Badanie: roboty przejmują miejsca pracy, ale powoli

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 11 listopada 2022
ikona autora biały
robot

Ludzie mają tendencję do wyolbrzymiania tempa, w jakim roboty przejmują miejsca pracy. Tak wynika z badań przeprowadzonych przez Brigham Young University (USA).

Zespół przebadał prawie 2 tys. osób na temat ich postrzegania zastąpienia człowieka przez autonomiczne urządzenia. Najpierw poproszono ich o oszacowanie odsetka pracowników, którzy zostali zastąpieni przez roboty. Następnie zapytano respondentów, czy ich firma kiedykolwiek korzystała z automatyzacji zamiast ludzi.

14% ankietowanych odpowiedziało, że zostali już zastąpieni przez roboty. Uważają, że z podobnym problemem spotkało się 47% innych osób.

Respondenci, którzy zachowali pracę byli przekonani, że zwolnienia z powodu automatyzacji dotknęły 29% pracowników.

Autor badania Eric Dahlin powiedział:

Ogólnie rzecz biorąc, nasze wyobrażenia o przejęciu władzy przez roboty są mocno przesadzone. Ci, którzy nie stracili pracy, są przeszacowani około dwukrotnie, a ci, którzy stracili, trzykrotnie.

Powiedział, że obawy ludzi przed zastąpieniem ich przez zautomatyzowane procesy pracy sięgają początków XIX wieku.

Oczekujemy, że nowe technologie zostaną przyjęte bez uwzględnienia wszystkich istotnych barier kontekstowych, takich jak ustalenia kulturowe, ekonomiczne i rządowe.

Dodał, że obecność automatyki nie musi oznaczać jej aktywnego przyjęcia.

Roboty nie wypierają ludzi

Wyniki badań są zgodne z wcześniejszymi pracami Dalina. Sugerują, że roboty nie wypierają ludzi, ale integrują technologię automatyzacji, aby dodać wartość do ludzkiej pracy. Naukowiec powiedział:

Codzienną sytuacją jest autonomiczna sprzątaczka w supermarkecie. Ten robot mopuje podłogę, podczas gdy człowiek jest zajęty czyszczeniem półek lub innych trudno dostępnych miejsc.

Dalin jako kolejny przykład podał przemysł lotniczy. Producenci samolotów używają robotów do malowania skrzydeł,. Urządzenie potrafi nałożyć jedną warstwę w 24 minuty, co człowiekowi zajęłoby kilka godzin. Jednak podczas gdy robot maluje, człowiek wypełnia go farbą.

W maju władze Singapuru poinformowały o masowym zastępowaniu miejsc pracy przez roboty. Mówili, że to z powodu ograniczeń migracyjnych podczas pandemii.

W styczniu naukowcy zasugerowali, że sztuczna inteligencja pozbawi pracy 12 milionów Europejczyków do 2040 roku.

Kategoria wpisu:

Podobne tematy

Te akcje spadły o kilkadziesiąt procent od swoich rekordów - Czy to czas, aby je kupić?

Przy niepokojących poziomach inflacji i rosnących stopach procentowych, które wprowadzają na rynek niedźwiedzie nastroje, ostatnie miesiące były trudne dla inwestorów skoncentrowanych na technologii, co widać na wykresie indeksu Nasdaq 100. Tymczasem rynki akcji prawdopodobnie pozostaną niestabilne. Jednak silne spółki będą w stanie przetrwać trudne czasy, a obecna seria problemów makroekonomicznych doprowadziła do obniżenia wycen niektórych […]

Inwestowanie w drony - Wszystko, co musisz wiedzieć

W dzisiejszych czasach ogólnej niepewności, kiedy większość konserwatywnych aktywów nie jest w stanie utrzymać swojej wartości, nie mówiąc już o generowaniu zysków, musimy szukać innych, alternatywnych sposobów inwestowania. Jedną z takich okazji może być rynek dronów, który w ostatnich latach znacząco się rozwija, a także przeszedł duże zmiany legislacyjne. W tym artykule przyjrzymy się bliżej […]

Jakie są alternatywy dla ChatGPT? 

Od momentu uruchomienia, ChatGPT stał się popularnym chatbotem opartym na sztucznej inteligencji i opracowanym przez OpenAI. Umożliwia on użytkownikom uzyskiwanie szczegółowych i ludzkich odpowiedzi na różnorodne pytania. ChatGPT nie tylko udostępnia użytkownikom linki, ale także potrafi rozwiązywać skomplikowane problemy i dostarczać zniuansowanych informacji, co może całkowicie zmienić sposób, w jaki ludzie będą korzystać z wyszukiwarek. […]

Jak korzystać z ChatGPT? 

Do tej pory prawdopodobnie słyszałeś o ChatGPT, prototypie chatbota ogólnego przeznaczenia, na punkcie którego internet ma obecnie obsesję. Szybko stał się dominującym przykładem wpływu treści generowanych przez sztuczną inteligencję w przyszłości, pokazując, jak potężne mogą być te narzędzia. Jest tworzony przez OpenAI, czyli dobrze znanego z opracowania generatora tekstu na obraz DALL-E. Na dzień pisania […]

Programy AI do obrabiania filmów 

Potrzebujesz świetnej, wysokiej jakości filmów, ale brakuje Ci umiejętności lub cierpliwości do edycji? A może uważasz, że programy do edytowania są żmudne i czasochłonne? Dlaczego by zatem nie pozwolić, aby sztuczna inteligencja wykonała za Ciebie te ciężkie zadania? Nie jest tajemnicą, że edycja wideo wymaga wysiłku – od zawsze był to długi i pracochłonny proces. […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
© FintechPortal.pl 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone
star