Brazylijski dom maklerski XP przejmie lokalny bank inwestycyjny Banco Modal

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 10 stycznia 2022
ikona autora biały
przejęcie

W piątek 7 stycznia, XP Inc. brazylijska firma zarządzająca inwestycjami, ogłosiła porozumienie, na mocy którego przejmie Banco Modal, brazylijską firmę zajmującą się bankowością inwestycyjną. XP oświadczyła, że nabywa pakiet do 100% udziałów w Modal w ramach transakcji, w wyniku której udziałowcy Modal otrzymają do 19,5 mln akcji XP. W wyniku transakcji wycena Modal wyniesie 528,5 mln dolarów.

XP spodziewa się, że transakcja pozwoli mu zwiększyć swoje kompetencje bankowe dzięki Modalowi, który działa jako firma bankowości inwestycyjnej, w tym jego platforma inwestycyjna połączona z usługami bankowymi i cyfrowymi. Dodatkowo, Modal posiada ponad 500 000 klientów brokerskich.

Razem, XP i Modal mają ponad 3,8 mln klientów i 12-miesięczny przychód netto w wysokości ponad 2,08 mld dolarów od września 2021 roku,.

W ramach transakcji, Modal pozostanie niezależny, zachowa swoją markę i będzie mógł uzyskać dostęp do technologii i usług infrastrukturalnych XP.

Jednak transakcja wciąż czeka na zatwierdzenie przez regulatora. Firmy mają nadzieję zakończyć fuzję, która również musi przejść przez regulatorów, w ciągu najbliższych 15 miesięcy.

Dyrektor finansowy XP, Bruno Constantino, stwierdził:

Biorąc pod uwagę nieistotne nakładanie się klientów XP i Modal, oczekujemy, że dojdzie do interesujących synergii przychodów i poprawy doświadczenia klientów.

Tymczasem CEO XP, Thiago Maffra, powiedział:

Brazylia ma jeden z najbardziej skoncentrowanych sektorów finansowych na świecie i razem będziemy w stanie być jeszcze bardziej konkurencyjni wobec tradycyjnych banków. Naszym priorytetem jest ciągłe ulepszanie propozycji wartości dla brazylijskich konsumentów."

Jak firmy przystosowują się podczas trudnych warunków ekonomicznych?

Zakup Modal przez XP przychodzi w czasie, gdy konkurencja o strategiczną przewagę rynkową nadal wpływa na działania związane z fuzjami i przejęciami w całej branży usług finansowych. W pierwszej połowie 2021 roku, mialo miejsce sporo takich transakcjach. Oczekuje się, że w nadchodzących miesiącach nadal będą miały miejsce przejęcia i zbycia, ponieważ zarządzający aktywami, firmy ubezpieczeniowe, banki i firmy brokerskie dążą do zwiększenia marż i wydajności, optymalizacji struktur kosztowych i poprawy wzrostu przychodów.

W związku z tym, transformacja jest jednym z głównych celów strategicznych podmiotów dokonujących transakcji. Z jednej strony mamy do czynienia z presją ze strony regulatorów i utrzymującymi się niskimi stopami procentowymi, z drugiej zaś z zakłóceniami ze strony fintech, platform i ciągłej cyfryzacji. Firmy finansowe muszą więc ewoluować, aby sprostać tym wyzwaniom. Kluczowym aspektem działalności w zakresie fuzji i przejęć będzie prawdopodobnie dalsze tworzenie partnerstw strategicznych i trwające konsolidacje.

Kategoria wpisu:

Podobne tematy

Revolut stworzy kryptowalutowy hub na Cyprze

Firma fintech Revolut rozpoczęła tworzenie nowego hubu kryptowalutowego na Cyprze, aby dostosować się do zasad lokalnego regulatora CySEC. Informacje o tym pojawiają się w lokalnych mediach. Hub pozwoli systemowi płatności na przeprowadzanie transakcji kryptowalutowych w UE. Przedstawiciele Revolut powiedzieli, że wspierają ścisłe środki ochrony klienta zaproponowane przez CySEC, aby zapobiec wszelkim rodzajom nadużyć na rynku […]

Chińscy giganci technologiczni przekazali władzom dane o algorytmach

Chińscy giganci technologiczni podzielili się szczegółami swoich algorytmów z regulatorami tego kraju. Informację na ten temat podał serwis CNBC. Chińska Administracja ds. Cyberprzestrzeni (CAC) opublikowała listę 30 algorytmów wraz z krótkim opisem ich przeznaczenia od firm, w tym opracowań gigantów technologicznych, takich jak Alibaba i Tencent. Według dokumentu algorytm firmy ByteDance dla chińskiej wersji TikTok […]

Hyundai utworzy instytut sztucznej inteligencji i robotyki

Hyundai ogłosił utworzenie fundacji Boston Dynamics AI Institute, która ma promować badania nad sztuczną inteligencją i robotyką. We are launching the @BostonDynamics AI institute to recruit talents in diverse areas such as #ArtificialIntelligence and robotics research through e.g. partnerships with universities. Learn more: https://t.co/gQpkX6NEA7 #HyundaiXbostondynamics pic.twitter.com/cmbJNIY3GS — Hyundai Worldwide (@Hyundai_Global) August 12, 2022 Organizacją pokieruje […]

Revolut uruchomi krypto usługi na Cyprze

Firma fintech Revolut otrzymała pozwolenie od Cypryjskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (CYSEC) na oferowanie usług kryptowalutowych w Europejskim Obszarze Gospodarczym (EOG). Informację na ten temat podał serwis CoinDesk. Dostęp do produktów firmy będzie miało 17 mln klientów w EOG. Według Revolut, wybór jurysdykcji jest podyktowany głębokim reżimem regulacyjnym. Wyspiarski stan wcześniej przyciągnął kryptokompanie takie […]

ICO i STO - nowoczesne rozwiązania do gromadzenia kapitału

W obecnych niepewnych czasach wiele osób poszukuje sposobu do zwiększenia swoich zarobków, przeciwdziałania szkodliwej dla zgromadzonych oszczędności inflacji, czy też rozpoczęcia bądź rozwinięcia własnego projektu. Jednymi z ciekawszych sposobów na ostatni z wymienionych mogą być emisje ICO i STO, czyli coinów i tokenów bezpośrednio powiązanych z tak modnymi aktualnie kryptowalutami, smart kontraktami i blockchainem. Jeśli […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
© FintechPortal.pl 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone
star