CFTC nakłada grzywnę w wysokości 41 mln USD na Tethera za wprowadzanie w błąd

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 15 października 2021
ikona autora biały
tether usdt grzywna cftc

Commodity Futures Trading Commission (CFTC) ogłosiła dziś, że osiągnęła ugodę z operatorem stablecoinów Tether i powiązaną z nim firmą iFinex, która prowadzi giełdę kryptowalut Bitfinex.

Tether został ukarany kwotą 41 milionów dolarów za nieprawdziwe lub wprowadzające w błąd oświadczenia dotyczące rezerw, które wspierają stablecoina. Z kolei Bitfinex został zobowiązany do zapłaty 1,5 miliona dolarów grzywny za inne wykroczenia.

Pełniący obowiązki przewodniczącego CFTC - Rostin Behnam powiedział:

Ta sprawa podkreśla oczekiwanie uczciwości i przejrzystości na szybko rosnącym i rozwijającym się rynku aktywów cyfrowych.

Przedmiotem sporu były oświadczenia Tether, według których rezerwy stablecoinów były wspierane przez "równoważną ilość odpowiedniej waluty fiat" posiadanej przez Tether. Co więcej, miały one być "bezpiecznie zdeponowane" na kontach bankowych firmy. Według CFTC, podczas 26-miesięcznego okresu próbnego od 2016 do 2018 roku, to oświadczenie było ważne tylko przez 27,6% dni.

Tether polegał na nieuregulowanych podmiotach i niektórych stronach trzecich, aby utrzymać fundusze składające się na rezerwy. Firma współmieszała też swoje fundusze z funduszami klientów Bitfinex. Kiedy Tether zaplanował, że firma księgowa przeprowadzi przegląd rezerw Tether, Bitfinex z wyprzedzeniem przelał na konto ponad 382 miliony dolarów. Powszechnie wiadomo, że kiedy Bitfinex doznał kryzysu płynności, Tether przekazał część swoich rezerw na giełdę kryptowalutową, aby uzupełnić deficyt.

Kiedy Tether zaplanował, że firma księgowa przeprowadzi przegląd rezerw Tether, Bitfinex z wyprzedzeniem przelał na konto ponad 382 miliony dolarów. Powszechnie wiadomo, że kiedy Bitfinex doznał kryzysu płynności, Tether przekazał część swoich rezerw na giełdę kryptowalutową, aby uzupełnić deficyt.

Obawy komisarza

W sierpniu komisarz Dawn Stump opublikowała dokument, w którym wyjaśniła, że rolą CFTC jest regulacja instrumentów pochodnych, w tym rejestracja, codzienny nadzór i zasady regulacyjne. Ma ona jednak tylko wąskie uprawnienia wykonawcze, a nie prawo do regulacji, jeśli chodzi o towary.

Dziś Stump zgodził się z ustaleniami ugody. Jest jednak zaniepokojony, że konsumenci mogą mieć fałszywe poczucie bezpieczeństwa. To pierwszy raz, kiedy CFTC podjęła działania klasyfikujące stablecoin jako towar.

Powinniśmy dążyć do zapewnienia, że opinia publiczna rozumie, że nie regulujemy stablecoinów i nie mamy codziennego wglądu w działalność tych, którzy je emitują. Ale ścigając i rozstrzygając tę sprawę, czy zapewniamy użytkownikom stablecoinów fałszywe poczucie komfortu? Że nadzorujemy tych, którzy emitują i sprzedają te monety w taki sposób, że są chronieni przed niewłaściwym postępowaniem?

W lutym Tether i Bitfinex rozstrzygnęły sprawę z nowojorskim prokuratorem generalnym. Z kolei w zeszłym tygodniu Bloomberg opublikował artykuł o rezerwach i działalności Tether. Autor felietonu opisał Tether jako "firmę, która wydawała się być praktycznie wypruta z czerwonych flag".

Kategoria wpisu:

Podobne tematy

ICO i STO - nowoczesne rozwiązania do gromadzenia kapitału

W obecnych niepewnych czasach wiele osób poszukuje sposobu do zwiększenia swoich zarobków, przeciwdziałania szkodliwej dla zgromadzonych oszczędności inflacji, czy też rozpoczęcia bądź rozwinięcia własnego projektu. Jednymi z ciekawszych sposobów na ostatni z wymienionych mogą być emisje ICO i STO, czyli coinów i tokenów bezpośrednio powiązanych z tak modnymi aktualnie kryptowalutami, smart kontraktami i blockchainem. Jeśli […]

Co to jest phishing i jak się przed nim uchronić?

Takie działanie polega na wysyłaniu przez osoby atakujące złośliwych e-maili, których celem jest częstokroć wyłudzenie informacji. Niejednokrotnie zależy im na skłonieniu użytkowników do ujawnienia danych finansowych, uwierzytelniających w rozmaitych systemach lub innych poufnych. Phishing jest przykładem socjotechniki - czyli zbioru technik, które oszuści wykorzystują do manipulowania ludzkim zachowaniem. Obejmują fałszerstwo, przeinaczanie i kłamstwo - wszystkie […]

USA reguluje technologię nadzoru i algorytmy

Amerykańska Federalna Komisja Handlu (FTC) rozpoczęła procedurę mającą na celu uregulowanie technologii nadzoru, algorytmów i bezpieczeństwa danych. #BREAKING: @FTC explores rules cracking down on commercial surveillance and lax data security practices: https://t.co/xnYlPO2dFJ #privacy /1 — FTC (@FTC) August 11, 2022 Agencja opublikowała wstępne zawiadomienie o proponowanych przepisach. Urzędnicy poprosili społeczeństwo o komentarze na temat komercyjnego […]

Współpraca Wise z Plaid daje klientom dostęp do 6000 aplikacji w USA

Wise zawarł umowę open finance z Plaid, aby dać swoim 13 milionom klientów dostęp do tysięcy aplikacji. Z pomocą narzędzia Plaid Core Exchange, klienci są teraz w stanie bezpośrednio połączyć swoje amerykańskie konta Wise z ponad 6000 aplikacji, w tym Venmo, Robinhood, Truebill i Chime. Partnerstwo pozwoli klientom Wise na "wygodne i bezpieczne" przenoszenie pieniędzy […]

Czym jest Rynek Niedźwiedzia i Rynek Byka?

Jeśli chodzi o giełdę, istnieją dwa charakterystyczne wyrazy, które należy wziąć pod uwagę: byk i niedźwiedź. W języku parkietu rynek niedźwiedzia oznacza, że akcje spadają o 20% lub więcej, natomiast hossa (byk) sygnalizuje, że wartości aktywów znacznie wzrastają. Oba te zjawiska są częścią cyklu życia giełdowego, bowiem każdy z nas będzie miał swój udział w […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
© FintechPortal.pl 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone
star