Chiny testują cyfrową kartę studencką CBDC, która pozwoli śledzić zakupy

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 26 maja 2022
ikona autora biały
cyfrowy juan dcep

Wczoraj chińska prasa doniosła o wprowadzeniu w szkole średniej Hainan Lu Xun inteligentnej legitymacji uczniowskiej z cyfrowym RMB. Jest to najnowsze zastosowanie cyfrowej waluty chińskiego banku centralnego (CBDC), czyli cyfrowego juana lub eCNY. W styczniu waluta cyfrowa była szeroko stosowana podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich, a ostatnio rozszerzono pilotaż na kolejne regiony.

W rzeczywistości rozwiązaniem jest raczej mobilna karta SIM niż karta płatnicza. Smartfony są w Chinach są zakazane w szkołach gimnazjalnych i średnich, dlatego karta ID jest mobilną kartą SIM w telefonie komórkowym, która ma wiele funkcji poza płatnościami. Została ona opracowana przez największy bank w Chinach, ICBC, we współpracy z China Mobile.

Telefon obsługuje technologię NFC w zakresie płatności i identyfikacji oraz GPS, co umożliwia śledzenie lokalizacji dziecka. Ponadto można zaprogramować do trzech numerów rodzinnych do szybkiego wybierania.

W przypadku płatności dziecko może korzystać z karty na terenie szkoły, ale szkoła może również upoważnić je do korzystania z niej w punktach handlowych znajdujących się poza terenem placówki. Rodzice mają wgląd w płatności dokonane przez dziecko za pomocą cyfrowej inteligentnej legitymacji studenckiej w RMB. Mogą też doładowywać saldo cyfrowej waluty.

Z jednej strony jest to rozwiązanie, które może zapewnić rodzicom spokój ducha. Jednocześnie już od najmłodszych lat wpaja się rodzicom poczucie zgodności z kontrolą ze strony osób trzecich oraz poczucie, że działania elektroniczne są śledzone.

Na drugim końcu spektrum wiekowego, jednym z pierwszych zastosowań cyfrowego juana było wykorzystanie tej waluty w placówkach opieki dla seniorów.

Inne zastosowania cyfrowego juana

Innym nowym zastosowaniem, które pojawiło się w tym tygodniu, jest wykorzystanie cyfrowego juana do przedpłat dla handlowców w nowym regionie Wolnego Portu Handlowego Hainan. Konsumenci mogą dokonywać przedpłat za usługi, a inteligentne kontrakty blockchain są wykorzystywane do uwalniania środków do sprzedawców zgodnie z konsumpcją użytkowników. Jeśli sprzedawca zakończy działalność, konsument może odzyskać swoje pieniądze. Z punktu widzenia handlowca przepływ płatności jest zautomatyzowany.

W międzyczasie, poza krajowymi zastosowaniami CBDC, Chiny aktywnie uczestniczą w hurtowej transgranicznej inicjatywie CBDC, projekcie M-CBDC Bridge (MBridge). Oprócz Państw Środka biorą w niej też udział Hong Kong, Tajlandia i Zjednoczone Emiraty Arabskie.

Kategoria wpisu:

Podobne tematy

Złoto na nowych szczytach, jaka będzie jego przyszłość?

Złoto przełamało psychologiczny poziom 2 000 USD! Poszukiwanie bezpiecznej przystani dla kapitału inwestycyjnego to niekończący się proces, w którym pieniądze są przenoszone z jednego aktywa na drugie, w celu utrzymania wartości kapitału, a najlepiej jej zwiększenia. Złoto w ciągu ostatnich 6 miesięcy wykazało się wzorowym wzrostem - cena tego towaru zyskała ponad 24%. W tym […]

Rosnące stopy procentowe zawsze prowadziły do krachu giełdowego

W tej chwili akcje są mniej więcej na plusie. Jak na razie jest to powściągliwy wzrost, ale z czasem może się to zmienić. Wszystko obecnie kręci się wokół ostatniego posiedzenia Rezerwy Federalnej. My jednak dziś chcemy się skupić na obecnym cyklu stóp procentowych. I pokazać, co działo się z rynkiem akcji w przeszłości, gdy Fed […]

Swift chwali się wynikami pilotażu blockchaina dla danych z działań korporacyjnych

Międzybankowa kooperatywa Swift z powodzeniem zakończyła swój pilotażowy program działań korporacyjnych oparty na blockchainie, opisując go jako "przekonujące rozwiązanie". Pilotaż - przeprowadzony z sześcioma uczestnikami branży papierów wartościowych, w tym American Century Investments, Citi i Northern Trust - miał na celu zbadanie sposobów zmniejszenia kosztownych ograniczeń związanych z komunikowaniem istotnych wydarzeń korporacyjnych inwestorom. W wyniku […]

Amerykańscy scenarzyści porównują AI do plagiatu

Writers Guild of America East (WGA) stwierdziła, że algorytmy sztucznej inteligencji nie powinny być wykorzystywane do pisania. The WGA’s proposal to regulate use of material produced using artificial intelligence or similar technologies ensures the Companies can’t use AI to undermine writers’ working standards including compensation, residuals, separated rights and credits. #WGAStrong 🧵 1/7 — Writers […]

Te akcje spadły o kilkadziesiąt procent od swoich rekordów - Czy to czas, aby je kupić?

Przy niepokojących poziomach inflacji i rosnących stopach procentowych, które wprowadzają na rynek niedźwiedzie nastroje, ostatnie miesiące były trudne dla inwestorów skoncentrowanych na technologii, co widać na wykresie indeksu Nasdaq 100. Tymczasem rynki akcji prawdopodobnie pozostaną niestabilne. Jednak silne spółki będą w stanie przetrwać trudne czasy, a obecna seria problemów makroekonomicznych doprowadziła do obniżenia wycen niektórych […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
© FintechPortal.pl 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone
star