CFTC nakłada grzywnę w wysokości 41 mln USD na Tethera za wprowadzanie w błąd

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 15 października 2021
ikona autora biały
tether usdt grzywna cftc

Commodity Futures Trading Commission (CFTC) ogłosiła dziś, że osiągnęła ugodę z operatorem stablecoinów Tether i powiązaną z nim firmą iFinex, która prowadzi giełdę kryptowalut Bitfinex.

Tether został ukarany kwotą 41 milionów dolarów za nieprawdziwe lub wprowadzające w błąd oświadczenia dotyczące rezerw, które wspierają stablecoina. Z kolei Bitfinex został zobowiązany do zapłaty 1,5 miliona dolarów grzywny za inne wykroczenia.

Pełniący obowiązki przewodniczącego CFTC - Rostin Behnam powiedział:

Ta sprawa podkreśla oczekiwanie uczciwości i przejrzystości na szybko rosnącym i rozwijającym się rynku aktywów cyfrowych.

Przedmiotem sporu były oświadczenia Tether, według których rezerwy stablecoinów były wspierane przez "równoważną ilość odpowiedniej waluty fiat" posiadanej przez Tether. Co więcej, miały one być "bezpiecznie zdeponowane" na kontach bankowych firmy. Według CFTC, podczas 26-miesięcznego okresu próbnego od 2016 do 2018 roku, to oświadczenie było ważne tylko przez 27,6% dni.

Tether polegał na nieuregulowanych podmiotach i niektórych stronach trzecich, aby utrzymać fundusze składające się na rezerwy. Firma współmieszała też swoje fundusze z funduszami klientów Bitfinex. Kiedy Tether zaplanował, że firma księgowa przeprowadzi przegląd rezerw Tether, Bitfinex z wyprzedzeniem przelał na konto ponad 382 miliony dolarów. Powszechnie wiadomo, że kiedy Bitfinex doznał kryzysu płynności, Tether przekazał część swoich rezerw na giełdę kryptowalutową, aby uzupełnić deficyt.

Kiedy Tether zaplanował, że firma księgowa przeprowadzi przegląd rezerw Tether, Bitfinex z wyprzedzeniem przelał na konto ponad 382 miliony dolarów. Powszechnie wiadomo, że kiedy Bitfinex doznał kryzysu płynności, Tether przekazał część swoich rezerw na giełdę kryptowalutową, aby uzupełnić deficyt.

Obawy komisarza

W sierpniu komisarz Dawn Stump opublikowała dokument, w którym wyjaśniła, że rolą CFTC jest regulacja instrumentów pochodnych, w tym rejestracja, codzienny nadzór i zasady regulacyjne. Ma ona jednak tylko wąskie uprawnienia wykonawcze, a nie prawo do regulacji, jeśli chodzi o towary.

Dziś Stump zgodził się z ustaleniami ugody. Jest jednak zaniepokojony, że konsumenci mogą mieć fałszywe poczucie bezpieczeństwa. To pierwszy raz, kiedy CFTC podjęła działania klasyfikujące stablecoin jako towar.

Powinniśmy dążyć do zapewnienia, że opinia publiczna rozumie, że nie regulujemy stablecoinów i nie mamy codziennego wglądu w działalność tych, którzy je emitują. Ale ścigając i rozstrzygając tę sprawę, czy zapewniamy użytkownikom stablecoinów fałszywe poczucie komfortu? Że nadzorujemy tych, którzy emitują i sprzedają te monety w taki sposób, że są chronieni przed niewłaściwym postępowaniem?

W lutym Tether i Bitfinex rozstrzygnęły sprawę z nowojorskim prokuratorem generalnym. Z kolei w zeszłym tygodniu Bloomberg opublikował artykuł o rezerwach i działalności Tether. Autor felietonu opisał Tether jako "firmę, która wydawała się być praktycznie wypruta z czerwonych flag".

Kategoria wpisu:

Podobne tematy

Te akcje spadły o kilkadziesiąt procent od swoich rekordów - Czy to czas, aby je kupić?

Przy niepokojących poziomach inflacji i rosnących stopach procentowych, które wprowadzają na rynek niedźwiedzie nastroje, ostatnie miesiące były trudne dla inwestorów skoncentrowanych na technologii, co widać na wykresie indeksu Nasdaq 100. Tymczasem rynki akcji prawdopodobnie pozostaną niestabilne. Jednak silne spółki będą w stanie przetrwać trudne czasy, a obecna seria problemów makroekonomicznych doprowadziła do obniżenia wycen niektórych […]

Inwestowanie w drony - Wszystko, co musisz wiedzieć

W dzisiejszych czasach ogólnej niepewności, kiedy większość konserwatywnych aktywów nie jest w stanie utrzymać swojej wartości, nie mówiąc już o generowaniu zysków, musimy szukać innych, alternatywnych sposobów inwestowania. Jedną z takich okazji może być rynek dronów, który w ostatnich latach znacząco się rozwija, a także przeszedł duże zmiany legislacyjne. W tym artykule przyjrzymy się bliżej […]

Jakie są alternatywy dla ChatGPT? 

Od momentu uruchomienia, ChatGPT stał się popularnym chatbotem opartym na sztucznej inteligencji i opracowanym przez OpenAI. Umożliwia on użytkownikom uzyskiwanie szczegółowych i ludzkich odpowiedzi na różnorodne pytania. ChatGPT nie tylko udostępnia użytkownikom linki, ale także potrafi rozwiązywać skomplikowane problemy i dostarczać zniuansowanych informacji, co może całkowicie zmienić sposób, w jaki ludzie będą korzystać z wyszukiwarek. […]

Jak korzystać z ChatGPT? 

Do tej pory prawdopodobnie słyszałeś o ChatGPT, prototypie chatbota ogólnego przeznaczenia, na punkcie którego internet ma obecnie obsesję. Szybko stał się dominującym przykładem wpływu treści generowanych przez sztuczną inteligencję w przyszłości, pokazując, jak potężne mogą być te narzędzia. Jest tworzony przez OpenAI, czyli dobrze znanego z opracowania generatora tekstu na obraz DALL-E. Na dzień pisania […]

Programy AI do obrabiania filmów 

Potrzebujesz świetnej, wysokiej jakości filmów, ale brakuje Ci umiejętności lub cierpliwości do edycji? A może uważasz, że programy do edytowania są żmudne i czasochłonne? Dlaczego by zatem nie pozwolić, aby sztuczna inteligencja wykonała za Ciebie te ciężkie zadania? Nie jest tajemnicą, że edycja wideo wymaga wysiłku – od zawsze był to długi i pracochłonny proces. […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
© FintechPortal.pl 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone
star