Światem inwestycyjnym wstrząsa obecnie kryzys w systemie bankowym, dochodzi nawet do bankructw. Kryzys ten pochłonął jak dotąd już trzy banki – Silvergate, Silicon Valley oraz Signature Bank. Problem spadków akcji króluje jednak w całym segmencie bankowym i w tym artykule wyjaśnimy, dlaczego nie jest to wcale grom z jasnego nieba. Przygotujcie się na zalew czerwonych liczb, długów, a może nawet kolejnych bankructw.
„Amerykański system bankowy jest bezpieczny, a rząd zrobi wszystko, aby chronić oszczędzających,” Joe Biden.
Powyższą wypowiedzią prezydent USA uspokajał swoich obywateli, którzy obserwowali jak w ciągu jednego tygodnia zamykają i bankrutują trzy duże domy bankowe. Jak zobaczymy w dalszej części artykułu, banki zostały rozbite przez wysokie zadłużenie, które przez lata było maksymalizowane poprzez pożyczanie „taniego pieniądza”. Jednak ten rodzaj finansowania złamał kark bankom w okresie wysokich stóp procentowych, ponieważ sprawił, że nie były w stanie spłacić swoich długów.
Nie tylko te trzy banki musiały poradzić sobie z niekorzystną sytuacją na rynku bankowym. Problem dotyczy całego rynku. Jak pokazuje poniższa tabela, trudno byłoby znaleźć wśród amerykańskich banków te, które w ciągu ostatniego roku zanotowały zielone liczby.
Przyjrzyjmy się teraz tym upadłym instytucjom, abyśmy mogli zorientować się, co stało za ich upadkiem.
1) Silvergate Capital
Ta firma ma ogromne zadłużenie w stosunku do swojej kapitalizacji rynkowej. Podczas gdy wynosi ona zaledwie 75,35 mln dolarów, dług firmy wzrósł do 4,32 mld dolarów. Przychody za zeszły rok osiągnęły wartość ujemną 601 milionów dolarów. W świetle tych liczb nie jest przypadkiem, że akcje Silvergate spadają. ]99% spadek jej akcji rozpoczął się jeszcze w 2021 roku, kiedy to akcje firmy osiągnęły swój szczyt.
2) SVB Financial Group
Ta firma odnotowała niewielki spadek przychodów, o 0,02%. Przychody za rok 2022 wyniosły 5,79 mld dolarów. Jeśli bank podtrzyma obecne załamanie akcji (spekuluje się o wykupieniu banku przez Fed), przychody mają wynieść 5,59 mld USD.
Akcje SVB spadają obecnie o blisko 87%, a rynek znajduje się przy ostatnim wsparciu, na które składają się ceny z 2016 roku. Bank jest również niezwykle lewarowany – ma 19,68 mld USD długu, podczas gdy jego kapitalizacja rynkowa wynosi zaledwie 6,28 mld USD.
3) First Republic Bank
Akcje First Republic Bank pogrążyły się po tym, jak rynek wykonał znaczący ruch cenowy od dołu niewielkiej korekty kupna. Od 2021 roku bank wykazał prawie 92% spadek akcji.
Wystąpił również wysoki poziom zadłużenia z 16,91 mld USD długu i tylko 5,81 mld USD kapitalizacji rynkowej. First Republic wykazał wzrost przychodów o 15,74% w ujęciu rocznym. Na 2023 rok prognozowano sprzedaż na poziomie 5,71 mld USD, a na 2024 rok 6,8 mld USD.
Podsumowanie
Kryzys bankowy w USA pochłonął do tej pory trzy ofiary. Były to wysoko lewarowane banki, które stworzyły swoje zadłużenie pożyczając pieniądze w okresie luzowania ilościowego. Ich obligacje zostały zerwane przez wysoką inflację, która zmusiła amerykański Fed do podniesienia stóp procentowych, przez co banki stały się niewypłacalne. To, co dzieje się teraz, to tylko wierzchołek góry lodowej znacznie większego problemu, bo spadek akcji dotyczy znacznie większej liczby banków.
Największym ryzykiem jest to, że ten kryzys bankowy rozprzestrzenia się na cały świat, co prawdopodobnie już się dzieje, ponieważ problemy zaczęły zgłaszać też banki w Szwajcarii, np. Credit Suisse.