Liczba kont cyfrowego juana wzrosła do 140 mln

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 3 listopada 2021
ikona autora biały
cyfrowy juan

Dzisiaj Mu Changchun, dyrektor generalny Instytutu Badań nad Cyfrową Walutą banku centralnego Chin, podzielił się najnowszymi statystykami dotyczącymi pilotaży cyfrowego juana podczas Hong Kong Fintech Festival. Liczba otwartych portfeli wzrosła prawie siedmiokrotnie od czerwca do 140 milionów.

Podczas gdy liczba portfeli jest prawdopodobnie zbliżona do liczby osób, nie można wykluczyć, że dana osoba może mieć ich wiele. Zwłaszcza, że podstawowy portfel wymaga podania jedynie numeru telefonu. Jeśli przyjmiemy, że są to ludzie, to oznacza to, że 10% populacji Chin wypróbowało cyfrową walutę. Liczba sprzedawców zdolnych do akceptacji cyfrowego renminbi wynosi 1,55 miliona.

Transakcje też znacznie wzrosły, ale w przeciwieństwie do liczby portfeli, liczba ta tylko się podwoiła.

Czerwiec 2021Październik 2021
Portfele indywidualne20.87m140m
Portfele korporacyjne3.51m10m
Liczba transakcji70.75m150m
Wartość transakcjiRMB 34.5 mld (5,4 mld USD)RMB 62 mld (9,7 mld USD)
Średnia wartość transakcji RMB 488RMB 413

Mu powiedział, że nie ma jeszcze konkretnego planu płenego uruchomienia chińskiego CBDC i nakreślił trzy obszary, w których potrzebna jest dalsza praca. Pierwszym z nich jest rozszerzenie pojemności. Chiny mają już szeroką gamę portfeli i liczne przypadki użycia, ale chcą to jeszcze bardziej rozszerzyć, stwierdzając, że jest to budowane dla "wszystkich sprzedawców".

Trwają też prace nad poprawą bezpieczeństwa i zarządzania ryzykiem. Cyfrowe waluty banków centralnych (CBDC) są magnesem dla hakerów. Trwają więc szkolenia i testy w zakresie bezpieczeństwa. Dotyczą one całego cyklu życia eCNY, w tym bezpieczeństwa algorytmu szyfrującego, bezpieczeństwa informacji finansowych, bezpieczeństwa danych i zapewnienia ciągłości działania.

Ostatnim obszarem są ramy regulacyjne. Mu zauważył, że zmieniony projekt ustawy Ludowego Banku Chin obejmuje renminbi w formie fizycznej i cyfrowej. Jednakże, powiedział on, że "środki regulacyjne dla eCNY muszą być dostosowane do potrzeb". Zakładamy, że ma przez to na myśli konieczność opracowania zasad, w przeciwieństwie do ram prawnych.

Dyrektor omówił również sposób, w jaki płatności o małej wartości pozostają anonimowe, ponieważ użytkownicy mogą zarejestrować się podając jedynie numer telefonu, a chińskie prawo zabrania udostępniania prywatnych danych bankowi centralnemu.

Kategoria wpisu:
0 0 Głosy
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
© FintechPortal.pl 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone
star