Prędzej czy później osoby aktywnie zainteresowane inwestowaniem spotkają się z twierdzeniem, że rynek akcji jest niebezpieczny. Nie tylko ceny podlegają ciągłym wahaniom, ale jest też wielu oszustów, którzy próbują wyłudzić od nas pieniądze. Oferują kuszące możliwości inwestycyjne, znikają wraz z pieniędzmi i pozostawiają jedynie łzy w oczach. Czy to rzeczywiście prawda? To pytanie, które od czasu do czasu zadaje sobie każdy inwestor.
Kraje na całym świecie chcą zapobiegać takim problemom i chronić inwestorów. Wszędzie na świecie tworzone są różne organy regulacyjne, aby zapewnić, że rynki akcji są tak bezpieczne, jak to tylko możliwe (mówimy o bezpieczeństwie legislacyjnym, a nie o ochronie przed naturalną zmiennością). Już w 1934 roku w Stanach Zjednoczonych powołano Komisję Papierów Wartościowych i Giełd, która do dziś jest najwyższym organem w zakresie nadzoru nad amerykańską giełdą. Jak do tej kwestii podchodzi Europa?
Co to jest CySEC?
W krajach europejskich obowiązek nadzorowania rynku kapitałowego wynika z przepisów Unii Europejskiej. W Polsce ta działalność regulacyjna jest skoncentrowana w rękach Komisji Nadzoru Finansowe (KNF). Istnieją jednak kraje, które, idąc za przykładem Stanów Zjednoczonych, ustanawiają niezależne komisje papierów wartościowych. Czy słyszałeś o tej na Cyprze?
Cypryjska Komisja Papierów Wartościowych, lepiej znana jako CySEC, jest finansowym organem regulacyjnym z siedzibą na Cyprze. Jej głównym zadaniem jest odpowiedzialny nadzór nad usługami inwestycyjnymi i powiązanymi transakcjami. Cypr jest państwem członkowskim UE, więc przepisy finansowe i operacje CySEC muszą być zgodne z prawodawstwem Komisji Europejskiej (MiFID).
Ostatnio znaczna liczba zagranicznych brokerów uzyskała regulacje CySEC. Wynika to prawdopodobnie z faktu, że większość traderów uważa regulacje CySEC za wysoki wskaźnik jakości i braku konieczności martwienia się o swoje pieniądze. W przypadku konkretnych usług finansowych CySEC odnotował bardzo wysoki wzrost rejestracji i zmian w przepisach. Jest to również powód, dla którego zmiany te są stale kontrolowane i monitorowane przez inne organy regulacyjne UE i zarejestrowanych traderów CySEC.
Za co odpowiada CySEC?
CySEC ma wiele obowiązków i zadań, w tym:
- Monitorowanie i zarządzanie działalnością Cypryjskiej Giełdy Papierów Wartościowych oraz operacjami prowadzonymi przez giełdę, jej spółki, brokerów i firmy maklerskie.
- Nadzorowanie i kontrolowanie licencjonowanych firm oferujących usługi inwestycyjne, funduszy inwestycyjnych, doradców inwestycyjnych i firm zarządzających funduszami wzajemnymi.
- Przyznaje również licencje operacyjne firmom inwestycyjnym, w tym doradcom inwestycyjnym, firmom maklerskim i brokerom opcji binarnych.
- Nakładanie sankcji administracyjnych i kar dyscyplinarnych na brokerów, firmy maklerskie, doradców inwestycyjnych, a także wszelkie inne osoby prawne lub fizyczne, które podlegają przepisom prawa giełdowego.
- Współpraca i wymiana danych i informacji z innymi organami publicznymi.
Historia CySEC
Fundamenty CySEC zostały położone w 1996 r. na mocy sekcji 8 ustawy o papierach wartościowych i cypryjskiej ustawy o giełdach papierów wartościowych. W tym czasie Komisja składała się z 5 członków – komisarza rządowego, przedstawiciela Centralnego Banku Cypru i 3 innych członków. Żaden z członków nie posiadał jednak władzy wykonawczej.
Na przełomie tysiącleci w 2001 r. utworzono CySEC w obecnym kształcie. Po tym, jak Cypr stał się członkiem Unii Europejskiej w 2004 r., CySEC stał się jednocześnie częścią europejskiego rozporządzenia MiFID, dając firmom zarejestrowanym na Cyprze dostęp do wszystkich rynków europejskich. Jednak przystąpienie do UE i przyjęcie euro znacząco zmieniło finansowe ramy regulacyjne egzekwowane przez CySEC.
Obecnie CySEC posiada wszystkie niezbędne narzędzia do zapewnienia regulacji rynku kapitałowego.
Jego długoterminową wizją jest uczynienie cypryjskiego rynku papierów wartościowych jednym z najbezpieczniejszych, najbardziej niezawodnych i atrakcyjnych rynków na świecie oraz długoterminowe zainteresowanie inwestorów. Jego misją jest sprawowanie skutecznego nadzoru nad rynkiem papierów wartościowych, zapewnienie jego prawidłowego rozwoju i ochrona inwestorów przed niewłaściwymi praktykami.
Czym jest licencja CySEC i dlaczego jest tak ważna?
Jeśli brokerzy poważnie podchodzą do świadczenia swoich usług, starają się uzyskać ważną licencję CySEC. Jest to jedna z najbardziej uznanych licencji forex, jakie można obecnie uzyskać.
Nie tylko pozwala ona brokerom świadczyć swoje usługi na całym obszarze europejskim, ale także zapewnia im ochronę, bardzo wyrafinowaną strukturę organizacyjną i odpowiednie struktury bankowe. Między innymi chroni interesy brokerów i inwestorów na najwyższym możliwym poziomie. Uzyskanie licencji nie jest jednak proste. Co musi zrobić broker, aby uzyskać licencję?
Ubieganie się o licencję CySEC można potraktować jako rozległy audyt.
Przede wszystkim broker musi zdecydować o swoim modelu biznesowym, dla którego będzie ubiegał się o licencję. CySEC oferuje dwa podstawowe modele biznesowe. Różnica między nimi polega na tym, kto jest dostawcą płynności. Następnie broker musi przeprowadzić wewnętrzną ocenę w celu zweryfikowania rentowności brokera jako firmy. Monitorowane są źródła funduszy, sprawdzany jest kapitał firmy, weryfikowane są osoby prowadzące firmę, wypełniane są niezliczone formularze i przygotowywana jest cała niezbędna dokumentacja dla regulatora.
Jeśli jednak broker uzyska licencję, jego znaczenie wśród inwestorów oraz instytucji rządowych i bankowych wzrośnie. Licencja jest dowodem na to, że firma nie jest zaangażowana w pranie pieniędzy lub inne nadużycia rynkowe. Inwestorzy mogą polegać na licencjonowanej firmie, która gwarantuje bezpieczeństwo, przejrzystość i uczciwość.
Krytyka CySEC
W latach 2014 i 2015 na CySEC spadła duża fala krytyki, głównie ze strony traderów. Twierdzili oni, że organizacja potrzebuje lepszych przepisów regulujących i monitorujących możliwości inwestycyjne wysokiego ryzyka.
Ponadto krytycy twierdzą, że grzywny nakładane przez CySEC są zwykle niższe niż te nakładane przez inne organizacje regulacyjne w UE. Większość krytycznych uwag dotyczyła brokerów opcji binarnych.
Solidność całej organizacji sprawia, że CySEC zbyt wolno bada wykroczenia. Rzekomo brakuje również bezpośredniej komunikacji z osobami, które chcą złożyć skargę. Chociaż mogą oni skontaktować się z rzecznikiem finansowym, proces ten może oznaczać wielomiesięczne oczekiwanie na rozstrzygnięcie.
Najważniejsze informacje
- CySEC jest zarządzany przez siedmioosobowy zarząd. Obecnie na jej czele stoi przewodniczący i wiceprzewodniczący, których uzupełnia 5 innych członków. Członkowie pięcioosobowego zarządu są powoływani przez Radę Ministrów na wniosek Ministra Finansów i wybierani na pięcioletnią kadencję.
- CySEC regularnie wydaje ostrzeżenia przed firmami, które nie przestrzegają surowych zasad i nie posiadają licencji. Ostrzega również przed różnymi oszustwami, które dotyczą świata finansów. Wszystkie te informacje są dostępne publicznie na ich oficjalnej stronie internetowej.
- Znaczenie CySEC wzrosło z biegiem czasu. W 2012 r. zarejestrowała łącznie 249 podmiotów. W 2021 r. było ich już 805.
- W 2021 r. dla CySEC pracowało prawie 6 700 osób.
- Zanim zarejestrujesz się u brokera, możesz łatwo sprawdzić, czy jest on jednym z brokerów zatwierdzonych przez CySEC. Na oficjalnej stronie wystarczy wpisać numer rejestracyjny brokera.