W piątek 7 stycznia, XP Inc. brazylijska firma zarządzająca inwestycjami, ogłosiła porozumienie, na mocy którego przejmie Banco Modal, brazylijską firmę zajmującą się bankowością inwestycyjną. XP oświadczyła, że nabywa pakiet do 100% udziałów w Modal w ramach transakcji, w wyniku której udziałowcy Modal otrzymają do 19,5 mln akcji XP. W wyniku transakcji wycena Modal wyniesie 528,5 mln dolarów.
XP spodziewa się, że transakcja pozwoli mu zwiększyć swoje kompetencje bankowe dzięki Modalowi, który działa jako firma bankowości inwestycyjnej, w tym jego platforma inwestycyjna połączona z usługami bankowymi i cyfrowymi. Dodatkowo, Modal posiada ponad 500 000 klientów brokerskich.
Razem, XP i Modal mają ponad 3,8 mln klientów i 12-miesięczny przychód netto w wysokości ponad 2,08 mld dolarów od września 2021 roku,.
W ramach transakcji, Modal pozostanie niezależny, zachowa swoją markę i będzie mógł uzyskać dostęp do technologii i usług infrastrukturalnych XP.
Jednak transakcja wciąż czeka na zatwierdzenie przez regulatora. Firmy mają nadzieję zakończyć fuzję, która również musi przejść przez regulatorów, w ciągu najbliższych 15 miesięcy.
Dyrektor finansowy XP, Bruno Constantino, stwierdził:
Biorąc pod uwagę nieistotne nakładanie się klientów XP i Modal, oczekujemy, że dojdzie do interesujących synergii przychodów i poprawy doświadczenia klientów.
Tymczasem CEO XP, Thiago Maffra, powiedział:
Brazylia ma jeden z najbardziej skoncentrowanych sektorów finansowych na świecie i razem będziemy w stanie być jeszcze bardziej konkurencyjni wobec tradycyjnych banków. Naszym priorytetem jest ciągłe ulepszanie propozycji wartości dla brazylijskich konsumentów."
Zakup Modal przez XP przychodzi w czasie, gdy konkurencja o strategiczną przewagę rynkową nadal wpływa na działania związane z fuzjami i przejęciami w całej branży usług finansowych. W pierwszej połowie 2021 roku, mialo miejsce sporo takich transakcjach. Oczekuje się, że w nadchodzących miesiącach nadal będą miały miejsce przejęcia i zbycia, ponieważ zarządzający aktywami, firmy ubezpieczeniowe, banki i firmy brokerskie dążą do zwiększenia marż i wydajności, optymalizacji struktur kosztowych i poprawy wzrostu przychodów.
W związku z tym, transformacja jest jednym z głównych celów strategicznych podmiotów dokonujących transakcji. Z jednej strony mamy do czynienia z presją ze strony regulatorów i utrzymującymi się niskimi stopami procentowymi, z drugiej zaś z zakłóceniami ze strony fintech, platform i ciągłej cyfryzacji. Firmy finansowe muszą więc ewoluować, aby sprostać tym wyzwaniom. Kluczowym aspektem działalności w zakresie fuzji i przejęć będzie prawdopodobnie dalsze tworzenie partnerstw strategicznych i trwające konsolidacje.