Czym jest FoodTech?

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 18 grudnia 2022
ikona autora biały
FoodTech

Od smartfonów po spersonalizowane odżywianie, wpływ zaawansowanej technologii i nauki o żywności tylko rośnie. Społeczeństwo przeszło długą drogę, jeśli chodzi o tradycyjne środki produkcji i masowe procesy produkcyjne wprowadzone podczas rewolucji przemysłowej. Opracowaliśmy zaawansowane technologie, aby rozwiązać najpilniejsze problemy Ziemi, począwszy od wzrostu liczby ludności, niedoboru gruntów i zmian klimatycznych.

Ponieważ technologia zmienia wiele aspektów życia, zmienia także konsumpcję — sposób, w jaki jemy. Innowacyjne środki są stosowane w usługach produkcji żywności nie tylko ze względu na wydajność, ale także po to, aby żywność była zdrowsza, a zwłaszcza bardziej zrównoważona. I tu wkracza Food Tech .

Przyszłość żywności, FoodTech

Food Tech łączy technologię z nauką o żywności. W ostatnich latach stał się branżą samą w sobie, a firmy różnej wielkości wykorzystują moc zaawansowanych technologii do tworzenia nowych podejść i produktów, które nieustannie rewolucjonizują przemysł spożywczy. Istnieje jeden wspólny trend: próba ulepszenia ekosystemu produkcji żywności, niezależnie od tego, czy chodzi o procesy produkcyjne, dostawę czy konsumpcję.  Przy wielkości globalnego rynku, który ma osiągnąć wartość 342,52 mld USD do 2027 r., oraz rosnącej liczbie producentów żywności wdrażających zaawansowane technologie, firmy z branży Food Tech są tutaj, aby wywrzeć wpływ na optymalizację pokarmów.

Popularność i sukces Food Tech nie dziwi, ponieważ w ostatnich latach nastąpiła zmiana w sposobie, w jaki konsumujemy żywność – coraz więcej konsumentów szuka zdrowszych i zrównoważonych opcji żywności ze względów etycznych, środowiskowych lub dietetycznych.

Konsumenci proszą o wygodniejszą, zdrowszą i zrównoważoną żywność. To pozycjonuje branżę Food Tech w czołówce innowacji. 

Technologia żywności kontra FoodTech

Ważne jest rozróżnienie między nauką o żywności a technologią żywności.

Chociaż prawdą jest, że często mają one pewne cechy wspólne, takie jak poprawa jakości spożywanej przez nas żywności, należy dokonać rozróżnienia między nimi.

Nauka o żywności to multidyscyplinarna dziedzina, która obejmuje chemię, biochemię, odżywianie, mikrobiologię i podobne dyscypliny zajmujące się zachowaniem różnych składników produktów spożywczych. Technologia żywności to gałąź nauki o żywności, która wykorzystuje również różne technologie do optymalizacji produkcji, konserwacji i kontroli jakości żywności.

Czym zajmują się firmy Food Tech?

Firmy Food Tech zajmują się opracowywaniem nowych sposobów produkcji, przetwarzania, dystrybucji, marketingu i sprzedaży żywności. Wykorzystują nowe technologie, aby ulepszać i produkować żywność, która jest bardziej wydajna, zdrowsza i mniej szkodliwa dla środowiska.

Niektóre zaawansowane technologie powszechnie stosowane w Food Tech to:

  • drukowanie 3d
  • Big Data
  • Sztuczna inteligencja (AI) i zaawansowana robotyka 
  • Nauczanie maszynowe
  • Automatyzacja
  • Inteligentne opakowanie 

 Jako połączenie zaawansowanych technologii i wiodących innowacji w dziedzinie nauki o żywności, firmy Food Tech zmieniają sposób, w jaki myślimy o żywności i ją konsumujemy.

Tworzenie lepszego świata, jedna innowacja na raz 

Rozwiązania Food Tech mają wpływ na różne branże, od przemysłu spożywczego po rolnictwo, hotelarstwo i handel detaliczny. Oprócz tradycyjnych kategorii produkcji i dystrybucji żywności, są oni również zaangażowani w inne obszary, takie jak cyfrowe monitorowanie zdrowia i dobrego samopoczucia. Wiele z tych firm skupia się na pomocy w rozwiązywaniu krytycznych globalnych problemów, takich jak zmiana klimatu, zanieczyszczenie, niedożywienie i wiele innych. Robią to, eliminując szkodliwe dla środowiska procedury produkcyjne lub wymyślając nowe sposoby poprawy bezpieczeństwa żywności przy użyciu sztucznej inteligencji i innych zaawansowanych technologii. 

Niektóre firmy Food Tech zajmują się tworzeniem spersonalizowanych planów żywieniowych dla klientów w celu poprawy i łatwiejszego monitorowania ich chorób lub schorzeń lub tworzeniem roślinnych alternatyw żywności dla produktów pochodzenia zwierzęcego, takich jak jaja i mięso, aby przyczynić się do bardziej etycznego i zrównoważony świat. Wykorzystują one inteligencję, uczenie maszynowe i wytwarzanie addytywne (nazywane również drukiem 3D) z wysokiej jakości składnikami pochodzenia roślinnego,  produkty odtwarzają te same elementy, które sprawiają, że mięso jest pyszne, takie jak białko, tłuszcz, cząsteczki smakowe i więcej, aby zrobić pyszne jedzenie.

Kategoria wpisu:

Podobne tematy

Sztuczna inteligencja: ogromny trend technologiczny czy bańka?

Wprowadzenie ChatGPT przez OpenAI i związany z tym szum sprawiły, że generatywna AI znalazła się na radarze firm venture capital i technologicznych, które chcą zainwestować pieniądze w czasach kryzysu. Narzędzia generatywnej sztucznej inteligencji OpenAI mogą pozornie robić wszystko, od pisania poezji i kodu po tworzenie dzieł sztuki. wywołało wiele emocji w tej dziedzinie. A zarówno […]

Revolut opóźnia wydanie własnej kryptowaluty

Revolut, londyński challenger bank z siedzibą w Londynie, opóźnił uruchomienie swojej natywnej kryptowaluty o nazwie RevCoin. Financial News (FN) poinformował, że upadek giełdy kryptowalut FTX może być głównym powodem, powołując się na osoby zaznajomione ze sprawą. Revolut opóźnia debiut RevCoin Kryptowaluta miała ujrzeć światło dzienne pod koniec ubiegłego roku, ale plany Revoluta uległy zmianie. Przedłużająca […]

Akcje Google (GOOGL)  - jak inwestować, cena, kurs, wykres, dywidendy, gdzie kupić

Google (Alphabet) to amerykańska firma technologiczna, która zaczynała od produktów i usług w branży internetowej i oprogramowania komputerowego. Dziś jednak jej macki sięgają znacznie dalej i można ją nazwać gigantem technologicznym. Jest właścicielem wielu spółek zależnych, które zajmują się rozwojem sztucznej inteligencji, uczenia maszynowego, technologii chmury czy środków służących poprawie ludzkiego zdrowia. W 2009 roku […]

Tysiące użytkowników PayPal ofiarą wycieku danych

Konta 34 942 użytkowników PayPal zostały zhakowane między 2 a 6 grudnia 2022 roku przez nieuprawnione osoby poprzez atak typu credential stuffing. Hakerzy potencjalnie uzyskali dostęp do danych osobowych klientów, w tym ich imienia i nazwiska, adresu, daty urodzenia, numeru identyfikacji podatkowej i numeru ubezpieczenia społecznego. Ataki typu credential stuffing mają miejsce, gdy hakerzy próbują […]

Akcje Apple (AAPL) - jak inwestować, cena, kurs, wykres, dywidendy, gdzie kupić

Na świecie jest ponad 600 milionów użytkowników Apple. Posiadają oni około 1,4 miliarda aktywnych urządzeń Apple (iPhone, iPad, iPod, Mac i inne). Same te liczby są niesamowite, a także stawiają Apple w czołówce najbardziej wartościowych firm na świecie (według magazynu Forbes). To oczywiście czyni firmę bardzo interesującą z perspektywy inwestowania w akcje. W tym obszernym […]
© FintechPortal.pl 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone
star