Banki, największe ryzyko naszych czasów - Czy patrzymy tylko na wierzchołek góry lodowej?

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 17 marca 2023
ikona autora biały
bank upadki domino

Światem inwestycyjnym wstrząsa obecnie kryzys w systemie bankowym, dochodzi nawet do bankructw. Kryzys ten pochłonął jak dotąd już trzy banki - Silvergate, Silicon Valley oraz Signature Bank. Problem spadków akcji króluje jednak w całym segmencie bankowym i w tym artykule wyjaśnimy, dlaczego nie jest to wcale grom z jasnego nieba. Przygotujcie się na zalew czerwonych liczb, długów, a może nawet kolejnych bankructw.

"Amerykański system bankowy jest bezpieczny, a rząd zrobi wszystko, aby chronić oszczędzających," Joe Biden.

Powyższą wypowiedzią prezydent USA uspokajał swoich obywateli, którzy obserwowali jak w ciągu jednego tygodnia zamykają i bankrutują trzy duże domy bankowe. Jak zobaczymy w dalszej części artykułu, banki zostały rozbite przez wysokie zadłużenie, które przez lata było maksymalizowane poprzez pożyczanie "taniego pieniądza". Jednak ten rodzaj finansowania złamał kark bankom w okresie wysokich stóp procentowych, ponieważ sprawił, że nie były w stanie spłacić swoich długów.

Nie tylko te trzy banki musiały poradzić sobie z niekorzystną sytuacją na rynku bankowym. Problem dotyczy całego rynku. Jak pokazuje poniższa tabela, trudno byłoby znaleźć wśród amerykańskich banków te, które w ciągu ostatniego roku zanotowały zielone liczby.

Przyjrzyjmy się teraz tym upadłym instytucjom, abyśmy mogli zorientować się, co stało za ich upadkiem.

1) Silvergate Capital

Ta firma ma ogromne zadłużenie w stosunku do swojej kapitalizacji rynkowej. Podczas gdy wynosi ona zaledwie 75,35 mln dolarów, dług firmy wzrósł do 4,32 mld dolarów. Przychody za zeszły rok osiągnęły wartość ujemną 601 milionów dolarów. W świetle tych liczb nie jest przypadkiem, że akcje Silvergate spadają. ]99% spadek jej akcji rozpoczął się jeszcze w 2021 roku, kiedy to akcje firmy osiągnęły swój szczyt.

2) SVB Financial Group

Ta firma odnotowała niewielki spadek przychodów, o 0,02%. Przychody za rok 2022 wyniosły 5,79 mld dolarów. Jeśli bank podtrzyma obecne załamanie akcji (spekuluje się o wykupieniu banku przez Fed), przychody mają wynieść 5,59 mld USD.

Akcje SVB spadają obecnie o blisko 87%, a rynek znajduje się przy ostatnim wsparciu, na które składają się ceny z 2016 roku. Bank jest również niezwykle lewarowany - ma 19,68 mld USD długu, podczas gdy jego kapitalizacja rynkowa wynosi zaledwie 6,28 mld USD.

3) First Republic Bank

Akcje First Republic Bank pogrążyły się po tym, jak rynek wykonał znaczący ruch cenowy od dołu niewielkiej korekty kupna. Od 2021 roku bank wykazał prawie 92% spadek akcji.

Wystąpił również wysoki poziom zadłużenia z 16,91 mld USD długu i tylko 5,81 mld USD kapitalizacji rynkowej. First Republic wykazał wzrost przychodów o 15,74% w ujęciu rocznym. Na 2023 rok prognozowano sprzedaż na poziomie 5,71 mld USD, a na 2024 rok 6,8 mld USD.

Podsumowanie

Kryzys bankowy w USA pochłonął do tej pory trzy ofiary. Były to wysoko lewarowane banki, które stworzyły swoje zadłużenie pożyczając pieniądze w okresie luzowania ilościowego. Ich obligacje zostały zerwane przez wysoką inflację, która zmusiła amerykański Fed do podniesienia stóp procentowych, przez co banki stały się niewypłacalne. To, co dzieje się teraz, to tylko wierzchołek góry lodowej znacznie większego problemu, bo spadek akcji dotyczy znacznie większej liczby banków.

Największym ryzykiem jest to, że ten kryzys bankowy rozprzestrzenia się na cały świat, co prawdopodobnie już się dzieje, ponieważ problemy zaczęły zgłaszać też banki w Szwajcarii, np. Credit Suisse.

Kategoria wpisu:

Podobne tematy

Złoto na nowych szczytach, jaka będzie jego przyszłość?

Złoto przełamało psychologiczny poziom 2 000 USD! Poszukiwanie bezpiecznej przystani dla kapitału inwestycyjnego to niekończący się proces, w którym pieniądze są przenoszone z jednego aktywa na drugie, w celu utrzymania wartości kapitału, a najlepiej jej zwiększenia. Złoto w ciągu ostatnich 6 miesięcy wykazało się wzorowym wzrostem - cena tego towaru zyskała ponad 24%. W tym […]

Rosnące stopy procentowe zawsze prowadziły do krachu giełdowego

W tej chwili akcje są mniej więcej na plusie. Jak na razie jest to powściągliwy wzrost, ale z czasem może się to zmienić. Wszystko obecnie kręci się wokół ostatniego posiedzenia Rezerwy Federalnej. My jednak dziś chcemy się skupić na obecnym cyklu stóp procentowych. I pokazać, co działo się z rynkiem akcji w przeszłości, gdy Fed […]

Swift chwali się wynikami pilotażu blockchaina dla danych z działań korporacyjnych

Międzybankowa kooperatywa Swift z powodzeniem zakończyła swój pilotażowy program działań korporacyjnych oparty na blockchainie, opisując go jako "przekonujące rozwiązanie". Pilotaż - przeprowadzony z sześcioma uczestnikami branży papierów wartościowych, w tym American Century Investments, Citi i Northern Trust - miał na celu zbadanie sposobów zmniejszenia kosztownych ograniczeń związanych z komunikowaniem istotnych wydarzeń korporacyjnych inwestorom. W wyniku […]

Amerykańscy scenarzyści porównują AI do plagiatu

Writers Guild of America East (WGA) stwierdziła, że algorytmy sztucznej inteligencji nie powinny być wykorzystywane do pisania. The WGA’s proposal to regulate use of material produced using artificial intelligence or similar technologies ensures the Companies can’t use AI to undermine writers’ working standards including compensation, residuals, separated rights and credits. #WGAStrong 🧵 1/7 — Writers […]

Te akcje spadły o kilkadziesiąt procent od swoich rekordów - Czy to czas, aby je kupić?

Przy niepokojących poziomach inflacji i rosnących stopach procentowych, które wprowadzają na rynek niedźwiedzie nastroje, ostatnie miesiące były trudne dla inwestorów skoncentrowanych na technologii, co widać na wykresie indeksu Nasdaq 100. Tymczasem rynki akcji prawdopodobnie pozostaną niestabilne. Jednak silne spółki będą w stanie przetrwać trudne czasy, a obecna seria problemów makroekonomicznych doprowadziła do obniżenia wycen niektórych […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
© FintechPortal.pl 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone
star