Wielka Brytania odnotowuje spadek liczby nowych fintechów. Inwestorzy skupiają się na pewniakach

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 17 września 2021
ikona autora biały
wielka brytania fintech

W ostatniej dekadzie w Wielkiej Brytanii powstało ponad 1000 startupów, które zebrały ponad 11 miliardów funtów. Teraz wszysto wskazuje na to, że brytyjska scena fintech zaczyna dojrzewać, a inwestycje we wczesnych rundach spowalniają. Spada też liczba zakładanych firm, ponieważ inwestorzy koncentrują się na renomowanych graczach, którzy mają szansę na osiągnięcie sukcesu.

Claurus Investments zbadał wszystkie z ponad 1100 firm fintech założonych w Wielkiej Brytanii od 2009 roku, które otrzymały przynajmniej jedną rundę finansowania do końca 2020 roku.

Firmy te pozyskały łącznie 11,4 mld funtów, mają obecną łączną wycenę na poziomie 86 mld funtów i zatrudniają 57 000 osób.

Clarus szacuje, że tylko 150 z 1100 firm wspieranych przez kapitał venture, które poddano analizie, stworzy jakąkolwiek znaczącą wartość. W raporcie stwierdza: "Nie powinniśmy być zaskoczeni, jeśli pozostałe znikne".

Kopiąc głębiej, finansowanie przed sezonem A osiągnęło szczyt w 2018 roku na poziomie 265 milionów funtów. Z kolei roczna liczba nowych firm założonych w 2019 i 2020 roku była mniejsza o połowę niż w latach 2015 do 2018.

Inwestorzy stawiają na pewniaki

Claurus sugeruje, że wskazuje to na spowolnienie tempa nowych innowacji oraz skupienie się inwestorów na graczach postrzeganych jako długoterminowi zwycięzcy. Obecnie przyciągają oni ogromne rundy na późniejszych etapach. Przykładem może być Revolut, który niedawno pozyskał 580 mln funtów.

Tymczasem brytyjskie startupy fintech wykazują się dobrą siłą przetrwania: W przypadku firm mających co najmniej trzy lata, 60% z nich kontynuuje działalność i otrzymało finansowanie w ciągu ostatnich trzech lat. Kolejne 18% działa, ale nie otrzymało finansowania w ciągu ostatnich trzech lat. Zaledwie 15% firm zostało zamkniętych, a pozostałe musiały zakończyć działalność z jakiegoś powodu.

Łączne przychody startupów objętych badaniem osiągnęły w 2020 roku 5 miliardów funtów. Nie wiadomo jednak jak dokładnie wygląda ich rentowność. Szacuje się, że łączne straty po opodatkowaniu sięgają nawet 2,2 miliarda funtów. W rzeczywistości, mniej niż pięć procent firm jest rentowna, podczas gdy 80% zwiększyło swoje straty w ostatnim sprawozdaniu finansowym.

Chociaż wyjścia z inwestycji były ograniczone, Claurus mówi, że na papierze inwestorzy widzą duże zyski. IRR dla kohorty założonej w 2015 roku szacuje się na 75% do 80%.

Kategoria wpisu:

Podobne tematy

Te akcje spadły o kilkadziesiąt procent od swoich rekordów - Czy to czas, aby je kupić?

Przy niepokojących poziomach inflacji i rosnących stopach procentowych, które wprowadzają na rynek niedźwiedzie nastroje, ostatnie miesiące były trudne dla inwestorów skoncentrowanych na technologii, co widać na wykresie indeksu Nasdaq 100. Tymczasem rynki akcji prawdopodobnie pozostaną niestabilne. Jednak silne spółki będą w stanie przetrwać trudne czasy, a obecna seria problemów makroekonomicznych doprowadziła do obniżenia wycen niektórych […]

Inwestowanie w drony - Wszystko, co musisz wiedzieć

W dzisiejszych czasach ogólnej niepewności, kiedy większość konserwatywnych aktywów nie jest w stanie utrzymać swojej wartości, nie mówiąc już o generowaniu zysków, musimy szukać innych, alternatywnych sposobów inwestowania. Jedną z takich okazji może być rynek dronów, który w ostatnich latach znacząco się rozwija, a także przeszedł duże zmiany legislacyjne. W tym artykule przyjrzymy się bliżej […]

Jakie są alternatywy dla ChatGPT? 

Od momentu uruchomienia, ChatGPT stał się popularnym chatbotem opartym na sztucznej inteligencji i opracowanym przez OpenAI. Umożliwia on użytkownikom uzyskiwanie szczegółowych i ludzkich odpowiedzi na różnorodne pytania. ChatGPT nie tylko udostępnia użytkownikom linki, ale także potrafi rozwiązywać skomplikowane problemy i dostarczać zniuansowanych informacji, co może całkowicie zmienić sposób, w jaki ludzie będą korzystać z wyszukiwarek. […]

Jak korzystać z ChatGPT? 

Do tej pory prawdopodobnie słyszałeś o ChatGPT, prototypie chatbota ogólnego przeznaczenia, na punkcie którego internet ma obecnie obsesję. Szybko stał się dominującym przykładem wpływu treści generowanych przez sztuczną inteligencję w przyszłości, pokazując, jak potężne mogą być te narzędzia. Jest tworzony przez OpenAI, czyli dobrze znanego z opracowania generatora tekstu na obraz DALL-E. Na dzień pisania […]

Programy AI do obrabiania filmów 

Potrzebujesz świetnej, wysokiej jakości filmów, ale brakuje Ci umiejętności lub cierpliwości do edycji? A może uważasz, że programy do edytowania są żmudne i czasochłonne? Dlaczego by zatem nie pozwolić, aby sztuczna inteligencja wykonała za Ciebie te ciężkie zadania? Nie jest tajemnicą, że edycja wideo wymaga wysiłku – od zawsze był to długi i pracochłonny proces. […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
© FintechPortal.pl 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone
star