Czy decyzja Japonii w sprawie CBDC zostanie podjęta w referendum?

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 14 kwietnia 2022
ikona autora biały
japnia cbdc

Wczoraj Uchina Shinichi, dyrektor wykonawczy Banku Japonii, mówił o pracach banku centralnego nad detaliczną cyfrową walutą banku centralnego (CBDC).

Referendum w sprawie cyfrowego jena?

W swoim wystąpieniu przed Komitetem Koordynacyjnym ds. cyfrowej waluty banku centralnego Uchida stwierdził:

Decyzja o tym, czy CBDC powinno zostać wyemitowane, czy też nie, nie może być podjęta przez sam bank ani przez sektor finansowy. Będzie to musiał być osąd Japończyków.

Może to oznaczać, że Japonia zamierza przeprowadzić referendum w sprawie cyfrowego jena. Może to też być kwestia tłumaczenia i różnicy między emisją a przyjęciem. Jednak angielskie tłumaczenie było oficjalną wersją Banku Japonii.

Motywacje CBDC: Zagrożenia związane z stablecoinami

Obawy Banku Japonii dotyczące stablecoinów nie są takie same jak te wyrażane przez inne banki centralne, które często skupiają się na nietrwałości i potencjalnej niestabilności stablecoinów.

Japonia postrzega płatności stablecoinami jako z natury nieopłacalne. Dlatego też głównym problemem jest to, co zrobią emitenci stablecoinów, żeby na nich zarobić. Choć inni poruszyli tę kwestię, to właśnie to było kluczowym punktem wypowiedzi Uchindy.

Emitent stablecoinów prawdopodobnie będzie oferował reklamy, sprzedawał dane użytkowników i próbował zatrzymać klientów. Rezultatem może być fragmentacja rynku i jego zdominowanie.

Szwedzka platforma płatności mobilnych SWISH jest jedną z odpowiedzi na podział kosztów nierentownych płatności pomiędzy prywatnych graczy. CBDC to kolejna droga. Jak na ironię, szwedzki bank centralny nie wydaje się w pełni zadowolony z dominacji SWISH.

To, o czym nie wspomniano, to kwestia czasu. W przypadku braku CBDC, poszczególne organizacje mogą dążyć do stania się dominującym graczem na rynku stablecoinów.

Nie wspomniano również o prywatnej japońskiej inicjatywie Forum Walut Cyfrowych, w której skład wchodzi wiele największych japońskich banków i prywatnych firm badających cyfrowe waluty powiązane z jenem emitowane przez banki. Planuje ona komercjalizację tego rozwiązania w przyszłym roku.

Faza 2 prób z cyfrowym jenem

Druga runda prób z cyfrowym jenem, która niedawno się rozpoczęła, będzie testować dystrybucję CBDC przez wielu pośredników. Co więcej, będzie badać agregację CBDC otrzymanych z różnych źródeł. Uzasadnieniem jest to, że jeśli platforma jednego pośrednika przestanie działać, wciąż powinna istnieć możliwość korzystania z CBDC.

Jest to również konieczne do egzekwowania wszelkich limitów transakcji lub sald, które mogą być pożądane w celu ochrony systemu bankowego. Japonia nie planuje, by CBDC przynosiło odsetki lub nakładało ujemne stopy procentowe. Zauważono również, że CBDC o ujemnym oprocentowaniu jest "operacyjnie nierealistyczne, dopóki istnieje gotówka".

Wreszcie, Bank Japonii chce się upewnić, że potencjalne CBDC nie jest zbyt unikalne i jest zgodne z globalnymi standardami.

Jest to prawdopodobnie częściowo spowodowane tym, że CBDC są postrzegane jako sposób na obniżenie kosztów płatności transgranicznych. Chociaż obecnie próby transgranicznych CBDC dotyczą hurtowych CBDC, w tym M-CBDC Bridge Project (MBridge), Project Dunbar i Project Jura.

Kategoria wpisu:

Podobne tematy

Revolut stworzy kryptowalutowy hub na Cyprze

Firma fintech Revolut rozpoczęła tworzenie nowego hubu kryptowalutowego na Cyprze, aby dostosować się do zasad lokalnego regulatora CySEC. Informacje o tym pojawiają się w lokalnych mediach. Hub pozwoli systemowi płatności na przeprowadzanie transakcji kryptowalutowych w UE. Przedstawiciele Revolut powiedzieli, że wspierają ścisłe środki ochrony klienta zaproponowane przez CySEC, aby zapobiec wszelkim rodzajom nadużyć na rynku […]

Chińscy giganci technologiczni przekazali władzom dane o algorytmach

Chińscy giganci technologiczni podzielili się szczegółami swoich algorytmów z regulatorami tego kraju. Informację na ten temat podał serwis CNBC. Chińska Administracja ds. Cyberprzestrzeni (CAC) opublikowała listę 30 algorytmów wraz z krótkim opisem ich przeznaczenia od firm, w tym opracowań gigantów technologicznych, takich jak Alibaba i Tencent. Według dokumentu algorytm firmy ByteDance dla chińskiej wersji TikTok […]

Hyundai utworzy instytut sztucznej inteligencji i robotyki

Hyundai ogłosił utworzenie fundacji Boston Dynamics AI Institute, która ma promować badania nad sztuczną inteligencją i robotyką. We are launching the @BostonDynamics AI institute to recruit talents in diverse areas such as #ArtificialIntelligence and robotics research through e.g. partnerships with universities. Learn more: https://t.co/gQpkX6NEA7 #HyundaiXbostondynamics pic.twitter.com/cmbJNIY3GS — Hyundai Worldwide (@Hyundai_Global) August 12, 2022 Organizacją pokieruje […]

Revolut uruchomi krypto usługi na Cyprze

Firma fintech Revolut otrzymała pozwolenie od Cypryjskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (CYSEC) na oferowanie usług kryptowalutowych w Europejskim Obszarze Gospodarczym (EOG). Informację na ten temat podał serwis CoinDesk. Dostęp do produktów firmy będzie miało 17 mln klientów w EOG. Według Revolut, wybór jurysdykcji jest podyktowany głębokim reżimem regulacyjnym. Wyspiarski stan wcześniej przyciągnął kryptokompanie takie […]

ICO i STO - nowoczesne rozwiązania do gromadzenia kapitału

W obecnych niepewnych czasach wiele osób poszukuje sposobu do zwiększenia swoich zarobków, przeciwdziałania szkodliwej dla zgromadzonych oszczędności inflacji, czy też rozpoczęcia bądź rozwinięcia własnego projektu. Jednymi z ciekawszych sposobów na ostatni z wymienionych mogą być emisje ICO i STO, czyli coinów i tokenów bezpośrednio powiązanych z tak modnymi aktualnie kryptowalutami, smart kontraktami i blockchainem. Jeśli […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
© FintechPortal.pl 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone
star