Chiny testują cyfrową kartę studencką CBDC, która pozwoli śledzić zakupy

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 26 maja 2022
ikona autora biały
cyfrowy juan dcep

Wczoraj chińska prasa doniosła o wprowadzeniu w szkole średniej Hainan Lu Xun inteligentnej legitymacji uczniowskiej z cyfrowym RMB. Jest to najnowsze zastosowanie cyfrowej waluty chińskiego banku centralnego (CBDC), czyli cyfrowego juana lub eCNY. W styczniu waluta cyfrowa była szeroko stosowana podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich, a ostatnio rozszerzono pilotaż na kolejne regiony.

W rzeczywistości rozwiązaniem jest raczej mobilna karta SIM niż karta płatnicza. Smartfony są w Chinach są zakazane w szkołach gimnazjalnych i średnich, dlatego karta ID jest mobilną kartą SIM w telefonie komórkowym, która ma wiele funkcji poza płatnościami. Została ona opracowana przez największy bank w Chinach, ICBC, we współpracy z China Mobile.

Telefon obsługuje technologię NFC w zakresie płatności i identyfikacji oraz GPS, co umożliwia śledzenie lokalizacji dziecka. Ponadto można zaprogramować do trzech numerów rodzinnych do szybkiego wybierania.

W przypadku płatności dziecko może korzystać z karty na terenie szkoły, ale szkoła może również upoważnić je do korzystania z niej w punktach handlowych znajdujących się poza terenem placówki. Rodzice mają wgląd w płatności dokonane przez dziecko za pomocą cyfrowej inteligentnej legitymacji studenckiej w RMB. Mogą też doładowywać saldo cyfrowej waluty.

Z jednej strony jest to rozwiązanie, które może zapewnić rodzicom spokój ducha. Jednocześnie już od najmłodszych lat wpaja się rodzicom poczucie zgodności z kontrolą ze strony osób trzecich oraz poczucie, że działania elektroniczne są śledzone.

Na drugim końcu spektrum wiekowego, jednym z pierwszych zastosowań cyfrowego juana było wykorzystanie tej waluty w placówkach opieki dla seniorów.

Inne zastosowania cyfrowego juana

Innym nowym zastosowaniem, które pojawiło się w tym tygodniu, jest wykorzystanie cyfrowego juana do przedpłat dla handlowców w nowym regionie Wolnego Portu Handlowego Hainan. Konsumenci mogą dokonywać przedpłat za usługi, a inteligentne kontrakty blockchain są wykorzystywane do uwalniania środków do sprzedawców zgodnie z konsumpcją użytkowników. Jeśli sprzedawca zakończy działalność, konsument może odzyskać swoje pieniądze. Z punktu widzenia handlowca przepływ płatności jest zautomatyzowany.

W międzyczasie, poza krajowymi zastosowaniami CBDC, Chiny aktywnie uczestniczą w hurtowej transgranicznej inicjatywie CBDC, projekcie M-CBDC Bridge (MBridge). Oprócz Państw Środka biorą w niej też udział Hong Kong, Tajlandia i Zjednoczone Emiraty Arabskie.

Kategoria wpisu:

Podobne tematy

ICO i STO - nowoczesne rozwiązania do gromadzenia kapitału

W obecnych niepewnych czasach wiele osób poszukuje sposobu do zwiększenia swoich zarobków, przeciwdziałania szkodliwej dla zgromadzonych oszczędności inflacji, czy też rozpoczęcia bądź rozwinięcia własnego projektu. Jednymi z ciekawszych sposobów na ostatni z wymienionych mogą być emisje ICO i STO, czyli coinów i tokenów bezpośrednio powiązanych z tak modnymi aktualnie kryptowalutami, smart kontraktami i blockchainem. Jeśli […]

Co to jest phishing i jak się przed nim uchronić?

Takie działanie polega na wysyłaniu przez osoby atakujące złośliwych e-maili, których celem jest częstokroć wyłudzenie informacji. Niejednokrotnie zależy im na skłonieniu użytkowników do ujawnienia danych finansowych, uwierzytelniających w rozmaitych systemach lub innych poufnych. Phishing jest przykładem socjotechniki - czyli zbioru technik, które oszuści wykorzystują do manipulowania ludzkim zachowaniem. Obejmują fałszerstwo, przeinaczanie i kłamstwo - wszystkie […]

USA reguluje technologię nadzoru i algorytmy

Amerykańska Federalna Komisja Handlu (FTC) rozpoczęła procedurę mającą na celu uregulowanie technologii nadzoru, algorytmów i bezpieczeństwa danych. #BREAKING: @FTC explores rules cracking down on commercial surveillance and lax data security practices: https://t.co/xnYlPO2dFJ #privacy /1 — FTC (@FTC) August 11, 2022 Agencja opublikowała wstępne zawiadomienie o proponowanych przepisach. Urzędnicy poprosili społeczeństwo o komentarze na temat komercyjnego […]

Współpraca Wise z Plaid daje klientom dostęp do 6000 aplikacji w USA

Wise zawarł umowę open finance z Plaid, aby dać swoim 13 milionom klientów dostęp do tysięcy aplikacji. Z pomocą narzędzia Plaid Core Exchange, klienci są teraz w stanie bezpośrednio połączyć swoje amerykańskie konta Wise z ponad 6000 aplikacji, w tym Venmo, Robinhood, Truebill i Chime. Partnerstwo pozwoli klientom Wise na "wygodne i bezpieczne" przenoszenie pieniędzy […]

Czym jest Rynek Niedźwiedzia i Rynek Byka?

Jeśli chodzi o giełdę, istnieją dwa charakterystyczne wyrazy, które należy wziąć pod uwagę: byk i niedźwiedź. W języku parkietu rynek niedźwiedzia oznacza, że akcje spadają o 20% lub więcej, natomiast hossa (byk) sygnalizuje, że wartości aktywów znacznie wzrastają. Oba te zjawiska są częścią cyklu życia giełdowego, bowiem każdy z nas będzie miał swój udział w […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
© FintechPortal.pl 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone
star