Wczoraj firma software’owa Adobe dodała obsługę blockchainów Solana i Polygon do swojej oferty niewymiennych tokenów (NFT) na swojej platformie artystycznej Behance.
Te dwa blockchainy są postrzegane jako bardziej zrównoważone, niż Ethereum, którego Behance używała wcześniej. Firma Adobe podjęła również kroki w celu rozwiązania problemu fałszywych NFT poprzez Inicjatywę Autentyczności Treści we współpracy z rynkami NFT, takimi jak OpenSea, SuperRare, KnownOrigin i Rarible.
Przejęty przez Adobe w 2012 r. Behance służy do prezentowania cyfrowych dzieł sztuki. W zeszłym roku Behance wprowadził możliwość prezentowania przez użytkowników swoich NFT, chociaż nie wspiera ich sprzedaży. Portfele kryptowalutowe, które wybijają NFT, są powiązane z identyfikatorami Adobe ID.
Wydajność energetyczna Solana i Polygon
Niedawne wprowadzenie przez Adobe dodatkowej kompatybilności z blockchainem do Behance było częściowo motywowane względną wydajnością energetyczną Solana i Polygon. Wydajność ta czyni je bardziej przyjaznymi dla środowiska alternatywami dla Ethereum. Konsumenci rozpoczęli atak na marki, które promują NFT, częściowo z powodu obaw o środowisko. Kiedy firma Salesforce ogłosiła, że wchodzi w NFT, 400 pracowników podpisało się pod listem sprzeciwiającym się planom firmy. Wiceprezes Adobe i szef Behance, William Allen napisał na Twitterze:
Istnieją już dziesiątki tysięcy użytkowników Behance, którzy prezentują NFT stworzone przez siebie na Ethereum. Niektórzy jednak mają zastrzeżenia co do zużycia energii przez Ethereum i wysokich kosztów transakcji. Solana, jako łańcuch Proof of Stake, rozwiązuje ten problem.
There are already tens of thousands of @Behance users showcasing the NFTs they created on Ethereum. Some, though, have concerns about the energy use of Ethereum and the high transaction costs. As a Proof of Stake chain, #solana addresses this. (3/8)
— williamallen.eth (@williamallen) March 7, 2022
W tym samym wątku dodał też:
A single transaction on @solana uses less energy than two google searches and costs a fraction of a penny. While they work towards full decentralization, the low energy usage and transaction fees are a real innovation. (4/8)
— williamallen.eth (@williamallen) March 7, 2022
Pojedyncza transakcja na Solanie zużywa mniej energii niż dwa wyszukiwania w google i kosztuje ułamek grosza. Podczas gdy pracują nad pełną decentralizacją, niskie zużycie energii i opłaty transakcyjne są prawdziwą innowacją.
Pojawiły się jednak obawy co do efektywności energetycznej Polygon, sidechainu Ethereum. W zeszłym miesiącu brytyjski oddział WWF wycofał swoją ofertę NFT z powodu obaw o środowisko, po tym jak uruchomił ją na Polygon.
Walka z podróbkami
Poza przejściem na zrównoważone blockchainy, Adobe podkreśliła również swoje zaangażowanie w walkę z podrobionymi NFT. Inicjatywa na rzecz Autentyczności Treści (CAI) ma na celu ochronę twórców i kolekcjonerów NFT przed staniem się ofiarą nieautentycznych dzieł sztuki. Fałszerstwa w sektorze dzieł sztuki NFT stanowią coraz większy problem. W zeszłym miesiącu platforma NFT Cent wstrzymała większość transakcji na swoim rynku cyfrowych aktywów z powodu obaw o fałszerstwa. Adobe planuje dodać narzędzia informujące artystów o kradzieży ich dzieł.