Bałtycki fintech Paysera ma wstrzymać przelewy do i z Rosji oraz zamknąć konta rosyjskich klientów na znak solidarności z Ukrainą, która jest oblężona przez rosyjskie siły zbrojne.
Firma twierdzi, że nie będzie już przetwarzać transakcji w rosyjskich rublach, zamknie konta swoich rosyjskich klientów i ograniczy przelewy pieniężne do i z rosyjskich banków. Zachęca też inne instytucje finansowe do solidarności i wstrzymania operacji powiązanych z Rosją.
Gintautas Mežetis, Dyrektor Generalny Paysera, powiedział:
Chociaż rozumiemy, że nie jesteśmy gigantem na rynku finansowym, chcemy wysłać wiadomość, że wszyscy możemy mieć wpływ poprzez wybory, których dokonujemy. Podczas gdy my odmawiamy transferu pieniędzy, ktoś inny może odmówić ubezpieczenia, produkcji, doradztwa, inwestycji lub zapewnienia transportu.
Unia Europejska stara się obecnie pozyskać poparcie państw członkowskich dla zakazu prowadzenia rachunków korespondencyjnych z rosyjskimi bankami. Poprzedni zakaz przelewów międzybankowych w Iranie i na Białorusi poważnie uderzył w ich systemy bankowe i gospodarki.
Jednak mimo tych wszystkich ostrych słów, kraje zachodnie jak dotąd wycofały się z ostatecznej sankcji, jaką jest zakaz dostępu rosyjskich banków do sieci bankowości korespondencyjnej Swift.
Swift był ostatnio zmuszony do podjęcia bezprecedensowego kroku, jakim było odcięcie swojej sieci komunikatów finansowych dla irańskich banków objętych europejskimi sankcjami w 2012 roku. Krany zostały ponownie włączone dopiero trzy lata później w ramach porozumienia, na mocy którego kraj ten ograniczył swoją aktywność nuklearną w zamian za zniesienie sankcji gospodarczych.
Wykluczenie z systemu Swift jest często postrzegane jako ostateczna globalna sankcja dla nieuczciwych krajów, ale stało się również bodźcem do budowy konkurencyjnych sieci w Rosji i Chinach.
Według raportu w Financial Times, Boris Johnson naciska obecnie na wykluczenie Rosji ze Swift – co jest kluczowym żądaniem Ukranii – ale napotyka na opór innych krajów, a w szczególności UE.
Minister spraw zagranicznych Ukrainy postanowił wykorzystać Twittera, by przekonać ludzi do radykalnych działań.
I will not be diplomatic on this. Everyone who now doubts whether Russia should be banned from SWIFT has to understand that the blood of innocent Ukrainian men, women and children will be on their hands too. BAN RUSSIA FROM SWIFT.
— Dmytro Kuleba (@DmytroKuleba) February 24, 2022
Alternatywy dla Swift
Politycy doskonale zdają sobie sprawę z rosnącej alternatywy dla Swift, zarówno ze strony Rosji i Chin, jak i powstających sieci blockchain. Obawiają się, że zawieszenie działalności Swift mogłoby wywołać efekt domina, który ostatecznie popchnąłby państwa narodowe ku innym alternatywom i poważnie zaszkodziłby statusowi dolara amerykańskiego jako globalnej waluty rezerwowej.
Na samej Ukrainie bank centralny zakazał emisji pieniądza elektronicznego i uzupełniania portfeli elektronicznych. Zarządzenia te zawieszają również rynek walutowy, ograniczają wypłaty z rachunków bankowych konsumentów oraz zakazują wypłacania walut obcych.