Akcje typu Growth - recenzja

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 19 grudnia 2022
ikona autora biały
akcje

Akcje typu Growth, to akcje spółki, które według przewidywań będą rosły w tempie znacznie przekraczającym średni wzrost na rynku. Akcje te na ogół nie wypłacają dywidendy. Wynika to z faktu, że emitentami akcji wzrostowych są zwykle firmy, które chcą zainwestować wszelkie wypracowane zyski w celu przyspieszenia wzrostu w krótkim okresie. Kiedy inwestorzy inwestują w akcje wzrostowe, spodziewają się, że zarobią na zyskach kapitałowych, kiedy ostatecznie sprzedają swoje akcje w przyszłości.

KLUCZOWE INFORMACJE

  • Akcje wzrostowe to spółki, które spodziewają się wzrostu sprzedaży i zysków w tempie szybszym niż średnia rynkowa.
  • Akcje wzrostowe często wyglądają na drogie, notowane przy wysokim wskaźniku P/E, ale takie wyceny mogą w rzeczywistości być tanie, jeśli firma będzie nadal szybko się rozwijać, co spowoduje wzrost ceny akcji.
  • Ponieważ inwestorzy płacą wysoką cenę za wzrostowe akcje, w oparciu o oczekiwania, jeśli te oczekiwania nie zostaną zrealizowane, akcje typu Growth mogą odnotować dramatyczne spadki.
  • Akcje typu Growth zazwyczaj nie wypłacają dywidend.
  • Są często przeciwstawiane akcjom typu Value. 

Zrozumienie akcji wzrostowych, akcje typu Growth

Akcje wzrostowe mogą pojawiać się w dowolnym sektorze lub branży i zazwyczaj są notowane z wysokim stosunkiem ceny do zysku (P/E). W tej chwili mogą nie oferować zarobków, ale oczekuje się, że będą w przyszłości wypłacać znaczne zyski.

Inwestowanie w akcje typu Growth może być ryzykowne. Ponieważ zazwyczaj nie oferują one dywidend, inwestor ma jedyną możliwość zarobienia pieniędzy na swojej inwestycji, gdy ostatecznie sprzedaje swoje akcje. Jeśli firma nie radzi sobie dobrze, inwestorzy ponoszą stratę na akcjach, gdy nadejdzie czas sprzedaży.

Akcje typu Growth mają zwykle kilka wspólnych cech. Na przykład rozwijające się firmy mają zwykle unikalne linie produktów. Mogą posiadać patenty lub mieć dostęp do technologii, które stawiają ich przed innymi w swojej branży. Aby wyprzedzić konkurencję, zainwestują zyski w rozwój jeszcze nowszych technologii i patentów, aby zapewnić długoterminowy wzrost.

Ze względu na swoje wzorce innowacji często mają lojalną bazę klientów lub znaczny udział w rynku w swojej branży. Na przykład firma, która opracowuje aplikacje komputerowe i jako pierwsza dostarcza nową usługę, może stać się spółką wzrostową, zdobywając udział w rynku jako jedyna firma świadcząca nową usługę. Jeśli inne firmy produkujące aplikacje wejdą na rynek z własnymi wersjami usługi, firma, której uda się przyciągnąć i utrzymać największą liczbę użytkowników, ma większy potencjał, by stać się spółką wzrostową.

Wiele spółek o małej kapitalizacji uważa się za spółki wzrostowe. Jednak niektóre większe firmy mogą być również firmami wzrostowymi.

Akcje typu Growth, a akcje Value

Akcje wzrostowe różnią się od akcji typu Value. Inwestorzy oczekują, że akcje typu Growth przyniosą znaczne zyski kapitałowe w wyniku silnego wzrostu spółki bazowej. To oczekiwanie może spowodować, że te akcje będą wyglądać na przewartościowane ze względu na ich ogólnie wysokie wskaźniki ceny do zysku (P/E).

Wręcz przeciwnie, wartościowe akcje są często niedoceniane lub ignorowane przez rynek, ale ostatecznie mogą zyskać na wartości. Inwestorzy próbują również czerpać zyski z dywidend, które zwykle wypłacają. Akcje value mają tendencję do handlu przy niskim stosunku ceny do zysków (P/E).

Niektórzy inwestorzy mogą próbować włączyć do swoich portfeli zarówno akcje typu Growth, jak i Value w celu dywersyfikacji portfela. Inni mogą preferować jedną koncepcję, koncentrując się bardziej na wartości lub wzroście.

Niektóre  akcje Growth są niedoszacowane po prostu z powodu słabych raportów o zyskach lub negatywnego zainteresowania mediów. Jednak jedną z cech, które często mają, jest silna historia wypłat dywidend. Akcje Value z dobrymi wynikami w zakresie dywidendy mogą zapewnić inwestorowi niezawodny i stabilny dochód. Wiele spółek wartościowych to starsze spółki, co do których można mieć pewność, że utrzymają się na rynku, nawet jeśli nie są szczególnie innowacyjne lub nie mają perspektyw na wzrost.

Przykład akcji typu Growth

Amazon Inc. (AMZN) od dawna uważany jest za spółkę wzrostową. W 2021 roku jest jedną z największych firm na świecie i jest nią od jakiegoś czasu. W tamtym roku  Amazon zajmował czwarte miejsce wśród amerykańskich akcji pod względem kapitalizacji rynkowej.

Akcje Amazona notowane były historycznie przy wysokim stosunku ceny do zysków (P/E). Od czerwca 2020 r. do września 2021 r. wskaźnik P/E akcji wahał się od około 58 do 106. Pomimo wielkości firmy, szacunkowy wzrost zysku na akcję (EPS) w 2022 roku wynosi ponad 67.

Gdy oczekuje się wzrostu firmy, inwestorzy pozostają chętni do inwestowania (nawet przy wysokim wskaźniku P/E). Wynika to z faktu, że za kilka lat obecna cena akcji może z perspektywy czasu wyglądać tanio. Ryzyko polega na tym, że wzrost nie będzie postępował zgodnie z oczekiwaniami. Inwestorzy zapłacili wysoką cenę, oczekując jednej rzeczy i jej nie dostając. W takich przypadkach cena akcji wzrostowych może drastycznie spaść.

Akcje typu Growth - technikalia

Jeśli chodzi o akcje, „Growth” oznaczają one, że ​​firma ma znaczną przestrzeń do wzrostu wartości kapitału. Są to zwykle firmy nowsze i o mniejszej kapitalizacji oraz/lub firmy z sektorów wzrostu, takich jak technologia lub biotechnologia. Akcje wzrostowe mogą mieć niskie lub nawet ujemne zyski, często osiągając wysokie wskaźniki P/E.

Czy akcje wzrostowe są ryzykowne?

Podobnie jak w przypadku wszystkich inwestycji, istnieje fundamentalny kompromis między ryzykiem, a zwrotem. Akcje growth zapewniają większy potencjał przyszłych zwrotów, a zatem wiążą się z większym ryzykiem niż inne rodzaje inwestycji, takie jak akcje value lub obligacje korporacyjne. Główne ryzyko polega na tym, że zrealizowany lub oczekiwany wzrost nie utrzyma się w przyszłości. Inwestorzy zapłacili wysoką cenę, oczekując jednej rzeczy i jej nie dostali. W takich przypadkach cena akcji wzrostowych może drastycznie spaść.

Przykładowe wdrożenie akcji typu Growth

Jako hipotetyczny przykład spółka wzrostowa byłaby start-upem technologicznym, który rozpoczął prace nad obiecującym nowym lekiem na raka. Obecnie produkt znajduje się dopiero w fazie I  badań klinicznych i nie ma pewności, czy FDA zatwierdziła kandydata na lek do kontynuacji badań fazy II i III. Jeśli lek przejdzie pomyślnie i zostanie ostatecznie dopuszczony do użytku, może to oznaczać ogromne zyski kapitałowe. Jeśli jednak lek nie działa zgodnie z planem lub powoduje poważne skutki uboczne, wszystkie wydatki na badania i rozwój mogą pójść na marne.

Skąd wiesz, czy akcje są growth czy value?

Zamiast patrzeć na przyszły potencjał wzrostu, akcje growth to te, które są sprzedawane poniżej ich rzeczywistej wartości, a zatem teoretycznie zapewnią wyższy zwrot, gdy ich ceny akcji dogonią fundamenty. W przeciwieństwie do akcji wzrostowych, które zazwyczaj nie wypłacają dywidendy, akcje value często mają wyższą niż średnia stopę dywidendy. Akcje wartościowe mają również zwykle silne fundamenty z porównywalnie niskimi wskaźnikami ceny do wartości księgowej (P/B) i niskimi wartościami P/E – przeciwieństwo akcji wzrostowych.

Kategoria wpisu:

Podobne tematy

Sztuczna inteligencja: ogromny trend technologiczny czy bańka?

Wprowadzenie ChatGPT przez OpenAI i związany z tym szum sprawiły, że generatywna AI znalazła się na radarze firm venture capital i technologicznych, które chcą zainwestować pieniądze w czasach kryzysu. Narzędzia generatywnej sztucznej inteligencji OpenAI mogą pozornie robić wszystko, od pisania poezji i kodu po tworzenie dzieł sztuki. wywołało wiele emocji w tej dziedzinie. A zarówno […]

Revolut opóźnia wydanie własnej kryptowaluty

Revolut, londyński challenger bank z siedzibą w Londynie, opóźnił uruchomienie swojej natywnej kryptowaluty o nazwie RevCoin. Financial News (FN) poinformował, że upadek giełdy kryptowalut FTX może być głównym powodem, powołując się na osoby zaznajomione ze sprawą. Revolut opóźnia debiut RevCoin Kryptowaluta miała ujrzeć światło dzienne pod koniec ubiegłego roku, ale plany Revoluta uległy zmianie. Przedłużająca […]

Akcje Google (GOOGL)  - jak inwestować, cena, kurs, wykres, dywidendy, gdzie kupić

Google (Alphabet) to amerykańska firma technologiczna, która zaczynała od produktów i usług w branży internetowej i oprogramowania komputerowego. Dziś jednak jej macki sięgają znacznie dalej i można ją nazwać gigantem technologicznym. Jest właścicielem wielu spółek zależnych, które zajmują się rozwojem sztucznej inteligencji, uczenia maszynowego, technologii chmury czy środków służących poprawie ludzkiego zdrowia. W 2009 roku […]

Tysiące użytkowników PayPal ofiarą wycieku danych

Konta 34 942 użytkowników PayPal zostały zhakowane między 2 a 6 grudnia 2022 roku przez nieuprawnione osoby poprzez atak typu credential stuffing. Hakerzy potencjalnie uzyskali dostęp do danych osobowych klientów, w tym ich imienia i nazwiska, adresu, daty urodzenia, numeru identyfikacji podatkowej i numeru ubezpieczenia społecznego. Ataki typu credential stuffing mają miejsce, gdy hakerzy próbują […]

Akcje Apple (AAPL) - jak inwestować, cena, kurs, wykres, dywidendy, gdzie kupić

Na świecie jest ponad 600 milionów użytkowników Apple. Posiadają oni około 1,4 miliarda aktywnych urządzeń Apple (iPhone, iPad, iPod, Mac i inne). Same te liczby są niesamowite, a także stawiają Apple w czołówce najbardziej wartościowych firm na świecie (według magazynu Forbes). To oczywiście czyni firmę bardzo interesującą z perspektywy inwestowania w akcje. W tym obszernym […]
© FintechPortal.pl 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone
star