Paysera wstrzymuje płatności na rzecz Rosji

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 24 lutego 2022
ikona autora biały
rosja wojna

Bałtycki fintech Paysera ma wstrzymać przelewy do i z Rosji oraz zamknąć konta rosyjskich klientów na znak solidarności z Ukrainą, która jest oblężona przez rosyjskie siły zbrojne.

Firma twierdzi, że nie będzie już przetwarzać transakcji w rosyjskich rublach, zamknie konta swoich rosyjskich klientów i ograniczy przelewy pieniężne do i z rosyjskich banków. Zachęca też inne instytucje finansowe do solidarności i wstrzymania operacji powiązanych z Rosją.

Gintautas Mežetis, Dyrektor Generalny Paysera, powiedział:

Chociaż rozumiemy, że nie jesteśmy gigantem na rynku finansowym, chcemy wysłać wiadomość, że wszyscy możemy mieć wpływ poprzez wybory, których dokonujemy. Podczas gdy my odmawiamy transferu pieniędzy, ktoś inny może odmówić ubezpieczenia, produkcji, doradztwa, inwestycji lub zapewnienia transportu.

Unia Europejska stara się obecnie pozyskać poparcie państw członkowskich dla zakazu prowadzenia rachunków korespondencyjnych z rosyjskimi bankami. Poprzedni zakaz przelewów międzybankowych w Iranie i na Białorusi poważnie uderzył w ich systemy bankowe i gospodarki.

Jednak mimo tych wszystkich ostrych słów, kraje zachodnie jak dotąd wycofały się z ostatecznej sankcji, jaką jest zakaz dostępu rosyjskich banków do sieci bankowości korespondencyjnej Swift.

Swift był ostatnio zmuszony do podjęcia bezprecedensowego kroku, jakim było odcięcie swojej sieci komunikatów finansowych dla irańskich banków objętych europejskimi sankcjami w 2012 roku. Krany zostały ponownie włączone dopiero trzy lata później w ramach porozumienia, na mocy którego kraj ten ograniczył swoją aktywność nuklearną w zamian za zniesienie sankcji gospodarczych.

Wykluczenie z systemu Swift jest często postrzegane jako ostateczna globalna sankcja dla nieuczciwych krajów, ale stało się również bodźcem do budowy konkurencyjnych sieci w Rosji i Chinach.

Według raportu w Financial Times, Boris Johnson naciska obecnie na wykluczenie Rosji ze Swift - co jest kluczowym żądaniem Ukranii - ale napotyka na opór innych krajów, a w szczególności UE.

Minister spraw zagranicznych Ukrainy postanowił wykorzystać Twittera, by przekonać ludzi do radykalnych działań.

Alternatywy dla Swift

Politycy doskonale zdają sobie sprawę z rosnącej alternatywy dla Swift, zarówno ze strony Rosji i Chin, jak i powstających sieci blockchain. Obawiają się, że zawieszenie działalności Swift mogłoby wywołać efekt domina, który ostatecznie popchnąłby państwa narodowe ku innym alternatywom i poważnie zaszkodziłby statusowi dolara amerykańskiego jako globalnej waluty rezerwowej.

Na samej Ukrainie bank centralny zakazał emisji pieniądza elektronicznego i uzupełniania portfeli elektronicznych. Zarządzenia te zawieszają również rynek walutowy, ograniczają wypłaty z rachunków bankowych konsumentów oraz zakazują wypłacania walut obcych.

Kategoria wpisu:

Podobne tematy

Revolut stworzy kryptowalutowy hub na Cyprze

Firma fintech Revolut rozpoczęła tworzenie nowego hubu kryptowalutowego na Cyprze, aby dostosować się do zasad lokalnego regulatora CySEC. Informacje o tym pojawiają się w lokalnych mediach. Hub pozwoli systemowi płatności na przeprowadzanie transakcji kryptowalutowych w UE. Przedstawiciele Revolut powiedzieli, że wspierają ścisłe środki ochrony klienta zaproponowane przez CySEC, aby zapobiec wszelkim rodzajom nadużyć na rynku […]

Chińscy giganci technologiczni przekazali władzom dane o algorytmach

Chińscy giganci technologiczni podzielili się szczegółami swoich algorytmów z regulatorami tego kraju. Informację na ten temat podał serwis CNBC. Chińska Administracja ds. Cyberprzestrzeni (CAC) opublikowała listę 30 algorytmów wraz z krótkim opisem ich przeznaczenia od firm, w tym opracowań gigantów technologicznych, takich jak Alibaba i Tencent. Według dokumentu algorytm firmy ByteDance dla chińskiej wersji TikTok […]

Hyundai utworzy instytut sztucznej inteligencji i robotyki

Hyundai ogłosił utworzenie fundacji Boston Dynamics AI Institute, która ma promować badania nad sztuczną inteligencją i robotyką. We are launching the @BostonDynamics AI institute to recruit talents in diverse areas such as #ArtificialIntelligence and robotics research through e.g. partnerships with universities. Learn more: https://t.co/gQpkX6NEA7 #HyundaiXbostondynamics pic.twitter.com/cmbJNIY3GS — Hyundai Worldwide (@Hyundai_Global) August 12, 2022 Organizacją pokieruje […]

Revolut uruchomi krypto usługi na Cyprze

Firma fintech Revolut otrzymała pozwolenie od Cypryjskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (CYSEC) na oferowanie usług kryptowalutowych w Europejskim Obszarze Gospodarczym (EOG). Informację na ten temat podał serwis CoinDesk. Dostęp do produktów firmy będzie miało 17 mln klientów w EOG. Według Revolut, wybór jurysdykcji jest podyktowany głębokim reżimem regulacyjnym. Wyspiarski stan wcześniej przyciągnął kryptokompanie takie […]

ICO i STO - nowoczesne rozwiązania do gromadzenia kapitału

W obecnych niepewnych czasach wiele osób poszukuje sposobu do zwiększenia swoich zarobków, przeciwdziałania szkodliwej dla zgromadzonych oszczędności inflacji, czy też rozpoczęcia bądź rozwinięcia własnego projektu. Jednymi z ciekawszych sposobów na ostatni z wymienionych mogą być emisje ICO i STO, czyli coinów i tokenów bezpośrednio powiązanych z tak modnymi aktualnie kryptowalutami, smart kontraktami i blockchainem. Jeśli […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
© FintechPortal.pl 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone
star