Intel prezentuje układy AI z serii Max dla superkomputerów

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 11 listopada 2022
ikona autora biały
intel

Intel zaprezentował procesory serwerowe Xeon CPU Max i akceleratory Data Center GPU Max przeznaczone do zadań związanych z wysokowydajnymi obliczeniami i sztuczną inteligencją przed targami Supercomputing 22.

Firma zintegruje innowacje z superkomputerem Aurora, który zostanie uruchomiony w 2022 roku. Maszyna pomoże naukowcom z Argonne National Laboratory prowadzić badania w zakresie technologii niskoemisyjnych, cząstek subatomowych, medycyny i kosmologii.

Układ Xeon CPU Max znany jest pod nazwą kodową Sapphire Rapids HBM. Według firmy jest to pierwszy i jedyny na świecie procesor oparty na architekturze x86, wyposażony w szybką pamięć HBM2e.

Procesor posiada do 56 rdzeni obliczeniowych obsługujących 112 wirtualnych wątków, a jego TDP wynosi 350W. Przeznaczony jest dla wysokowydajnych systemów serwerowych.

Intel Xeon CPU Max wykorzystuje technologię EMIB. Wyposażony jest w 64 GB wewnętrznej szybkiej pamięci i obsługuje interfejsy PCIe 5.0 oraz CXL 1.1. Całkowita przepustowość układu wynosi około 1TB/s.

Procesor zapewnia ponad 1 GB pamięci HBM2e na rdzeń, co jest wystarczające dla większości typowych obciążeń w obliczeniach o wysokiej wydajności.

Firma podała, że zużycie energii przez Xeon Max jest o 68 procent niższe niż w przypadku układów Milan-X firmy AMD przy tej samej wydajności.

Według firmy, Xeon Max jest 3,5 razy szybszy od Intel Xeon 8380 i AMD EPYC 7773X w niektórych typach operacji.

Procesor został również porównany z układem A100 firmy Nvidia w teście MLPerf DeepCAM, związanym z obliczeniami mającymi na celu przyspieszenie i rozszerzenie symulacji na superkomputerach z wykorzystaniem AI. Nowy procesor był1,2 razy szybsza od konkurenta.

Intel Xeon CPU Max trafi na rynek w styczniu 2023 roku.

Centrum danych GPU Max znane jest pod nazwą kodową Ponte Vecchio.

Zawiera 128 rdzeni Xe i 128 rdzeni RT, co czyni go jedynym akceleratorem serwerowym z natywną obsługą sprzętowej akceleracji ray tracingu.

Procesor posiada do 408 MB pamięci cache L2 i do 64 MB pamięci cache L1.

Układ zawiera ponad 100 miliardów tranzystorów w 47 układach zbudowanych w różnych technologiach procesowych, w tym Intel 7 i TSMC N5. Połączono je za pomocą interfejsów EMIB i technologii pakowania Foveros.

Firma wypuści chipy w wielu formach przeznaczonych do różnych zastosowań.

Data Center GPU Max również trafi na rynek w styczniu 2023 roku.

Przypomnijmy, że w październiku Intel zapowiedział nowe procesory 13. generacji i wydał upscaler XeSS Game AI dla kart graficznych Nvidii i AMD.

Kategoria wpisu:

Podobne tematy

Swift chwali się wynikami pilotażu blockchaina dla danych z działań korporacyjnych

Międzybankowa kooperatywa Swift z powodzeniem zakończyła swój pilotażowy program działań korporacyjnych oparty na blockchainie, opisując go jako "przekonujące rozwiązanie". Pilotaż - przeprowadzony z sześcioma uczestnikami branży papierów wartościowych, w tym American Century Investments, Citi i Northern Trust - miał na celu zbadanie sposobów zmniejszenia kosztownych ograniczeń związanych z komunikowaniem istotnych wydarzeń korporacyjnych inwestorom. W wyniku […]

Amerykańscy scenarzyści porównują AI do plagiatu

Writers Guild of America East (WGA) stwierdziła, że algorytmy sztucznej inteligencji nie powinny być wykorzystywane do pisania. The WGA’s proposal to regulate use of material produced using artificial intelligence or similar technologies ensures the Companies can’t use AI to undermine writers’ working standards including compensation, residuals, separated rights and credits. #WGAStrong 🧵 1/7 — Writers […]

Te akcje spadły o kilkadziesiąt procent od swoich rekordów - Czy to czas, aby je kupić?

Przy niepokojących poziomach inflacji i rosnących stopach procentowych, które wprowadzają na rynek niedźwiedzie nastroje, ostatnie miesiące były trudne dla inwestorów skoncentrowanych na technologii, co widać na wykresie indeksu Nasdaq 100. Tymczasem rynki akcji prawdopodobnie pozostaną niestabilne. Jednak silne spółki będą w stanie przetrwać trudne czasy, a obecna seria problemów makroekonomicznych doprowadziła do obniżenia wycen niektórych […]

Inwestowanie w drony - Wszystko, co musisz wiedzieć

W dzisiejszych czasach ogólnej niepewności, kiedy większość konserwatywnych aktywów nie jest w stanie utrzymać swojej wartości, nie mówiąc już o generowaniu zysków, musimy szukać innych, alternatywnych sposobów inwestowania. Jedną z takich okazji może być rynek dronów, który w ostatnich latach znacząco się rozwija, a także przeszedł duże zmiany legislacyjne. W tym artykule przyjrzymy się bliżej […]

Jakie są alternatywy dla ChatGPT? 

Od momentu uruchomienia, ChatGPT stał się popularnym chatbotem opartym na sztucznej inteligencji i opracowanym przez OpenAI. Umożliwia on użytkownikom uzyskiwanie szczegółowych i ludzkich odpowiedzi na różnorodne pytania. ChatGPT nie tylko udostępnia użytkownikom linki, ale także potrafi rozwiązywać skomplikowane problemy i dostarczać zniuansowanych informacji, co może całkowicie zmienić sposób, w jaki ludzie będą korzystać z wyszukiwarek. […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
© FintechPortal.pl 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone
star