Australijski Commonwealth Bank (CBA) potwierdził, że stał się pierwszym australijskim bankiem, który umożliwi klientom kupowanie, sprzedawanie i posiadanie aktywów kryptowalutowych. Planuje rozpocząć pilotaż w ciągu kilku tygodni, a dodatkowe funkcje zostaną wprowadzone w 2022 roku. W tym celu nawiązał współpracę giełdą kryptowalutową Gemini i usługą powierniczą założoną przez bliźniaków Winkelvoss,
CBA będzie wspierać zakup dziesięciu najlepszych kryptowalut poprzez swoją aplikację bankową. To dlatego, że badania wykazały, że jego klienci już uzyskiwali dostęp do aktywów kryptowalutowych za pośrednictwem giełd kryptowalutowych. Dyrektor generalny CBA Matt Comyn powiedział:
Wierzymy, że możemy odegrać ważną rolę w kryptowalutach, aby odpowiedzieć na to, co jest wyraźnie rosnącą potrzebą klientów i zapewnić możliwości, bezpieczeństwo i zaufanie do platformy handlu kryptowalutami.
Aby rozwiać obawy dotyczące działalności przestępczej, bank nawiązał również współpracę z firmą Chainalysis zajmującą się analizą blockchain w zakresie zgodności.
Poprzez partnerstwo z Gemini, CBA jest postrzegane przez swoich klientów jako świadczące usługę bez przyjmowania kryptowalut do swojego bilansu. Proponowane zasady Bazylei III oznaczają, że wymagania kapitałowe dla ekspozycji bilansowych banków są stosunkowo drogie.
Commonwealth Bank prowadzi szereg innych działań związanych z blockchainem. Pomógł Bankowi Światowemu wyemitować obligacje blockchain, był współzałożycielem platformy gwarancji obligacji Lygon, testował tokeny blockchain związane z bioróżnorodnością i uczestniczył w próbach finansowania handlu.
Niektóre banki oferujące obecnie usługi w zakresie kryptowalut obejmują DBS Exchange w Singapurze, BBVA w Szwajcarii, a także wiele szwajcarskich banków prywatnych, takich jak Julius Baer, który wcześnie rozpoczął działalność. Na początku tego tygodnia tajlandzki Siam Commercial Bank ogłosił, że wydał 537 milionów dolarów na zakup 51% udziałów w lokalnej giełdzie kryptowalutowej Bitkub.
Działy zarządzania majątkiem wielu banków umożliwiają dostęp do funduszy kryptowalutowych, skutecznie delegując odpowiedzialność na inne regulowane instytucje finansowe. Inne współpracują w celu ułatwienia przechowywania kryptowalut, w tym BNY Mellon, Standard Chartered i Nomura.