Co to jest kryptografia?

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 21 grudnia 2022
ikona autora biały
kryptografia

Być może słyszałeś termin kryptografia, od którego pochodzi słowo kryptowaluta, ale czy wiesz, co on oznacza? Tak naprawdę, kryptografia jest znacznie starsza niż nam się wydaje, a zwłaszcza, że nie dotyczy tylko świata komputerów. W tym artykule przyjrzymy się, czym jest kryptografia, skąd się wzięła i dlaczego jest tak ważna w budowie sieci rozproszonych.

Co to jest kryptografia?

W ujęciu praktycznym kryptografia jest metodą ochrony informacji i komunikacji za pomocą kluczy szyfrujących.

Wyobraź sobie, że jest to metoda ukrywania informacji z wyjątkiem tych, którzy posiadają klucz (często są to odbiorcy wiadomości), który pozwoliłby im ją rozszyfrować.

Wbrew pozorom kryptografia sięga starożytności, na długo przed powstaniem pierwszego komputera.

Rzeczywiście, najwcześniejsze dowody na istnienie kryptografii pochodzą z XVI wieku i dotyczyły tajnego przepisu na wykonanie garnka.

W kontekście informatyki kryptografia odnosi się do bezpiecznych technik informatycznych i komunikacyjnych wywodzących się z zaawansowanych koncepcji matematycznych zwanych algorytmami, wykorzystywanych do szyfrowania wiadomości i w ten sposób utrudniania lub uniemożliwiania jej odszyfrowania.

Nowoczesna kryptografia opiera się na czterech głównych filarach, którymi są odpowiednio:

  • Poufność: informacja może być zrozumiana tylko przez osobę, dla której jest przeznaczona
  • Integralność: informacja nie może być zmieniona lub zmodyfikowana podczas jej przechowywania lub tranzytu między nadawcą a odbiorcą bez wykrycia tej zmiany.
  • Niezaprzeczalność: odbiorca lub nadawca informacji nie może zaprzeczyć swoim intencjom po przekazaniu lub wysłaniu informacji.
  • Uwierzytelnianie: Nadawca i odbiorca mogą wzajemnie potwierdzić swoją tożsamość oraz pochodzenie/przeznaczenie informacji.

Kryptografia w blockchainie

Kiedy w 2009 roku powstał Bitcoin, jedną z największych obaw przy tworzeniu cyfrowej waluty było podwójne wydawanie pieniędzy. Satoshi Nakamoto znalazł sposób, aby temu zapobiec, stosując szyfrowanie kluczem publicznym i prywatnym.

Jak zapewne wiesz, to narzędzie jest używane do prawie wszystkich walut kryptowalutowych. Dzięki temu są to systemy bez zaufania, w których nie ma podmiotu ani pośrednika między nadawcami a odbiorcami.

Najprościej mówiąc, użytkownicy otrzymują od sieci klucz prywatny, który jest podobny do złożonego hasła. Z tego klucza prywatnego generowany jest zaszyfrowany klucz publiczny, który jest z nim kojarzony.

Ważne jest, aby pamiętać, że twój klucz publiczny będzie jedyną rzeczą, która musi być przekazana innym użytkownikom, aby mogli wysłać ci aktywa w sieci.

Użytkownik musi jednak znać swój klucz prywatny, aby uzyskać dostęp do własnych środków.

Aby naprawdę uprościć sprawy, możesz porównać klucz publiczny do adresu e-mail, a klucz prywatny do bardzo silnego hasła zabezpieczającego tę skrzynkę pocztową.

Należy również zwrócić uwagę na sposób generowania klucza publicznego, ponieważ proces ten jest sercem sieci blockchain i pozwala im na sprawną weryfikację ważności i bezpieczeństwa informacji.

Proces ten nazywany jest "haszowaniem". Jest to funkcja matematyczna (rządzona przez złożone algorytmy), która generuje ciąg unikalnych znaków o stałej wielkości. Funkcja ta pozwala na identyfikację danych w prosty i bezpieczny sposób.

Podsumowanie

Jak już zapewne zrozumiałeś, kryptografia jest bardzo złożoną dyscypliną, ale niezbędną do prawidłowego funkcjonowania sieci blockchain i ich kryptowalut.

Rzeczywiście, kryptografia i jej algorytmy stale się rozwijają dzięki poświęconej jej sile roboczej i jej znaczeniu w przyszłych sieciach blockchain, które zostaną opracowane.

W najbliższych latach możemy spodziewać się wielkich innowacji w dziedzinie kryptografii, a także blockchaina.

Kategoria wpisu:

Podobne tematy

Sztuczna inteligencja: ogromny trend technologiczny czy bańka?

Wprowadzenie ChatGPT przez OpenAI i związany z tym szum sprawiły, że generatywna AI znalazła się na radarze firm venture capital i technologicznych, które chcą zainwestować pieniądze w czasach kryzysu. Narzędzia generatywnej sztucznej inteligencji OpenAI mogą pozornie robić wszystko, od pisania poezji i kodu po tworzenie dzieł sztuki. wywołało wiele emocji w tej dziedzinie. A zarówno […]

Revolut opóźnia wydanie własnej kryptowaluty

Revolut, londyński challenger bank z siedzibą w Londynie, opóźnił uruchomienie swojej natywnej kryptowaluty o nazwie RevCoin. Financial News (FN) poinformował, że upadek giełdy kryptowalut FTX może być głównym powodem, powołując się na osoby zaznajomione ze sprawą. Revolut opóźnia debiut RevCoin Kryptowaluta miała ujrzeć światło dzienne pod koniec ubiegłego roku, ale plany Revoluta uległy zmianie. Przedłużająca […]

Akcje Google (GOOGL)  - jak inwestować, cena, kurs, wykres, dywidendy, gdzie kupić

Google (Alphabet) to amerykańska firma technologiczna, która zaczynała od produktów i usług w branży internetowej i oprogramowania komputerowego. Dziś jednak jej macki sięgają znacznie dalej i można ją nazwać gigantem technologicznym. Jest właścicielem wielu spółek zależnych, które zajmują się rozwojem sztucznej inteligencji, uczenia maszynowego, technologii chmury czy środków służących poprawie ludzkiego zdrowia. W 2009 roku […]

Tysiące użytkowników PayPal ofiarą wycieku danych

Konta 34 942 użytkowników PayPal zostały zhakowane między 2 a 6 grudnia 2022 roku przez nieuprawnione osoby poprzez atak typu credential stuffing. Hakerzy potencjalnie uzyskali dostęp do danych osobowych klientów, w tym ich imienia i nazwiska, adresu, daty urodzenia, numeru identyfikacji podatkowej i numeru ubezpieczenia społecznego. Ataki typu credential stuffing mają miejsce, gdy hakerzy próbują […]

Akcje Apple (AAPL) - jak inwestować, cena, kurs, wykres, dywidendy, gdzie kupić

Na świecie jest ponad 600 milionów użytkowników Apple. Posiadają oni około 1,4 miliarda aktywnych urządzeń Apple (iPhone, iPad, iPod, Mac i inne). Same te liczby są niesamowite, a także stawiają Apple w czołówce najbardziej wartościowych firm na świecie (według magazynu Forbes). To oczywiście czyni firmę bardzo interesującą z perspektywy inwestowania w akcje. W tym obszernym […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
© FintechPortal.pl 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone
star