Zmiany w portfelu Warrena Buffetta w IV kwartale 2022

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 27 lutego 2023
ikona autora biały
warren buffet

Sytuacja na rynkach akcji jest dziś bardzo skomplikowana. Szybkie podwyżki stóp i walka z inflacją tworzą środowisko inwestycyjne, w którym bardzo trudno się poruszać. Podnoszenie stóp ma wpędzić amerykańską, a w końcu i światową gospodarkę w recesję. Recesja spowoduje następnie kolejną dużą korektę na rynku akcji. Ten scenariusz opiera się na racjonalnym rozumowaniu.

Rzeczywistość jest jednak inna. Akcje mają za sobą mocny styczniowy rajd. I jak na razie nie mówi się o recesji, a jedynie o spowolnieniu gospodarczym.

Ale rynek obligacji mówi nam co innego. Stopy procentowe będą rosły, a tym samym rośnie prawdopodobieństwo recesji. Sytuacja jest naprawdę nieprzejrzysta, a każda ze stron debaty może przedstawić wiele swoich argumentów.

Dlatego powodem i głównym celem naszej analizy zmian w portfelu Berkshire Hathaway będzie domyślenie się, jak legendarny inwestor widzi tę sytuację. Odpowiedź na to pytanie jest naprawdę ważna, ponieważ ukierunkuje kurs rynku akcji na długi czas. A jak wiemy, Buffett jest królem długoterminowego inwestowania.

Ogólne spojrzenie na czwarty kwartał 2022 roku pokazuje nam, że cena akcji posiadanych przez Berkshire Hathaway wzrosła o mniej więcej trzy miliardy z 296 miliardów dolarów do 299 miliardów dolarów. Nie zapominajmy, że pomimo wszystkich ruchów, trzy największe pozycje (Apple, Bank of America i Chevron) nadal stanowią 60% całego portfela.

Ogólne zestawienie zakupów i sprzedaży przemawia wyraźnie na korzyść sprzedaży. Zarząd Buffetta zmniejszył swoje pozycje w 8 spółkach. Natomiast zwiększył swój stan posiadania w trzech, z czego znaczący jest jedynie zakup 1,2 mln akcji Louisiana Pacific Corporation. Buffett nie wybrał również żadnych nowych spółek do swojego portfela. Z tej perspektywy przekaz Buffetta jest bardzo jasny. Ma on obecnie bardzo defensywną postawę. Na rynku nie ma interesujących lub niedowartościowanych akcji.

Buffet staje więc po stronie ludzi, którzy postrzegają dzisiejszą sytuację jako niebezpieczną i prawdopodobnie uważa ceny akcji za dość wysokie.

Zwiększanie pozycji

Apple

Buffett kupił 333 856 akcji swojej ulubionej spółki. Choć transakcja ta stanowiła zakup o wartości 50 milionów dolarów, co jest kwotą zupełnie niewyobrażalną dla małego inwestora, to stanowiła ona kosmetyczne zwiększenie jego pozycji o 0,04%. Buffett zaczął kupować Apple w 2016 roku. Z czasem Apple stało się jego ulubieńcem, wypierając nawet Coca-Colę.

Kupno Apple oznaczało wtedy wejście Buffetta w świat technologii, który do tego czasu praktycznie ignorował.

Apple w dużej mierze opiera się na sile swojej marki, ma niewielkie potrzeby kapitałowe i stale poszukuje możliwości rozwoju, mimo że jego biznes jest stabilny i ugruntowany. Buffett był też jednym z niewielu akcjonariuszy, którzy docenili przejście przywództwa od wizjonera Steve'a Jobsa do menedżera Tima Cooka. To właśnie jego umiejętności menedżerskie mogą sprawić, że firma będzie miała największe szanse na rozwój. Akcje Apple stanowią około 38% portfela Berkshire Hathaway, jednak Buffett ma tylko 5% udziałów w znanej na całym świecie firmie.

Paramount Global

Buffett kontynuował pokrywanie tej otwartej pozycji w pierwszym kwartale 2022 roku, kiedy cena tej akcji wahała się między 27,8 a 38,4 dolarów. Następnie w każdym kolejnym kwartale zarządzający funduszem dokładali kolejne akcje Paramount Global. Nie inaczej było w czwartym kwartale, kiedy cena akcji wahała się między 19 a 27 dolarów.

Te stopniowe zakupy przypominają typowe dla Buffetta budowanie pozycji długoterminowych. Jego fundusz nie może po prostu wskoczyć w dużą pozycję znienacka, ponieważ oznaczałoby to automatycznie ogromny wzrost ceny akcji.

Louisiana-Pacific Corp

Najwyższy wolumenowo zakup ponad 1,2 mln akcji tej spółki drzewnej oznacza wzrost pozycji o 21,55 proc. Buffett posiada już ponad 7 mln akcji tej spółki. Udział ten odpowiada wartości rynkowej 417 milionów dolarów.

Inwestycja ta jest interesująca w długim okresie czasu. Ameryka powinna spodziewać się spowolnienia prac budowlanych z powodu wzrostu stóp procentowych. Według szefa Fed Powella to spowolnienie jest już widoczne na rynku nieruchomości. Szczyt kryzysu powinien nastąpić w ciągu najbliższych kilku miesięcy. Jednak gdy stopy procentowe zostaną obniżone, rynek nowego budownictwa rozkwitnie. I dlatego w najbliższych miesiącach ceny powinny rosnąć.

Zmniejszenie udziałów

Najpierw wymieńmy tylko szybko spółki, w których Buffett zmniejszył udziały już w poprzednich kwartałach. Dla Buffetta ta sama strategia obowiązuje zarówno w przypadku zakupu, jak i sprzedaży. Musi on pozbywać się swoich pozycji stopniowo. Szybkie zamykanie pozycji znacznie obniżyłoby cenę spółki. Konkurenci Buffetta mogliby wykorzystać ten spadek cen. Buffett musi więc powoli redukować swoje pozycje, aż do ich całkowitego zamknięcia.

Te spółki to Kroger, Bank of New York Mellon, U.S. Bancorp, Activision Blizzard. Ponadto zaczął pozbywać się spółek: Ally Financial, Chevron, McKesson i Taiwan Semiconductor. Skupimy się więc na dwóch zmianach, które zaskoczyły inwestorów.

Chevron

Buffett sprzedał ponad 2,3 mln akcji Chevronu. Pomimo tak dużego pakietu akcji, było to zmniejszenie udziału Buffetta o zaledwie 1,44 proc. Chevron pozostał w pierwszej trójce pod względem wielkości otwartych pozycji. Buffett zaczął pokrywać akcje Chevronu w trzecim kwartale 2022 roku, kiedy ceny naprawdę spadły, wahając się między 72 a 92 dolary. Największe kupno miało miejsce w trzecim kwartale 2022 roku, kiedy Buffett kupował po cenach pomiędzy 94 a 106 dolarów. Obecnie akcje notowane są na poziomie 162 dolarów.

Buffett zdecydowanie zrealizował więc zysk sprzedając pozycję. Jednocześnie nie była to duża sprzedaż z jego perspektywy. Jak zatem powinniśmy interpretować ten ruch? Pierwszym powodem może być wykorzystanie sprzedaży tej małej części akcji Chevronu do osiągnięcia zysku, który wykorzysta w optymalizacji podatkowej.

Buffett musi lubić akcje Chevronu, ponieważ firma ta wypłaca hojną dywidendę, którą ostatnio podniosła o dziesięć centów. Tak więc Chevron wypłaca kwartalną dywidendę w wysokości 1,51 USD. Oznacza to solidną stopę dywidendy na poziomie 3,55%. Z tej perspektywy ponowna sprzedaż wydaje się niezrozumiała.

Istnieje jeszcze jedna hipoteza. Buffett skłania się ku wizji globalnej recesji i dlatego bardzo powoli zamyka swoją pozycję. W czasie recesji cena ropy spada. Musi to robić rzeczywiście bardzo powoli, bo posiada ponad 8,7% tej spółki. W każdym razie ten ruch nie wróży dobrze cenom ropy.

Taiwan Semiconductor

Najwięcej mówiło się o sprzedaży Taiwan Semiconductor. Buffett za jednym zamachem pozbył się 91,42% akcji tego tajwańskiego producenta półprzewodników. Jest to sprzeczne z jego strategią powolnych i stopniowych wyprzedaży i zakupów.

To co jednak najbardziej zaskoczyło inwestorów to fakt, że Buffett wszedł w tę pozycję w trzecim kwartale 2022 roku. I to na dużej pozycji, o której najprawdopodobniej sam decydował. Otwieranie tak dużej pozycji na tak krótki okres czasu jest zupełnie nie-Buffettowskie. Ruch Buffetta polegający na zakupie Taiwan Semiconductor pomógł całej branży półprzewodników. Większość inwestorów i analityków automatycznie wzięła to za sygnał, że jest to niedowartościowany sektor i zaczęła kupować podobne akcje.

Chociaż nie znamy dokładnych i konkretnych powodów, które skłoniły Warrena Buffetta do wykonania tego ruchu, możemy powiedzieć, że pomimo swojej ścisłej metodologii oraz strategii i filozofii inwestycyjnej, Buffett potrafi reagować na bieżącą sytuację. Nie jest niewolnikiem zasad, nawet tych wymyślonych przez siebie. Ale, jak każdy inwestor, potrafi wyjątkowo wyjść poza te ramy.

Akcje Taiwan Semiconductor bardzo źle zareagowały na tę wiadomość, odpisując w ciągu jednej sesji 5%. Wypadnięcie z łask Berkshire Hathaway zawsze jest automatycznie karane dużą stratą w kapitalizacji rynkowej. Dlaczego Buffett podjął taką decyzję, nie wiemy, ale możemy spróbować postawić kilka hipotez. Pierwsza, która przychodzi do głowy, to obawa przed eskalacją konfliktu między Chinami a USA. Nikt nie ma wątpliwości, że terenem tej walki byłaby wyspa Tajwan. Eskalacja napięcia miałaby ogromny wpływ na kurs akcji Taiwan Semiconductor.

Inną możliwością jest powiązanie Apple i Taiwan Semiconductor. Apple jest jednym z dużych klientów Taiwan Semiconductor. Jeśli Apple robi dobrze, akcje Taiwan Semiconductor wzrosną. Oczywiście, będzie to w drugą stronę, jeśli Apple nie robi dobrze. Więc pytanie brzmi, dlaczego zadowolić się kopią, kiedy mogę mieć oryginał?

Ostatnia opcja to amerykańskie zachęty do budowy fabryk półprzewodników w USA. Intel, który jest konkurentem Taiwan Semiconductor, chce w pełni wykorzystać tę możliwość. Dałoby mu to niespotykaną dotąd przewagę konkurencyjną. Taiwan Semiconductor ryzykuje więc utratę klientów, zwłaszcza jeśli są to klienci amerykańscy patrioci.

Podsumowanie

Tak więc, na nasze pierwotne pytanie możemy odpowiedzieć, że Buffett nie widzi najbliższej przyszłości w różowych barwach. Powinno to być dla nas bardzo ważnym sygnałem. Każdy, kto zna filozofię inwestowania Buffetta, wie, żew każdym kwartale wygłaszał drwiące komentarze na temat ludzi, którzy przewidują katastrofę i załamanie światowych rynków. Buffett nie lubił negatywnych prognoz.

Co więcej, uznawał, że dla inwestora długoterminowego były to niepowtarzalne okazje. I miał w tej kwestii rację. Najgorsze, co może nas spotkać, to silna ekspozycja na rynek akcji na chwilę przed krachem. Buffett gra bezpiecznie, dlatego w dzisiejszych czasach musimy być bardziej ostrożni.

Kategoria wpisu:

Podobne tematy

Złoto na nowych szczytach, jaka będzie jego przyszłość?

Złoto przełamało psychologiczny poziom 2 000 USD! Poszukiwanie bezpiecznej przystani dla kapitału inwestycyjnego to niekończący się proces, w którym pieniądze są przenoszone z jednego aktywa na drugie, w celu utrzymania wartości kapitału, a najlepiej jej zwiększenia. Złoto w ciągu ostatnich 6 miesięcy wykazało się wzorowym wzrostem - cena tego towaru zyskała ponad 24%. W tym […]

Rosnące stopy procentowe zawsze prowadziły do krachu giełdowego

W tej chwili akcje są mniej więcej na plusie. Jak na razie jest to powściągliwy wzrost, ale z czasem może się to zmienić. Wszystko obecnie kręci się wokół ostatniego posiedzenia Rezerwy Federalnej. My jednak dziś chcemy się skupić na obecnym cyklu stóp procentowych. I pokazać, co działo się z rynkiem akcji w przeszłości, gdy Fed […]

Swift chwali się wynikami pilotażu blockchaina dla danych z działań korporacyjnych

Międzybankowa kooperatywa Swift z powodzeniem zakończyła swój pilotażowy program działań korporacyjnych oparty na blockchainie, opisując go jako "przekonujące rozwiązanie". Pilotaż - przeprowadzony z sześcioma uczestnikami branży papierów wartościowych, w tym American Century Investments, Citi i Northern Trust - miał na celu zbadanie sposobów zmniejszenia kosztownych ograniczeń związanych z komunikowaniem istotnych wydarzeń korporacyjnych inwestorom. W wyniku […]

Amerykańscy scenarzyści porównują AI do plagiatu

Writers Guild of America East (WGA) stwierdziła, że algorytmy sztucznej inteligencji nie powinny być wykorzystywane do pisania. The WGA’s proposal to regulate use of material produced using artificial intelligence or similar technologies ensures the Companies can’t use AI to undermine writers’ working standards including compensation, residuals, separated rights and credits. #WGAStrong 🧵 1/7 — Writers […]

Te akcje spadły o kilkadziesiąt procent od swoich rekordów - Czy to czas, aby je kupić?

Przy niepokojących poziomach inflacji i rosnących stopach procentowych, które wprowadzają na rynek niedźwiedzie nastroje, ostatnie miesiące były trudne dla inwestorów skoncentrowanych na technologii, co widać na wykresie indeksu Nasdaq 100. Tymczasem rynki akcji prawdopodobnie pozostaną niestabilne. Jednak silne spółki będą w stanie przetrwać trudne czasy, a obecna seria problemów makroekonomicznych doprowadziła do obniżenia wycen niektórych […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
© FintechPortal.pl 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone
star