W dzisiejszych czasach wysokiej inflacji coraz trudniej jest znaleźć nadwyżkę pieniędzy w swoich finansach na inwestycje. Niemal wszystko drożeje, a to, co już gwałtownie podrożało, raczej nie wróci do pierwotnego poziomu cenowego. Kupujemy coraz mniej za te same pieniądze, a kwota pozostająca na koniec miesiąca jest często znacznie mniejsza niż wcześniej, a niektórym nawet nie zostaje nic.
W takim momencie warto zastanowić się zarówno nad dochodami, jak i wydatkami. W tym artykule podamy kilka wskazówek dotyczących potencjalnych sposobów oszczędzania, które mogą się przydać w czasach rosnących cen. Z kolei w podsumowaniu artykułu przyjrzymy się temu, na czym nie opłaca się oszczędzać.
Poznaj dokładny skład swoich miesięcznych wydatków
Prawie każdy zna swoje dochody, ale zdecydowana większość ludzi zupełnie nie ma wglądu w dokładny skład swoich miesięcznych wydatków. Jeśli zdecydujesz się zacząć oszczędzać, powinien to być pierwszy i absolutnie kluczowy krok. Dobrym pomysłem jest obliczenie, ile pieniędzy wydajesz każdego miesiąca i na co. Pomoże ci to ustalić, gdzie przepływają pieniądze, a następnie możesz zdecydować, gdzie możesz dokonać cięć.
Niektórzy ludzie nie lubią tradycyjnego sposobu zapisywania wydatków na papierze, ale w dzisiejszych czasach można korzystać z różnych aplikacji, które zaoszczędzą ci wiele pracy. Zanim zaczniesz pobierać dane, spróbuj najpierw skorzystać z bankowości mobilnej. Nawet tam często można znaleźć bardzo przydatne funkcje do śledzenia wydatków, takie jak sortowanie płatności według kategorii (jedzenie, rozrywka, gospodarstwo domowe itp.). Pod koniec miesiąca będziesz mieć doskonały przegląd swoich całkowitych wydatków. Możesz być zaskoczony tym, na co potrafisz wydać zbyt duże kwoty.
Konieczne jest uwzględnienie w miesięcznych wydatkach również płatności za cały rok, takich jak ubezpieczenie, roczny bilet komunikacji miejskiej, różne subskrypcje itp. Są to koszty rozłożone na cały rok, nieuczciwe byłoby dodawanie ich tylko do jednego miesiąca, w którym opuszczają konto.
Porównaj więc wszystkie wydatki, które musisz ponieść w ciągu miesiąca, aby opłacić opłaty, rachunki, czynsz itp. W tym kontekście musisz szczegółowo wiedzieć, jaki jest Twój miesięczny dochód.
Stwórz plan finansowy dla dochodów i wydatków
Masz już przegląd swoich miesięcznych wydatków i dochodów? Świetnie. Nadszedł czas, aby stworzyć prosty budżet (plan finansowy dochodów i wydatków), może być na cały rok, ale nawet tylko na kilka miesięcy. Pomoże ci to zobaczyć, ile pieniędzy idzie na obowiązkowe wydatki, ile na inne wydatki i ile zostaje na inwestycje.
Na przykład, istnieje dobrze znana zasada 50 / 30 / 20. 50% twojego dochodu powinno pokrywać niezbędne wydatki, 30% powinno być przeznaczone na zakup rzeczy, które chcesz sobie zafundować, a pozostałe 20% powinno być przeznaczone na oszczędności.
Zapisz wszystkie nadchodzące niezbędne wydatki w planowanym budżecie i dodaj kwoty, które chcesz wydać na rozrywkę, jedzenie, odzież i inne. Postaraj się być realistą, tzn. połowa wydatków nie zniknie z dnia na dzień. Ale jednocześnie ustal pewne limity, które z czasem zmniejszysz, aby Twój plan mógł zostać faktycznie wdrożony. Stopniowe osiąganie kamieni milowych będzie wtedy podświadomie motywować do dalszego ich spełniania. Oszczędzanie jest po prostu lepsze przy jasno określonym celu.
Oczywiście twój plan powinien również obejmować kwotę, którą chcesz odkładać każdego miesiąca na oszczędności. Najlepiej odkładać ją z wypłaty zaraz po jej otrzymaniu, włożyć do koperty lub przesłać na inne konto, np. inwestycyjne.
Możesz sięgnąć po odłożone pieniądze tylko wtedy, gdy ich potrzebujesz, a ponieważ nie liczysz na nie od samego początku, nie wydasz ich.
Aktualizacja umów
W ramach przeglądu regularnych wydatków najprawdopodobniej natkniesz się na rachunki telefoniczne, ubezpieczenie na życie, ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków i tym podobne. I to jest właśnie moment, aby ocenić, czy musisz płacić tyle, ile dotychczas. Zdecydowanie nie jest dobrym pomysłem anulowanie wszystkich ubezpieczeń. Gdybyś stracił możliwość regularnego zarabiania, bez ubezpieczenia byłbyś w znacznie gorszej sytuacji. Z drugiej strony należy zawsze rozważyć, czy konieczne jest płacenie tak wysokiej kwoty.
To samo dotyczy na przykład operatora sieci komórkowej. Jeśli posiadasz tę samą taryfę od kilku lat, to całkiem możliwe, że konkurencja zaoferuje ją w niższej cenie lub z większą ilością usług. Rynek ewoluuje dynamicznie i dlatego konieczne jest dynamiczne reagowanie na lepsze oferty.
Zmniejsz rachunki za energię
Oto kilka wskazówek, w jaki sposób możemy zmniejszyć zużycie energii, a tym samym zaoszczędzić pieniądze. Przede wszystkim sprawdź ustawienia swojej taryfy i upewnij się, że na rynku nie ma lepszej oferty lub dostawcy, na którego mógłbyś się przełączyć. Jeśli myślisz o zmianie dostawcy energii, upewnij się, że dokładnie przeczytałeś swoją umowę. Wynika to z faktu, że wiele osób odkrywa teraz, że straciło warunki, które uważali za zawarte w umowie.
Oszczędzaj zdrowie i pieniądze w tym samym czasie
Jeśli palisz, staraj się stopniowo zmniejszać dzienne spożycie nikotyny małymi krokami, aż w końcu całkowicie rzucisz palenie. Gdy powoli zmniejszysz spożycie negatywnych substancji, istnieje znacznie większa szansa, że rzucisz nałóg na stałe i jednocześnie zaoszczędzisz dużo pieniędzy.
Jeśli ktoś pali jedną paczkę dziennie, wyda ponad dziesiątki tysięcy złotych na swój nałóg w ciągu całego roku. To może być spora oszczędność.
W tym przypadku czasami łatwo powiedzieć, ale trudniej zrobić. W każdym razie znaczna oszczędność finansowa może być dobrą motywacją. To samo dotyczy regularnego picia alkoholu. Gdy już pozbędziesz się złych nawyków, będziesz wdzięczny nie tylko swojemu portfelowi, ale także swojemu zdrowiu, które przecież wszyscy mamy tylko jedno.
Inwestuj zaoszczędzone pieniądze
Zaoszczędzenie pewnej kwoty pieniędzy w czasach ciągłych podwyżek cen nie jest łatwe, a nawet jeśli ci się to uda, nadal nie wygrywasz. Ze względu na wysoką inflację zaoszczędzone pieniądze tracą na wartości, a jeśli pozostawisz swoje oszczędności na koncie bez dalszego wykorzystania, ciężka praca oszczędzania staje się coraz mniej warta.
Trudno jest odpowiedzieć na pytanie, gdzie zainwestować zaoszczędzone pieniądze, ponieważ każdy z nas znajduje się w innej sytuacji życiowej i korzystna opcja dla jednego może być niekorzystna dla drugiego. W szczególności wiek odgrywa kluczową rolę, gdyż długość horyzontu inwestycyjnego ma kluczowe znaczenie dla tego, jaką strategię inwestycyjną wybrać.
Podsumowanie
Zauważyliśmy powyżej, że stosowność inwestycji lub oszczędności jest wysoce indywidualna. Czy możemy jednak ogólnie powiedzieć, gdzie nie należy inwestować lub oszczędzać? Z pewnością jest to możliwe. Rachunek bieżący z pewnością nie jest miejscem do oszczędzania. Jest on najbardziej narażony na obecną wysoką inflację. Pieniądze na koncie w banku tracą na wartości z każdym tygodniem.
Ponadto ważne jest, aby zrozumieć, gdzie nie należy gromadzić oszczędności, ponieważ paradoksalnie tracimy więcej pieniędzy, a z czasem może się to opłacić. Dotyczy to na przykład zakupów spożywczych. Na jedzeniu można sporo zaoszczędzić, kupując na wyprzedażach, szukając okazji, planując zakupy, gotując w domu itd.
Nie opłaca się jednak oszczędzać na jakości żywności. Nie kupuj przeterminowanych lub niskiej jakości produktów tylko dlatego, że kosztują kilka złotych mniej, ponieważ z czasem może to mieć negatywny wpływ na twoje zdrowie. To samo dotyczy produktów niskiej jakości. Najtańsze nie zawsze jest najtańsze, ponieważ produkty niskiej jakości będą służyć krócej. Będziesz musiał kupować je częściej i w rezultacie stracisz. Dlatego zawsze oszczędzaj mądrze i czasami płać więcej za jakość, to się opłaca.