Niemiecka prokuratura oskarża byłego dyrektora generalnego Wirecard

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 15 marca 2022
ikona autora biały
wirecard oszustwo

Niemiecka prokuratura z Monachium postawiła zarzuty Markusowi Braunowi, byłemu dyrektorowi naczelnemu Wirecard. Są one związane z upadkiem firmy w 2021 roku. Według raportu, Braunowi zarzuca się oszustwo, sprzeniewierzenie majątku firmy, oszustwo księgowe i manipulacje rynkowe.

Braun został po raz pierwszy aresztowany dwa lata temu, ale zarzuty postawiono mu dopiero teraz, po ujawnieniu 474-stronicowego aktu oskarżenia. AP donosi, że prokuratura w Monachium zarzuca mu, iż podpisywał się pod sprawozdaniami finansowymi, co do których wiedział, że są fałszywe, oraz że firma księgowała przychody, które nie istniały. W oświadczeniu możemy przeczytać:

Wszyscy oskarżeni członkowie grupy działali w sposób przemysłowy w tych sześciu przypadkach oszustwa, ponieważ w ten sposób zapewnili sobie własne wynagrodzenie, w tym częściowo część zależną od zysku.

Audytor Ernst & Young odkrył, że w czerwcu 2020 roku na kontach firmy zabrakło gotówki o wartości 1,9 miliarda euro.

Tło sprawy

Seria artykułów opublikowanych w Financial Times w styczniu 2019 r. zarzucała nieprawidłowości księgowe w azjatyckim oddziale Wirecard, na czele którego stał dyrektor operacyjny Jan Marsalek.

Mimo to firma zajmująca się technologiami finansowymi zdołała wówczas odeprzeć zarzuty. Jej dziennikarze zostali objęci dochodzeniem w związku z tymi doniesieniami.

Ofiarą oszustwa padły banki, które udzieliły Wirecard kredytów na kwotę 1,7 mld euro (1,8 mld dolarów). Dodatkowo wyemitowano obligacje o wartości 1,4 mld euro (1,5 mld dolarów), które prawdopodobnie nie zostaną spłacone.

W bilansie Wirecard kwota ta stanowiła jedną czwartą ryzyka związanego z transakcjami przeprowadzonymi przez osoby trzecie w imieniu Wirecard. Miały one być przechowywane na rachunkach powierniczych w dwóch filipińskich bankach.

Oba azjatyckie banki zaprzeczyły, jakoby miały związek z Wirecard. Podobnie zresztą jak filipiński bank centralny, który stwierdził, że gotówka nigdy nie trafiła do jego systemu monetarnego.

Marsalek pozostaje na wolności nawet po aresztowaniu kluczowych osób w firmie, w tym Brauna. Co więcej, istnieją podejrzenia, że Marsalek może być pod ochroną rosyjskiej wojskowej jednostki szpiegowskiej.

Kategoria wpisu:

Podobne tematy

ICO i STO - nowoczesne rozwiązania do gromadzenia kapitału

W obecnych niepewnych czasach wiele osób poszukuje sposobu do zwiększenia swoich zarobków, przeciwdziałania szkodliwej dla zgromadzonych oszczędności inflacji, czy też rozpoczęcia bądź rozwinięcia własnego projektu. Jednymi z ciekawszych sposobów na ostatni z wymienionych mogą być emisje ICO i STO, czyli coinów i tokenów bezpośrednio powiązanych z tak modnymi aktualnie kryptowalutami, smart kontraktami i blockchainem. Jeśli […]

Co to jest phishing i jak się przed nim uchronić?

Takie działanie polega na wysyłaniu przez osoby atakujące złośliwych e-maili, których celem jest częstokroć wyłudzenie informacji. Niejednokrotnie zależy im na skłonieniu użytkowników do ujawnienia danych finansowych, uwierzytelniających w rozmaitych systemach lub innych poufnych. Phishing jest przykładem socjotechniki - czyli zbioru technik, które oszuści wykorzystują do manipulowania ludzkim zachowaniem. Obejmują fałszerstwo, przeinaczanie i kłamstwo - wszystkie […]

USA reguluje technologię nadzoru i algorytmy

Amerykańska Federalna Komisja Handlu (FTC) rozpoczęła procedurę mającą na celu uregulowanie technologii nadzoru, algorytmów i bezpieczeństwa danych. #BREAKING: @FTC explores rules cracking down on commercial surveillance and lax data security practices: https://t.co/xnYlPO2dFJ #privacy /1 — FTC (@FTC) August 11, 2022 Agencja opublikowała wstępne zawiadomienie o proponowanych przepisach. Urzędnicy poprosili społeczeństwo o komentarze na temat komercyjnego […]

Współpraca Wise z Plaid daje klientom dostęp do 6000 aplikacji w USA

Wise zawarł umowę open finance z Plaid, aby dać swoim 13 milionom klientów dostęp do tysięcy aplikacji. Z pomocą narzędzia Plaid Core Exchange, klienci są teraz w stanie bezpośrednio połączyć swoje amerykańskie konta Wise z ponad 6000 aplikacji, w tym Venmo, Robinhood, Truebill i Chime. Partnerstwo pozwoli klientom Wise na "wygodne i bezpieczne" przenoszenie pieniędzy […]

Czym jest Rynek Niedźwiedzia i Rynek Byka?

Jeśli chodzi o giełdę, istnieją dwa charakterystyczne wyrazy, które należy wziąć pod uwagę: byk i niedźwiedź. W języku parkietu rynek niedźwiedzia oznacza, że akcje spadają o 20% lub więcej, natomiast hossa (byk) sygnalizuje, że wartości aktywów znacznie wzrastają. Oba te zjawiska są częścią cyklu życia giełdowego, bowiem każdy z nas będzie miał swój udział w […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
© FintechPortal.pl 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone
star