S&P 500: Wszystko co musisz wiedzieć

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 15 grudnia 2022
ikona autora biały
sp500

W dniu dzisiejszym przygotowaliśmy dla was artykuł o S&P 500. Wyjaśniamy w nim czym jest indeks S&P 500, dlaczego jest potrzebny i jakie spółki wchodzą w jego skład, jak powiązany jest S&P 500 i Bitcoin, jak kupić indeks.

Uwaga! Ten artykuł ma charakter wyłącznie informacyjny i nie zawiera rekomendacji inwestycyjnych ani porad handlowych.

Co to jest S&P 500?

Standard and Poor's (S&P) 500 to indeks giełdowy śledzący akcje 500 największych amerykańskich spółek o kapitalizacji rynkowej przekraczającej 10 mld USD.

Indeks ten należy do "wielkiej trójki" indeksów rynkowych, obok Dow Jones Industrial Average (DJIA) i NASDAQ. S&P 500 jest często uważany za bardziej wiarygodny niż inne wiodące indeksy, ponieważ jest lepiej zarządzany.

Dlaczego indeks S&P 500 jest potrzebny?

Indeks S&P 500 obejmuje wszystkie główne sektory spółek amerykańskich. Jest on uważany za punkt odniesienia, w stosunku do którego mierzona jest większość dużych przedsiębiorstw. Chociaż wszystkie spółki wchodzące w skład S&P 500 mają siedzibę w USA, niektóre z nich są spółkami międzynarodowymi o przychodach na całym świecie.

Indeks S&P 500 (SPX) jest popularny wśród inwestorów instytucjonalnych jako wiodący wskaźnik do śledzenia zmian w gospodarce. Stworzony w 1957 roku indeks od tego czasu konsekwentnie osiągał lepsze wyniki niż inne klasy aktywów. Według stanu na sierpień 2022 roku łączna kapitalizacja rynkowa wszystkich spółek wchodzących w skład indeksu wynosi ponad 36 bilionów dolarów.

Jak wybierane są spółki z listy S&P 500?

Indeks S&P 500 jest regulowany przez Komitet S&P Down Jones Indices. Komitet może dodawać i usuwać spółki z indeksu na podstawie ich wyników finansowych.

Skład komitetu

Aby zakwalifikować się do S&P 500, spółka musi spełniać określone kryteria kwalifikacyjne, w tym:

 • minimalna kapitalizacja rynkowa (w chwili pisania tego tekstu 13,1 mld USD)
 • obrót publiczny na poziomie co najmniej 50 procent
 • cena akcji wynosząca 1 USD lub więcej
 • Raport roczny 10K
 • minimum 50% aktywów i przychodów w USA
 • dodatni PnL w ciągu ostatnich czterech kwartałów
 • płynność

Indeks jest rebalansowany co kwartał (marzec, czerwiec, wrzesień i grudzień).

Kapitalizacja głównych spółek z indeksu S&P500

W skład indeksu S&P 500 wchodzą największe światowe korporacje (m.in. Apple, Google, Microsoft, Facebook, Amazon i JP Morgan). Pełen zestaw spółek i ich danych finansowych można przeglądać w screenerach giełdowych lub na mapach cieplnych rynku akcji.

Jakie sektory składają się na S&P 500?

S&P 500 składa się z największych sektorów globalnego rynku.

Każdy sektor podzielony jest na kilka sektorów z określonymi podsektorami.

 • usługi komunikacyjne (11%) - usługi telekomunikacyjne, usługi bezprzewodowe, rozrywka, media, media interaktywne
 • dobra konsumpcyjne (11%) - samochody i części, dystrybutorzy, usługi domowe, hotele, restauracje i wypoczynek, dobra rekreacyjne, tekstylia, odzież i dobra luksusowe, internet itp.
 • dobra konsumpcyjne (7%) - napoje, handel detaliczny, produkty spożywcze, artykuły gospodarstwa domowego, produkty osobiste, tytoń
 • Energia (2,5%) - urządzenia energetyczne, ropa naftowa, gaz i materiały eksploatacyjne.
 • finanse (10%) - bankowość, rynki kapitałowe, consumer finance, ubezpieczenia, nieruchomości, oszczędnościowe i hipoteczne fundusze inwestycyjne itp.
 • opieka zdrowotna (14,5%) - biotechnologia, sprzęt i usługi medyczne, technologia opieki zdrowotnej, instrumenty i usługi z zakresu nauk przyrodniczych, farmaceutyki itp.
 • przemysł (8%) - transport i logistyka lotnicza, linie lotnicze, sprzęt budowlany, sprzęt elektryczny, konglomeraty przemysłowe, maszyny itp.
 • technologie informacyjne (27%) - sprzęt łączności, sprzęt elektroniczny, usługi informatyczne, oprogramowanie, sprzęt technologiczny itp.
 • materiały (2,5%) - chemikalia, materiały budowlane, metale i górnictwo, papier i drewno itp.
 • nieruchomości (2,8%) - fundusze inwestycyjne nieruchomości, budowa i zarządzanie nieruchomościami
 • energia (3 procent) - energia elektryczna, niezależni producenci energii i odnawialne źródła energii, przedsiębiorstwa wodociągowe itp.

Bilans sektorów indeksu zmienia się zgodnie z ruchami rynku.

S&P 500 i Dow Jones Industrial Average: różnice

Istnieje kilka kluczowych różnic pomiędzy S&P 500 a Dow Jones Industrial Average (DJIA).

Po pierwsze, S&P 500 jest ważony kapitalizacją rynkową, natomiast DJIA jest ważony ceną akcji. Ponieważ waga S&P jest oparta na kapitalizacji rynkowej, inwestorzy instytucjonalni postrzegają go jako bardziej wiarygodny indeks do oceny trendów rynkowych.

Na przykład, jeśli spółka o dużej kapitalizacji miałaby podzielić swoje akcje, miałoby to nieproporcjonalny wpływ na indeks Dow Jones. S&P 500 patrzy tylko na kapitalizację rynkową, więc jest mniej prawdopodobne, że wpłynie na nią w ten sposób.

Po drugie, S&P 500 jest bardziej zróżnicowany. Składa się z 500 akcji reprezentujących różne sektory amerykańskiej gospodarki. W skład DJIA wchodzi tylko 30 spółek.

Trzecią różnicą jest sposób zmiany składników. Składniki indeksu DJIA zmieniają się od czasu do czasu, ale zmiany te są dość rzadkie i zazwyczaj przebiegają według pewnego wzoru.

Z kolei indeks S&P 500 jest bardziej elastyczny, ponieważ kierują nim prawdziwi ludzie. Na przykład, gdy gigant ubezpieczeniowy AIG został wykupiony po upadku Lehman Brothers, komitet S&P 500 utrzymał firmę w indeksie, mimo że w rzeczywistości nie spełniała ona wymogu posiadania obrotu publicznego na poziomie ponad 50%.

Drugi przykład: kiedy Google przeprowadził split akcji i wyemitował akcje bez prawa głosu. Komisja uznała, że niektóre zasady będą musiały zostać zrewidowane - i zrobiła to - w odpowiedzi na obawy głównych inwestorów Google.

S&P 500 i NASDAQ: różnice

Główną różnicą pomiędzy S&P 500 a NASDAQ jest waga sektorów. Ponad 50% NASDAQ 100 należy do sektora technologicznego - S&P 500 jest znacznie bardziej zróżnicowany, co ułatwia inwestorom dywersyfikację portfela.

Wykres S&P 500

Aktualny wykres S&P 500 z serwisu TradingView.

new TradingView.widget( { "autosize": true, "symbol": "FRED:SP500", "interval": "D", "timezone": "Etc/UTC", "theme": "light", "style": "1", "locale": "en", "toolbar_bg": "#f1f3f6", "enable_publishing": false, "allow_symbol_change": true, "container_id": "tradingview_4b493" } );

S&P 500 i Bitcoin

Od momentu powstania Bitcoina, jego cena często podążała za ruchami giełdy. BTC koreluje z S&P 500, a główne altcoiny z kolei korelują z BTC. Korelacja Bitcoina z S&P 500 jest ważnym czynnikiem analizy fundamentalnej. Wszyscy traderzy muszą wziąć go pod uwagę, aby lepiej zrozumieć ruchy na rynku kryptowalut.

Korelacja pomiędzy bitcoinem a indeksem S&P 500 nie jest zjawiskiem stuprocentowym. Istnieją dowody, że bitcoin nie koreluje z akcjami, gdy gospodarka i rynek kryptowalut są w zdrowszym stanie.

Raport CoinDesk wykazał, że przez prawie cały 2021 rok bitcoin pozostawał w zakresie od minus 0,2 do 0,2 w porównaniu do S&P 500, złota, USD i obligacji. Wszystkie te instrumenty były więc w dużej mierze nieskorelowane.

Inne badanie przeprowadzone przez Blockchain Center dowodzi, że bitcoin praktycznie nie był skorelowany z S&P 500 w latach 2019-2021.

Wszystkie raporty wskazują, że Bitcoin zaczął korelować z S&P 500 w ostatnim kwartale 2021 roku. 90-dniowa korelacja między nimi wzrosła z 0,2 (nieistotna) do około 0,6 (silna). Powodem tego są ogólne tendencje spadkowe na rynku oraz silna współzależność aktywów w czasach kryzysu.

Pomimo tego, Bitcoin pozostaje z natury nieskorelowany z akcjami. Po odzyskaniu rynku, Bitcoin prawdopodobnie powróci do swojego normalnego stanu.

Jak zainwestować w S&P 500?

S&P 500 (USA 500) można handlować poprzez fundusze inwestycyjne lub ETF składające się z akcji lub kontraktów futures, lub kontraktów na różnice kursowe (CFD). Brokerzy oferują gotowe pakiety akcji z indeksu, ale pobierają wysokie prowizje - zwykle około 1% rocznie.

W teorii, handel S&P 500 może być symulowany poprzez zakup akcji lub kontraktów terminowych każdej z 500 spółek. Ale wtedy trzeba samemu śledzić ruchy wszystkich aktywów, kupować akcje przychodzące i sprzedawać wychodzące. Poza tym taki "ręczny" handel indeksem wymaga poważnego kapitału, większego niż praca z funduszami.

Handlując na S&P 500 należy zwracać uwagę na godziny otwarcia nowojorskiej giełdy (NYSE) oraz datę publikacji danych ekonomicznych przez amerykańską Rezerwę Federalną - w takich momentach instrumenty indeksowe wykazują wzmożoną aktywność i gwałtowne skoki cen.

Podsumowanie

Indeks S&P 500 jest jednym z głównych wskaźników fundamentalnych rynku akcji. Inwestorzy i traderzy śledzą S&P 500, aby zrozumieć główne trendy rynkowe. Indeks ten koreluje również z Bitcoinem, o czym warto pamiętać analizując rynek kryptowalut.

Kategoria wpisu:

Podobne tematy

Sztuczna inteligencja: ogromny trend technologiczny czy bańka?

Wprowadzenie ChatGPT przez OpenAI i związany z tym szum sprawiły, że generatywna AI znalazła się na radarze firm venture capital i technologicznych, które chcą zainwestować pieniądze w czasach kryzysu. Narzędzia generatywnej sztucznej inteligencji OpenAI mogą pozornie robić wszystko, od pisania poezji i kodu po tworzenie dzieł sztuki. wywołało wiele emocji w tej dziedzinie. A zarówno […]

Revolut opóźnia wydanie własnej kryptowaluty

Revolut, londyński challenger bank z siedzibą w Londynie, opóźnił uruchomienie swojej natywnej kryptowaluty o nazwie RevCoin. Financial News (FN) poinformował, że upadek giełdy kryptowalut FTX może być głównym powodem, powołując się na osoby zaznajomione ze sprawą. Revolut opóźnia debiut RevCoin Kryptowaluta miała ujrzeć światło dzienne pod koniec ubiegłego roku, ale plany Revoluta uległy zmianie. Przedłużająca […]

Akcje Google (GOOGL)  - jak inwestować, cena, kurs, wykres, dywidendy, gdzie kupić

Google (Alphabet) to amerykańska firma technologiczna, która zaczynała od produktów i usług w branży internetowej i oprogramowania komputerowego. Dziś jednak jej macki sięgają znacznie dalej i można ją nazwać gigantem technologicznym. Jest właścicielem wielu spółek zależnych, które zajmują się rozwojem sztucznej inteligencji, uczenia maszynowego, technologii chmury czy środków służących poprawie ludzkiego zdrowia. W 2009 roku […]

Tysiące użytkowników PayPal ofiarą wycieku danych

Konta 34 942 użytkowników PayPal zostały zhakowane między 2 a 6 grudnia 2022 roku przez nieuprawnione osoby poprzez atak typu credential stuffing. Hakerzy potencjalnie uzyskali dostęp do danych osobowych klientów, w tym ich imienia i nazwiska, adresu, daty urodzenia, numeru identyfikacji podatkowej i numeru ubezpieczenia społecznego. Ataki typu credential stuffing mają miejsce, gdy hakerzy próbują […]

Akcje Apple (AAPL) - jak inwestować, cena, kurs, wykres, dywidendy, gdzie kupić

Na świecie jest ponad 600 milionów użytkowników Apple. Posiadają oni około 1,4 miliarda aktywnych urządzeń Apple (iPhone, iPad, iPod, Mac i inne). Same te liczby są niesamowite, a także stawiają Apple w czołówce najbardziej wartościowych firm na świecie (według magazynu Forbes). To oczywiście czyni firmę bardzo interesującą z perspektywy inwestowania w akcje. W tym obszernym […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
© FintechPortal.pl 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone
star