BIS zbada globalne stablecoiny dla płatności transgranicznych

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 14 października 2021
ikona autora biały
płatności transgraniczne

Rada Stabilności Finansowej opublikowała dziś raport o postępach w usprawnianiu płatności transgranicznych. W sprawozdaniu uwzględniono dodatkowe działania dotyczące stablecoinów, które mogą mieć wpływ na Diem. Osobno określono konkretne cele, w tym osiągnięcie do końca 2027 r. średniego globalnego kosztu płatności detalicznych na poziomie nieprzekraczającym 1%. Przy tym w żadnym z kanałów koszt ten nie może przekroczyć 3%. Ponadto FSB opublikowała informacje zwrotne od przedstawicieli branży, w których podkreślono przyszłe wyzwania.

W odpowiedzi na mandat udzielony przez grupę G20 w lipcu ubiegłego roku BIS przedstawił zarys 19 elementów składowych służących usprawnieniu płatności transgranicznych w czterech wymiarach: kosztów, szybkości, dostępu i przejrzystości.

W jednym z dzisiejszych dokumentów dokonano przeglądu stanu realizacji tych 19 elementów. Dwa z nich dotyczą walut cyfrowych, a konkretnie stablecoinów i cyfrowych walut banków centralnych (CBDC).

Stabledcoiny dla płatności transgranicznych

W dniu dzisiejszym FSB ogłosiła, że Komitet ds. Płatności i Infrastruktury Rynkowej (CPMI) powinien rozważyć, czy "dobrze zaprojektowane globalne ustalenia dotyczące stabelecoinów" mogłyby poprawić płatności transgraniczne. Termin upływa w grudniu 2022 roku. Nie wiadomo, czy oznacza to, że do tego czasu nie powinien zostać uruchomiony żaden globalny stablecoin, taki jak Diem (dawniej Libra).

Jest to następstwem publikacji dwóch ważnych raportów na temat stablecoinów w ciągu ostatnich kilku tygodni. Jednego przez BIS i IOSCO, a drugiego przez FSB. Oba jednak kładły nacisk na regulację.

W maju, Diem przeniósł się ze Szwajcarii do Stanów Zjednoczonych i wydawało się, że przygotowuje się do uruchomienia. Projekt wciąż jednak budzi niepokój regulatorów. W zeszłym tygodniu szef BIS nakreślił potencjalne odpowiedzi polityczne. Stwierdził jednak również, że Diem może wkrótce wejść na rynek.

JP Morgan zwraca uwagę na problemy

Ponadto FSB opublikowała dziś informacje zwrotne z konsultacji. W odpowiedziach JP Morgan i SWIFT podkreślono wyzwania, jakie stoją przed rozwiązaniem problemów związanych z płatnościami transgranicznymi przy wykorzystaniu obecnej infrastruktury. JP Morgan twierdzi, że przetwarza 7 bilionów USD w płatnościach na całym świecie, więc wie, o czym mówi.

Bank ma pewne obawy co do wyznaczania celów, ponieważ uważa, że dotyczą one raczej objawów niż przyczyn. Twierdzi na przykład, że wysokie koszty często wynikają z praktyk biznesowych, wymogów regulacyjnych i braku widoczności w bankach odbiorców. Natomiast problemy z szybkością często są związane z tym, że nadawca nie dostarcza wystarczających danych o odbiorcy. Odpowiedź SWIFT zawierała podobne uwagi.

Jeśli chodzi o realistyczne ramy czasowe, JP Morgan jako przykład podał europejski system SEPA. Przejście od koncepcji do pierwszego wdrożenia zajęło osiem lat, a ponad dwadzieścia lat później system ten nadal się rozwija.

JP Morgan obawia się również niezamierzonych konsekwencji. Szybkość może skutkować wyższym poziomem oszustw. Zwrócił uwagę na niedawny wzrost liczby oszustw związanych z autoryzowanymi płatnościami typu "push", gdzie oszuści nakłaniają ludzi do wysyłania im pieniędzy.

Kategoria wpisu:

Podobne tematy

Revolut stworzy kryptowalutowy hub na Cyprze

Firma fintech Revolut rozpoczęła tworzenie nowego hubu kryptowalutowego na Cyprze, aby dostosować się do zasad lokalnego regulatora CySEC. Informacje o tym pojawiają się w lokalnych mediach. Hub pozwoli systemowi płatności na przeprowadzanie transakcji kryptowalutowych w UE. Przedstawiciele Revolut powiedzieli, że wspierają ścisłe środki ochrony klienta zaproponowane przez CySEC, aby zapobiec wszelkim rodzajom nadużyć na rynku […]

Chińscy giganci technologiczni przekazali władzom dane o algorytmach

Chińscy giganci technologiczni podzielili się szczegółami swoich algorytmów z regulatorami tego kraju. Informację na ten temat podał serwis CNBC. Chińska Administracja ds. Cyberprzestrzeni (CAC) opublikowała listę 30 algorytmów wraz z krótkim opisem ich przeznaczenia od firm, w tym opracowań gigantów technologicznych, takich jak Alibaba i Tencent. Według dokumentu algorytm firmy ByteDance dla chińskiej wersji TikTok […]

Hyundai utworzy instytut sztucznej inteligencji i robotyki

Hyundai ogłosił utworzenie fundacji Boston Dynamics AI Institute, która ma promować badania nad sztuczną inteligencją i robotyką. We are launching the @BostonDynamics AI institute to recruit talents in diverse areas such as #ArtificialIntelligence and robotics research through e.g. partnerships with universities. Learn more: https://t.co/gQpkX6NEA7 #HyundaiXbostondynamics pic.twitter.com/cmbJNIY3GS — Hyundai Worldwide (@Hyundai_Global) August 12, 2022 Organizacją pokieruje […]

Revolut uruchomi krypto usługi na Cyprze

Firma fintech Revolut otrzymała pozwolenie od Cypryjskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (CYSEC) na oferowanie usług kryptowalutowych w Europejskim Obszarze Gospodarczym (EOG). Informację na ten temat podał serwis CoinDesk. Dostęp do produktów firmy będzie miało 17 mln klientów w EOG. Według Revolut, wybór jurysdykcji jest podyktowany głębokim reżimem regulacyjnym. Wyspiarski stan wcześniej przyciągnął kryptokompanie takie […]

ICO i STO - nowoczesne rozwiązania do gromadzenia kapitału

W obecnych niepewnych czasach wiele osób poszukuje sposobu do zwiększenia swoich zarobków, przeciwdziałania szkodliwej dla zgromadzonych oszczędności inflacji, czy też rozpoczęcia bądź rozwinięcia własnego projektu. Jednymi z ciekawszych sposobów na ostatni z wymienionych mogą być emisje ICO i STO, czyli coinów i tokenów bezpośrednio powiązanych z tak modnymi aktualnie kryptowalutami, smart kontraktami i blockchainem. Jeśli […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
© FintechPortal.pl 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone
star