W opublikowanym w poniedziałek badaniu Bank Rozrachunków Międzynarodowych (BIS) stwierdził, że około dwóch tuzinów banków centralnych w gospodarkach wschodzących i rozwiniętych ma wprowadzić waluty cyfrowe do końca dekady.
Banki centralne na całym świecie badają i opracowują cyfrowe wersje swoich walut do użytku detalicznego, aby zapobiec monopolizacji płatności cyfrowych przez sektor prywatny w miarę spadku wykorzystania gotówki. Niektóre banki centralne rozważają również wersje hurtowe dla transakcji między instytucjami finansowymi.
Według ankiety BIS przeprowadzonej pod koniec 2022 r. większość nowych walut cyfrowych banków centralnych (CBDC) zostanie wprowadzona do obrotu detalicznego. Jedenaście banków centralnych może dołączyć do Bahamów, Wschodnich Karaibów, Jamajki i Nigerii, które już posiadają cyfrowe waluty.
Badanie ujawnia również, że dziewięć banków centralnych może uruchomić hurtowe CBDC, potencjalnie zapewniając instytucjom finansowym nowe funkcje poprzez tokenizację. Autorzy raportu zauważyli, że poprawa płatności transgranicznych jest istotnym czynnikiem napędzającym wysiłki banków centralnych na rzecz rozwoju hurtowego CBDC.
Znaczące wydarzenia w tym obszarze obejmują ogłoszenie przez Szwajcarski Bank Narodowy pod koniec czerwca emisji hurtowych CBDC na Szwajcarskiej Giełdzie Cyfrowej w ramach programu pilotażowego. Europejski Bank Centralny również czyni postępy w kierunku rozpoczęcia pilotażowego projektu cyfrowego euro i jego ostatecznego wprowadzenia do obiegu w 2028 roku.
W testach pilotażowych w Chinach wzięło już udział 260 milionów uczestników, a Indie i Brazylia – dwie znaczące gospodarki wschodzące – planują wprowadzić swoje waluty cyfrowe w przyszłym roku.
93% banków centralnych analizuje CBDC
Badanie BIS pokazuje, że 93% ankietowanych banków centralnych jest obecnie zaangażowanych w jakąś formę badań CBDC. 60% twierdzi, że wzrost stablecoinów i innych kryptoaktywów przyspieszył ich wysiłki.
Podczas gdy rynek kryptowalut doświadczył zawirowań w ciągu ostatnich 18 miesięcy, w tym bankructwa TerraUSD, upadku giełdy kryptowalut FTX i upadłości banków obsługujących dostawców kryptowalut, wydarzenia te miały minimalny wpływ na tradycyjne rynki finansowe, ale doprowadziły do wyprzedaży różnych kryptoaktywów.
Prawie 40% respondentów stwierdziło, że banki centralne lub inne instytucje w ich jurysdykcjach przeprowadziły niedawno ankiety dotyczące wykorzystania stablecoinów i innych aktywów kryptograficznych wśród konsumentów lub firm.
Raport BIS podkreśla, że gdyby kryptoaktywa, w tym stablecoiny, stały się powszechnie wykorzystywane do płatności, mogłyby stanowić zagrożenie dla stabilności finansowej.