Niemiecka prokuratura oskarża byłego dyrektora generalnego Wirecard

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 15 marca 2022
ikona autora biały
wirecard oszustwo

Niemiecka prokuratura z Monachium postawiła zarzuty Markusowi Braunowi, byłemu dyrektorowi naczelnemu Wirecard. Są one związane z upadkiem firmy w 2021 roku. Według raportu, Braunowi zarzuca się oszustwo, sprzeniewierzenie majątku firmy, oszustwo księgowe i manipulacje rynkowe.

Braun został po raz pierwszy aresztowany dwa lata temu, ale zarzuty postawiono mu dopiero teraz, po ujawnieniu 474-stronicowego aktu oskarżenia. AP donosi, że prokuratura w Monachium zarzuca mu, iż podpisywał się pod sprawozdaniami finansowymi, co do których wiedział, że są fałszywe, oraz że firma księgowała przychody, które nie istniały. W oświadczeniu możemy przeczytać:

Wszyscy oskarżeni członkowie grupy działali w sposób przemysłowy w tych sześciu przypadkach oszustwa, ponieważ w ten sposób zapewnili sobie własne wynagrodzenie, w tym częściowo część zależną od zysku.

Audytor Ernst & Young odkrył, że w czerwcu 2020 roku na kontach firmy zabrakło gotówki o wartości 1,9 miliarda euro.

Tło sprawy

Seria artykułów opublikowanych w Financial Times w styczniu 2019 r. zarzucała nieprawidłowości księgowe w azjatyckim oddziale Wirecard, na czele którego stał dyrektor operacyjny Jan Marsalek.

Mimo to firma zajmująca się technologiami finansowymi zdołała wówczas odeprzeć zarzuty. Jej dziennikarze zostali objęci dochodzeniem w związku z tymi doniesieniami.

Ofiarą oszustwa padły banki, które udzieliły Wirecard kredytów na kwotę 1,7 mld euro (1,8 mld dolarów). Dodatkowo wyemitowano obligacje o wartości 1,4 mld euro (1,5 mld dolarów), które prawdopodobnie nie zostaną spłacone.

W bilansie Wirecard kwota ta stanowiła jedną czwartą ryzyka związanego z transakcjami przeprowadzonymi przez osoby trzecie w imieniu Wirecard. Miały one być przechowywane na rachunkach powierniczych w dwóch filipińskich bankach.

Oba azjatyckie banki zaprzeczyły, jakoby miały związek z Wirecard. Podobnie zresztą jak filipiński bank centralny, który stwierdził, że gotówka nigdy nie trafiła do jego systemu monetarnego.

Marsalek pozostaje na wolności nawet po aresztowaniu kluczowych osób w firmie, w tym Brauna. Co więcej, istnieją podejrzenia, że Marsalek może być pod ochroną rosyjskiej wojskowej jednostki szpiegowskiej.

Kategoria wpisu:

Podobne tematy

Złoto na nowych szczytach, jaka będzie jego przyszłość?

Złoto przełamało psychologiczny poziom 2 000 USD! Poszukiwanie bezpiecznej przystani dla kapitału inwestycyjnego to niekończący się proces, w którym pieniądze są przenoszone z jednego aktywa na drugie, w celu utrzymania wartości kapitału, a najlepiej jej zwiększenia. Złoto w ciągu ostatnich 6 miesięcy wykazało się wzorowym wzrostem - cena tego towaru zyskała ponad 24%. W tym […]

Rosnące stopy procentowe zawsze prowadziły do krachu giełdowego

W tej chwili akcje są mniej więcej na plusie. Jak na razie jest to powściągliwy wzrost, ale z czasem może się to zmienić. Wszystko obecnie kręci się wokół ostatniego posiedzenia Rezerwy Federalnej. My jednak dziś chcemy się skupić na obecnym cyklu stóp procentowych. I pokazać, co działo się z rynkiem akcji w przeszłości, gdy Fed […]

Swift chwali się wynikami pilotażu blockchaina dla danych z działań korporacyjnych

Międzybankowa kooperatywa Swift z powodzeniem zakończyła swój pilotażowy program działań korporacyjnych oparty na blockchainie, opisując go jako "przekonujące rozwiązanie". Pilotaż - przeprowadzony z sześcioma uczestnikami branży papierów wartościowych, w tym American Century Investments, Citi i Northern Trust - miał na celu zbadanie sposobów zmniejszenia kosztownych ograniczeń związanych z komunikowaniem istotnych wydarzeń korporacyjnych inwestorom. W wyniku […]

Amerykańscy scenarzyści porównują AI do plagiatu

Writers Guild of America East (WGA) stwierdziła, że algorytmy sztucznej inteligencji nie powinny być wykorzystywane do pisania. The WGA’s proposal to regulate use of material produced using artificial intelligence or similar technologies ensures the Companies can’t use AI to undermine writers’ working standards including compensation, residuals, separated rights and credits. #WGAStrong 🧵 1/7 — Writers […]

Te akcje spadły o kilkadziesiąt procent od swoich rekordów - Czy to czas, aby je kupić?

Przy niepokojących poziomach inflacji i rosnących stopach procentowych, które wprowadzają na rynek niedźwiedzie nastroje, ostatnie miesiące były trudne dla inwestorów skoncentrowanych na technologii, co widać na wykresie indeksu Nasdaq 100. Tymczasem rynki akcji prawdopodobnie pozostaną niestabilne. Jednak silne spółki będą w stanie przetrwać trudne czasy, a obecna seria problemów makroekonomicznych doprowadziła do obniżenia wycen niektórych […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
© FintechPortal.pl 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone
star