Paysera wstrzymuje płatności na rzecz Rosji

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 24 lutego 2022
ikona autora biały
rosja wojna

Bałtycki fintech Paysera ma wstrzymać przelewy do i z Rosji oraz zamknąć konta rosyjskich klientów na znak solidarności z Ukrainą, która jest oblężona przez rosyjskie siły zbrojne.

Firma twierdzi, że nie będzie już przetwarzać transakcji w rosyjskich rublach, zamknie konta swoich rosyjskich klientów i ograniczy przelewy pieniężne do i z rosyjskich banków. Zachęca też inne instytucje finansowe do solidarności i wstrzymania operacji powiązanych z Rosją.

Gintautas Mežetis, Dyrektor Generalny Paysera, powiedział:

Chociaż rozumiemy, że nie jesteśmy gigantem na rynku finansowym, chcemy wysłać wiadomość, że wszyscy możemy mieć wpływ poprzez wybory, których dokonujemy. Podczas gdy my odmawiamy transferu pieniędzy, ktoś inny może odmówić ubezpieczenia, produkcji, doradztwa, inwestycji lub zapewnienia transportu.

Unia Europejska stara się obecnie pozyskać poparcie państw członkowskich dla zakazu prowadzenia rachunków korespondencyjnych z rosyjskimi bankami. Poprzedni zakaz przelewów międzybankowych w Iranie i na Białorusi poważnie uderzył w ich systemy bankowe i gospodarki.

Jednak mimo tych wszystkich ostrych słów, kraje zachodnie jak dotąd wycofały się z ostatecznej sankcji, jaką jest zakaz dostępu rosyjskich banków do sieci bankowości korespondencyjnej Swift.

Swift był ostatnio zmuszony do podjęcia bezprecedensowego kroku, jakim było odcięcie swojej sieci komunikatów finansowych dla irańskich banków objętych europejskimi sankcjami w 2012 roku. Krany zostały ponownie włączone dopiero trzy lata później w ramach porozumienia, na mocy którego kraj ten ograniczył swoją aktywność nuklearną w zamian za zniesienie sankcji gospodarczych.

Wykluczenie z systemu Swift jest często postrzegane jako ostateczna globalna sankcja dla nieuczciwych krajów, ale stało się również bodźcem do budowy konkurencyjnych sieci w Rosji i Chinach.

Według raportu w Financial Times, Boris Johnson naciska obecnie na wykluczenie Rosji ze Swift - co jest kluczowym żądaniem Ukranii - ale napotyka na opór innych krajów, a w szczególności UE.

Minister spraw zagranicznych Ukrainy postanowił wykorzystać Twittera, by przekonać ludzi do radykalnych działań.

Alternatywy dla Swift

Politycy doskonale zdają sobie sprawę z rosnącej alternatywy dla Swift, zarówno ze strony Rosji i Chin, jak i powstających sieci blockchain. Obawiają się, że zawieszenie działalności Swift mogłoby wywołać efekt domina, który ostatecznie popchnąłby państwa narodowe ku innym alternatywom i poważnie zaszkodziłby statusowi dolara amerykańskiego jako globalnej waluty rezerwowej.

Na samej Ukrainie bank centralny zakazał emisji pieniądza elektronicznego i uzupełniania portfeli elektronicznych. Zarządzenia te zawieszają również rynek walutowy, ograniczają wypłaty z rachunków bankowych konsumentów oraz zakazują wypłacania walut obcych.

Kategoria wpisu:

Podobne tematy

Złoto na nowych szczytach, jaka będzie jego przyszłość?

Złoto przełamało psychologiczny poziom 2 000 USD! Poszukiwanie bezpiecznej przystani dla kapitału inwestycyjnego to niekończący się proces, w którym pieniądze są przenoszone z jednego aktywa na drugie, w celu utrzymania wartości kapitału, a najlepiej jej zwiększenia. Złoto w ciągu ostatnich 6 miesięcy wykazało się wzorowym wzrostem - cena tego towaru zyskała ponad 24%. W tym […]

Rosnące stopy procentowe zawsze prowadziły do krachu giełdowego

W tej chwili akcje są mniej więcej na plusie. Jak na razie jest to powściągliwy wzrost, ale z czasem może się to zmienić. Wszystko obecnie kręci się wokół ostatniego posiedzenia Rezerwy Federalnej. My jednak dziś chcemy się skupić na obecnym cyklu stóp procentowych. I pokazać, co działo się z rynkiem akcji w przeszłości, gdy Fed […]

Swift chwali się wynikami pilotażu blockchaina dla danych z działań korporacyjnych

Międzybankowa kooperatywa Swift z powodzeniem zakończyła swój pilotażowy program działań korporacyjnych oparty na blockchainie, opisując go jako "przekonujące rozwiązanie". Pilotaż - przeprowadzony z sześcioma uczestnikami branży papierów wartościowych, w tym American Century Investments, Citi i Northern Trust - miał na celu zbadanie sposobów zmniejszenia kosztownych ograniczeń związanych z komunikowaniem istotnych wydarzeń korporacyjnych inwestorom. W wyniku […]

Amerykańscy scenarzyści porównują AI do plagiatu

Writers Guild of America East (WGA) stwierdziła, że algorytmy sztucznej inteligencji nie powinny być wykorzystywane do pisania. The WGA’s proposal to regulate use of material produced using artificial intelligence or similar technologies ensures the Companies can’t use AI to undermine writers’ working standards including compensation, residuals, separated rights and credits. #WGAStrong 🧵 1/7 — Writers […]

Te akcje spadły o kilkadziesiąt procent od swoich rekordów - Czy to czas, aby je kupić?

Przy niepokojących poziomach inflacji i rosnących stopach procentowych, które wprowadzają na rynek niedźwiedzie nastroje, ostatnie miesiące były trudne dla inwestorów skoncentrowanych na technologii, co widać na wykresie indeksu Nasdaq 100. Tymczasem rynki akcji prawdopodobnie pozostaną niestabilne. Jednak silne spółki będą w stanie przetrwać trudne czasy, a obecna seria problemów makroekonomicznych doprowadziła do obniżenia wycen niektórych […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
© FintechPortal.pl 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone
star