Co to jest technologia HR? (HRTech)

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 20 grudnia 2022
ikona autora biały
HR

Technologia HRTech (technologia zasobów ludzkich) to szerokie pojęcie odnoszące się do technologii oprogramowania i sprzętu wykorzystywanych do automatyzacji podstawowych funkcji HR. HR działa jako drugi pilot, pomagając specjalistom z tej dziedziny usprawnić czasochłonne zadania, w tym poprzez następujące działania:

 • usługa komunikacji
 • rekrutacja
 • zarządzanie talentami
 • zarządzanie wynagrodzeniami
 • administracja świadczeń
 • zarządzanie wydajnością

Dlaczego liderzy HR powinni dbać o technologię HR?

Technologia HR może nie tylko ograniczyć bałagan papierowy i pracę administracyjną, ale może również pomóc w zarządzaniu całym cyklem życia pracownika. W firmach zatrudniających setki, a nawet tysiące specjalistów technologia HR stała się nieodzowna. Dzięki tej pomocy w zarządzaniu, specjaliści HR mogą skoncentrować się na ulepszaniu praktyk zatrudniania, wspieraniu menedżerów oraz zwiększaniu zaangażowania, retencji i produktywności.

Co liderzy HR mogą zrobić, aby efektywnie wykorzystywać technologię HR?

Przy odpowiednim przygotowaniu liderzy HR mogą przyjąć nowe rozwiązania technologiczne. Poniższe wskazówki mogą pomóc Twojemu działowi HR w pełni wykorzystać technologię HR, aby odnieść sukces w świecie pracy:

 • Pogłębiaj i odświeżaj swoją wiedzę. Dowiedz się więcej o technologii, aby jak najlepiej ją wykorzystać. Utrzymanie wysokiego poziomu kompetencji zapewnia również, że HR służy jako wzór do naśladowania dla profesjonalistów i menedżerów, którzy uczą się korzystać z nowych technologii.
 • Zaktualizuj swoje zasady dotyczące technologii. Innowacje technologiczne HR zmieniają sposób, w jaki ludzie pracują, więc działy HR muszą regularnie zmieniać politykę, aby zachować uczciwość, spójność i sprawiedliwość.
 • Współpracuj z IT. IT zarządza zakulisowym sprzętem i oprogramowaniem związanym z rekrutacją, szkoleniami i współpracą, podczas gdy dział HR jest w centrum umożliwienia ludziom korzystania z technologii. Specjaliści HR i IT mogą współpracować, aby przezwyciężyć pułapki i poprawić doświadczenia pracowników.
 • Kultywuj społeczność pracowników. Przy częstych falach technologii organizacje muszą być w stanie się dostosować. Organizacje mogą osiągnąć większą elastyczność, budując kulturę opartą na zaufaniu, współpracy i szacunku. Te wartości są podstawą mądrego, świadomego podejmowania decyzji i szybkiej mobilizacji.

Jakie są rodzaje firm z branży, które wykorzystują technologię HR

Firmy technologiczne HR mają różne kształty i rozmiary. Niektóre programy mogą koncentrować się na jednej funkcji HR, na przykład:

 • zarządzanie wynagrodzeniami
 • zarządzanie talentami
 • system śledzenia kandydatów
 • nauka i rozwój
 • zarządzanie wydajnością
 • zaangażowanie pracowników

Inne oprogramowanie HR, takie jak platformy HR, zapewniają kompleksowe usługi, które zarządzają wszystkim, od rekrutacji i wdrażania po zaangażowanie i produktywność.

O jakich trendach w technologii HR warto wiedzieć? 

Każdego roku pojawiają się nowe trendy technologiczne i stają się one coraz bardziej popularne. Przyjrzyjmy się trzem aktualnym i powszechnym trendom:

 • Technologia samoobsługowa. Ludzie uwielbiają łatwy dostęp do swoich dokumentów, niezależnie od tego, czy są to odcinki wypłat, rachunki podatkowe czy dokumenty dotyczące opieki zdrowotnej. Gdy szkolisz profesjonalistów w zakresie korzystania z samoobsługi pracowników, nie muszą oni kontaktować się z działem HR w celu uzyskania pomocy. Będą mogli sami poradzić sobie z pracami administracyjnymi.
 • Możliwości pracy zdalnej. Technologia przyspieszyła przejście na pracę zdalną. Podczas gdy praca zdalna wciąż się rozwija, platformy współpracy, takie jak Zoom, różnego typu HRIS i Slack, odegrały ważną rolę w umożliwieniu ludziom pracy i poświęcenia dnia w zaciszu własnego domu.
 • Równowaga między życiem zawodowym, a prywatnym. Szczęście stało się priorytetem dla wielu profesjonalistów. Praca w domu może poprawić równowagę między życiem zawodowym a prywatnym, ale może też stwarzać nowe wyzwania. Technologia HR umożliwia menedżerom i członkom zespołu łączenie się, budowanie relacji i rozwiązywanie problemów ze zdrowiem psychicznym, które mogą wynikać ze stresu w pracy lub warunków pracy zdalnej.

Jak technologia HR może poprawić kulturę firmy?

Przetrwanie obecnej kultury pracy zależy od technologii HR. HR Tech zapewnia platformę dla zdalnych profesjonalistów do budowania społeczności i umożliwienia menedżerom i HR kierowania zespołami na miejscu i zdalnie. Technologia HR zmniejsza również obciążenie administracyjne liderów HR, pozwalając im skupić się na poprawie doświadczenia pracowników, zwiększeniu zaangażowania i wspieraniu zdrowej kultury firmy.

Dlaczego technologie HR powinny być częścią nowoczesnej strategii HR?

Od tworzenia dokumentów po analizę danych, technologia jest zintegrowana ze światem pracy. Jak każdy inny dział, HR potrzebuje technologii, która pomoże zoptymalizować jego pracę i wniesie wartość do firmy. Chociaż technologia obejmuje krzywą uczenia się i proces integracji, umożliwia specjalistom HR opracowywanie strategii, które wspierają misję, wartości i cele biznesowe firmy.

Jaki są zalety z HRTech dla twojej firmy?

Znalezienie odpowiedniej technologii HR dla Twojej firmy może wydawać się skomplikowanym działaniem, jednak pozytywne wdrożenie tej metody niesie za sobą wiele korzyści o których piszemy poniżej! 

Bardziej wydajne i ukierunkowane działania rekrutacyjne

Kiedy przychodzi czas na obsadzenie stanowiska, czy Ty i Twoi menedżerowie staracie się pozyskiwać talenty? Technologia HR może pomóc w podejmowaniu lepszych i szybszych decyzji o zatrudnieniu. Takie oprogramowanie może obejmować systemy śledzenia procesu rekrutacji kandydatów. Pozwala zbudować bazę danych kwalifikowanych życiorysów, które można przeszukiwać i przywoływać, gdy oferty pracy zostaną otwarte. Twoi menedżerowie mogą wtedy polegać na oprogramowaniu do organizowania rozmów kwalifikacyjnych, śledzenia informacji zwrotnych po rozmowie kwalifikacyjnej i oceniania kandydatów.

Jeśli Twoja firma dodaje oceny osobowości lub umiejętności, system może śledzić wyniki. Tego typu narzędzia mogą pomóc Twojej firmie usprawnić proces rekrutacji i zapewnić zatrudnienie odpowiednich osób na odpowiednie stanowiska.

Praktyczne analizy siły roboczej na wyciągnięcie ręki

Jeśli zatrudniasz, a biznes nie idzie zgodnie z oczekiwaniami, Twój specjalista HR może uzyskać dostęp do dostępnych danych, aby pomóc Ci zbadać i ustalić, co się stało. Czy branża ciągle się zmienia? Jakie są koszty związane z tym obrotem? Przechowując informacje HR w zintegrowanej bazie danych, możesz śledzić nie tylko koszty, ale także cechy odnoszących sukcesy pracowników długoterminowych. Dostęp do analiz siły roboczej w razie potrzeby również ułatwi planowanie.

Wsparcie w zakresie kluczowych kwestii compliance związanych z HR

Kompleksowa platforma HR może pomóc Ci określić, czy Twój następny skok rozwojowy przenosi firmę do innej kategorii pracodawców. Po przekroczeniu obowiązujących progów zatrudnienia oprogramowanie HR może pomóc w spełnieniu powiązanych wymagań dotyczących zgodności.

Mniejsza szansa na błędy przy wprowadzaniu danych i powielaniu

Czy Twoja firma nadal opiera się na systemach papierowych – lub wielu systemach, które nie są zintegrowane – w zakresie płac, świadczeń, czasu wolnego, raportów kadrowych i przeglądów wydajności? Jeśli tak, istnieje duże prawdopodobieństwo, że ktoś z Twoich pracowników ręcznie wprowadza dane na pewnym etapie procesu. Ręczne wprowadzanie danych jest czasochłonne i podatne na błędy. Inwestycja w solidną technologię HR może pomóc poprawić efektywność i dokładność procesów HR poprzez automatyzację zbędnych zadań i integrację informacji między systemami. Na przykład, jeśli pracownik zdecyduje się na nowy plan zdrowotny podczas otwartej rejestracji, zmiana ta zostanie automatycznie przeniesiona i odzwierciedlona w potrąceniach z listy płac — ręczne aktualizacje nie są wymagane.

Więcej czasu na strategię HR

Spójrzmy prawdzie w oczy, robienie rzeczy na papierze lub przesyłanie informacji między różnymi systemami zajmuje więcej czasu. Czas to pieniądz, zwłaszcza gdy weźmiesz pod uwagę, ile czasu Twój zespół HR spędza na wprowadzaniu danych lub naprawianiu błędów spowodowanych różnymi procesami. Ile wydałeś? Czy to naprawdę najlepsze wykorzystanie czasu i umiejętności Twojego zespołu? Co by było, gdyby mogli poświęcić tyle samo czasu na bardziej strategiczne inicjatywy? Właściwa technologia HR uwolni Twój zespół od wielu zadań związanych z wprowadzaniem danych i administracją. Będą mieli więcej czasu na skupienie się na działaniach generujących przychody, takich jak planowanie rosnącej siły roboczej i pomoc menedżerom w identyfikacji i zatrzymaniu najlepszych talentów.

Uprość wdrażanie

Zapewnienie sprawnego procesu onboardingu dla nowych pracowników pomaga im szybciej dostosować się do nowych ról i zrobić dobre pierwsze wrażenie w Twojej firmie. Zamiast spędzać większość pierwszego dnia w pracy na wypełnianiu dokumentów, Twoi nowi pracownicy mogą od razu zacząć poznawać nowych członków zespołu i uczyć się o swojej pracy. Rozważ platformę technologiczną HR, która oferuje opcje wdrażania bez użycia papieru. Elektroniczne przechowywanie dokumentów ułatwia przechowywanie potrzebnych informacji od wszystkich zatrudnionych osób: formularzy, deklaracji podatkowych, umów o zachowaniu poufności, wyników testów na obecność narkotyków i innych. Dodatkowo pomaga ustalić standardowy, udokumentowany proces dla wszystkich pracowników.

Zmniejsz obciążenie związane z zatrudnianiem pracowników międzystanowych

Jeśli wiesz, że planujesz rozszerzyć swoją działalność na nowy rynek, musisz zrozumieć wymagania różnych pracodawców, w różnych krajach. Podatki różnią się w zależności od kraju. Technologia HR często zapewnia dostęp do zasobów i informacji potrzebnych do lepszego zrozumienia przepisów rządowych i potencjalnego uniknięcia wysokich grzywien i kar.

Wygodny i bezpieczny dostęp do dokumentów kadrowych w dowolnym momencie

Dokumenty elektroniczne są łatwiejsze do ochrony niż pliki przechowywane w zamykanych szafkach na akta. Są one chronione hasłem i nie mogą zostać utracone w wyniku pożaru lub powodzi. Bezpieczne przechowywanie wszystkich danych pracowników na zintegrowanej platformie w chmurze pomaga prawidłowo przechowywać ich pliki zgodnie z wymogami prawnymi. Jeśli zakończysz współpracę, możesz archiwizować dane byłego pracownika, ale nadal będziesz mieć dostęp do tych informacji, jeśli będziesz ich potrzebować później.

Przestrzeń rozwojowa

Jak myślisz, gdzie będzie Twoja firma za 5 czy 10 lat od teraz? Niezależnie od wizji biznesowej możesz ją lepiej osiągnąć, wybierając technologię HR, która jest zgodna z Twoją strategią HR. Oznacza to znalezienie platformy ze skalowalnymi usługami i funkcjami, które pomogą Twojej firmie osiągnąć cele i dostosować się do zmieniających się potrzeb. HR i technologie z tym związane znacząco zmniejszają biurokrację poprzez automatyzację wielu procesów. Jest to bardzo przydatne w firmach, które zatrudniają więcej osób. Warto zatem rozpatrzyć technologię, która będzie najlepsza do tego zadania. 

Kategoria wpisu:

Podobne tematy

Sztuczna inteligencja: ogromny trend technologiczny czy bańka?

Wprowadzenie ChatGPT przez OpenAI i związany z tym szum sprawiły, że generatywna AI znalazła się na radarze firm venture capital i technologicznych, które chcą zainwestować pieniądze w czasach kryzysu. Narzędzia generatywnej sztucznej inteligencji OpenAI mogą pozornie robić wszystko, od pisania poezji i kodu po tworzenie dzieł sztuki. wywołało wiele emocji w tej dziedzinie. A zarówno […]

Revolut opóźnia wydanie własnej kryptowaluty

Revolut, londyński challenger bank z siedzibą w Londynie, opóźnił uruchomienie swojej natywnej kryptowaluty o nazwie RevCoin. Financial News (FN) poinformował, że upadek giełdy kryptowalut FTX może być głównym powodem, powołując się na osoby zaznajomione ze sprawą. Revolut opóźnia debiut RevCoin Kryptowaluta miała ujrzeć światło dzienne pod koniec ubiegłego roku, ale plany Revoluta uległy zmianie. Przedłużająca […]

Akcje Google (GOOGL)  - jak inwestować, cena, kurs, wykres, dywidendy, gdzie kupić

Google (Alphabet) to amerykańska firma technologiczna, która zaczynała od produktów i usług w branży internetowej i oprogramowania komputerowego. Dziś jednak jej macki sięgają znacznie dalej i można ją nazwać gigantem technologicznym. Jest właścicielem wielu spółek zależnych, które zajmują się rozwojem sztucznej inteligencji, uczenia maszynowego, technologii chmury czy środków służących poprawie ludzkiego zdrowia. W 2009 roku […]

Tysiące użytkowników PayPal ofiarą wycieku danych

Konta 34 942 użytkowników PayPal zostały zhakowane między 2 a 6 grudnia 2022 roku przez nieuprawnione osoby poprzez atak typu credential stuffing. Hakerzy potencjalnie uzyskali dostęp do danych osobowych klientów, w tym ich imienia i nazwiska, adresu, daty urodzenia, numeru identyfikacji podatkowej i numeru ubezpieczenia społecznego. Ataki typu credential stuffing mają miejsce, gdy hakerzy próbują […]

Akcje Apple (AAPL) - jak inwestować, cena, kurs, wykres, dywidendy, gdzie kupić

Na świecie jest ponad 600 milionów użytkowników Apple. Posiadają oni około 1,4 miliarda aktywnych urządzeń Apple (iPhone, iPad, iPod, Mac i inne). Same te liczby są niesamowite, a także stawiają Apple w czołówce najbardziej wartościowych firm na świecie (według magazynu Forbes). To oczywiście czyni firmę bardzo interesującą z perspektywy inwestowania w akcje. W tym obszernym […]
© FintechPortal.pl 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone
star