Czy decyzja Japonii w sprawie CBDC zostanie podjęta w referendum?

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 14 kwietnia 2022
ikona autora biały
japnia cbdc

Wczoraj Uchina Shinichi, dyrektor wykonawczy Banku Japonii, mówił o pracach banku centralnego nad detaliczną cyfrową walutą banku centralnego (CBDC).

Referendum w sprawie cyfrowego jena?

W swoim wystąpieniu przed Komitetem Koordynacyjnym ds. cyfrowej waluty banku centralnego Uchida stwierdził:

Decyzja o tym, czy CBDC powinno zostać wyemitowane, czy też nie, nie może być podjęta przez sam bank ani przez sektor finansowy. Będzie to musiał być osąd Japończyków.

Może to oznaczać, że Japonia zamierza przeprowadzić referendum w sprawie cyfrowego jena. Może to też być kwestia tłumaczenia i różnicy między emisją a przyjęciem. Jednak angielskie tłumaczenie było oficjalną wersją Banku Japonii.

Motywacje CBDC: Zagrożenia związane z stablecoinami

Obawy Banku Japonii dotyczące stablecoinów nie są takie same jak te wyrażane przez inne banki centralne, które często skupiają się na nietrwałości i potencjalnej niestabilności stablecoinów.

Japonia postrzega płatności stablecoinami jako z natury nieopłacalne. Dlatego też głównym problemem jest to, co zrobią emitenci stablecoinów, żeby na nich zarobić. Choć inni poruszyli tę kwestię, to właśnie to było kluczowym punktem wypowiedzi Uchindy.

Emitent stablecoinów prawdopodobnie będzie oferował reklamy, sprzedawał dane użytkowników i próbował zatrzymać klientów. Rezultatem może być fragmentacja rynku i jego zdominowanie.

Szwedzka platforma płatności mobilnych SWISH jest jedną z odpowiedzi na podział kosztów nierentownych płatności pomiędzy prywatnych graczy. CBDC to kolejna droga. Jak na ironię, szwedzki bank centralny nie wydaje się w pełni zadowolony z dominacji SWISH.

To, o czym nie wspomniano, to kwestia czasu. W przypadku braku CBDC, poszczególne organizacje mogą dążyć do stania się dominującym graczem na rynku stablecoinów.

Nie wspomniano również o prywatnej japońskiej inicjatywie Forum Walut Cyfrowych, w której skład wchodzi wiele największych japońskich banków i prywatnych firm badających cyfrowe waluty powiązane z jenem emitowane przez banki. Planuje ona komercjalizację tego rozwiązania w przyszłym roku.

Faza 2 prób z cyfrowym jenem

Druga runda prób z cyfrowym jenem, która niedawno się rozpoczęła, będzie testować dystrybucję CBDC przez wielu pośredników. Co więcej, będzie badać agregację CBDC otrzymanych z różnych źródeł. Uzasadnieniem jest to, że jeśli platforma jednego pośrednika przestanie działać, wciąż powinna istnieć możliwość korzystania z CBDC.

Jest to również konieczne do egzekwowania wszelkich limitów transakcji lub sald, które mogą być pożądane w celu ochrony systemu bankowego. Japonia nie planuje, by CBDC przynosiło odsetki lub nakładało ujemne stopy procentowe. Zauważono również, że CBDC o ujemnym oprocentowaniu jest "operacyjnie nierealistyczne, dopóki istnieje gotówka".

Wreszcie, Bank Japonii chce się upewnić, że potencjalne CBDC nie jest zbyt unikalne i jest zgodne z globalnymi standardami.

Jest to prawdopodobnie częściowo spowodowane tym, że CBDC są postrzegane jako sposób na obniżenie kosztów płatności transgranicznych. Chociaż obecnie próby transgranicznych CBDC dotyczą hurtowych CBDC, w tym M-CBDC Bridge Project (MBridge), Project Dunbar i Project Jura.

Kategoria wpisu:

Podobne tematy

Złoto na nowych szczytach, jaka będzie jego przyszłość?

Złoto przełamało psychologiczny poziom 2 000 USD! Poszukiwanie bezpiecznej przystani dla kapitału inwestycyjnego to niekończący się proces, w którym pieniądze są przenoszone z jednego aktywa na drugie, w celu utrzymania wartości kapitału, a najlepiej jej zwiększenia. Złoto w ciągu ostatnich 6 miesięcy wykazało się wzorowym wzrostem - cena tego towaru zyskała ponad 24%. W tym […]

Rosnące stopy procentowe zawsze prowadziły do krachu giełdowego

W tej chwili akcje są mniej więcej na plusie. Jak na razie jest to powściągliwy wzrost, ale z czasem może się to zmienić. Wszystko obecnie kręci się wokół ostatniego posiedzenia Rezerwy Federalnej. My jednak dziś chcemy się skupić na obecnym cyklu stóp procentowych. I pokazać, co działo się z rynkiem akcji w przeszłości, gdy Fed […]

Swift chwali się wynikami pilotażu blockchaina dla danych z działań korporacyjnych

Międzybankowa kooperatywa Swift z powodzeniem zakończyła swój pilotażowy program działań korporacyjnych oparty na blockchainie, opisując go jako "przekonujące rozwiązanie". Pilotaż - przeprowadzony z sześcioma uczestnikami branży papierów wartościowych, w tym American Century Investments, Citi i Northern Trust - miał na celu zbadanie sposobów zmniejszenia kosztownych ograniczeń związanych z komunikowaniem istotnych wydarzeń korporacyjnych inwestorom. W wyniku […]

Amerykańscy scenarzyści porównują AI do plagiatu

Writers Guild of America East (WGA) stwierdziła, że algorytmy sztucznej inteligencji nie powinny być wykorzystywane do pisania. The WGA’s proposal to regulate use of material produced using artificial intelligence or similar technologies ensures the Companies can’t use AI to undermine writers’ working standards including compensation, residuals, separated rights and credits. #WGAStrong 🧵 1/7 — Writers […]

Te akcje spadły o kilkadziesiąt procent od swoich rekordów - Czy to czas, aby je kupić?

Przy niepokojących poziomach inflacji i rosnących stopach procentowych, które wprowadzają na rynek niedźwiedzie nastroje, ostatnie miesiące były trudne dla inwestorów skoncentrowanych na technologii, co widać na wykresie indeksu Nasdaq 100. Tymczasem rynki akcji prawdopodobnie pozostaną niestabilne. Jednak silne spółki będą w stanie przetrwać trudne czasy, a obecna seria problemów makroekonomicznych doprowadziła do obniżenia wycen niektórych […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
© FintechPortal.pl 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone
star