Komunikacja bliskiego zasięgu, w skrócie NFC, to forma bezdotykowej komunikacji między urządzeniami, takimi jak smartfony lub tablety. Komunikacja bezdotykowa pozwala użytkownikowi użyć smartfona oraz sparować go z urządzeniem kompatybilnym z NFC, aby wysyłać informacje bez konieczności dotykania urządzeń ze sobą lub wykonywania wielu kroków konfigurowania połączenia. Szybka i wygodna technologia NFC jest popularna w niektórych częściach Europy i Azji. Niniejsza technologia od niedawna bardzo szybko rozprzestrzenia się w całych Stanach Zjednoczonych.
Komunikacja bliskiego zasięgu zachowuje współdziałanie między różnymi metodami komunikacji bezprzewodowej, takimi jak Bluetooth i innymi standardami NFC, w tym popularną w Japonii FeliCa. Współdziałanie opiera się o NFC Forum, które zostało założone w 2004 roku przez Sony, Nokia i Philips. Powyższy konglomerat wymusza surowe standardy, które muszą spełniać producenci przy projektowaniu urządzeń kompatybilnych z NFC. Dzięki temu komunikacja NFC jest bezpieczna i łatwa w użyciu z różnymi wersjami technologii. Zgodność jest kluczem do rozwoju NFC jako popularnej metody płatności i przesyłania danych. W chwili obecnej większość urządzeń musi być w stanie komunikować się z innymi technologiami bezprzewodowymi i współdziałać z różnymi typami transmisji NFC.
Technologia stojąca za NFC umożliwia urządzeniu, zwanemu czytnikiem, interrogatorem lub urządzeniem aktywnym, tworzenie prądu o częstotliwości radiowej, który komunikuje się z innym urządzeniem kompatybilnym z NFC lub małym znacznikiem NFC zawierającym informacje, których potrzebuje czytnik. Zarówno firmy, jak i osoby fizyczne czerpią korzyści z technologii komunikacji bliskiego zasięgu. Dzięki zintegrowaniu kart kredytowych, biletów metra i papierowych kuponów w jednym urządzeniu, klient może wsiąść do pociągu, zapłacić za artykuły spożywcze, zrealizować kupony lub przechowywać punkty lojalnościowe, a nawet wymieniać informacje kontaktowe przy użyciu smartfona. Krótszy czas transakcji oznacza mniej czekania w kolejce i więcej szczęśliwszych klientów. Mniejsza liczba kart fizycznych do noszenia oznacza mniejsze prawdopodobieństwo, że klient je zgubi, bądź zostaną skradzione. Poważne firmy od dłuższego czasu współtworzą sektor NFC. Jako przykład można wskazać Google, który uruchomił Portfel Google obsługujący MasterCard PayPass. Warto wskazać przypadek firmy PayPal, która oferuje przelewy między smartfonami. Bez wątpienia, inne firmy powinny pójść w ich ślady. Wraz z rozwojem technologii dostępnych będzie więcej smartfonów zgodnych z NFC, a dla wygody klientów więcej sklepów będzie oferować czytniki kart NFC.
Jak działa NFC?
Bluetooth i Wi-Fi wydają się podobne do komunikacji bliskiego zasięgu. Wszystkie trzy umożliwiają bezprzewodową komunikację i wymianę danych między urządzeniami cyfrowymi, takimi jak smartfony. Jednak komunikacja NFC wykorzystuje elektromagnetyczne pola radiowe, podczas gdy technologie takie jak Bluetooth i Wi-Fi koncentrują się na transmisjach radiowych.
Komunikacja bliskiego zasięgu lub w skrócie NFC jest pochodną identyfikacji radiowej (RFID), z wyjątkiem tego, że NFC jest przeznaczony do użytku przez urządzenia znajdujące się blisko siebie.
- Istnieją trzy formy technologii NFC: typ A, typ B i FeliCa.
- Wszystkie są podobne, ale komunikują się na nieco inne sposoby. FeliCa jest powszechnie spotykana w Japonii.
- Urządzenia korzystające z NFC mogą być aktywne lub pasywne.
- Urządzenie pasywne, takie jak znacznik NFC, zawierają informacje, które inne urządzenia mogą odczytać, ale same nie odczytują żadnych informacji. Pomyśl o urządzeniu pasywnym jak o znaku na ścianie. Inni mogą odczytać informacje, ale sam znak nie robi nic poza przekazywaniem informacji do autoryzowanych urządzeń.
- Aktywne urządzenia mogą odczytywać informacje i wysyłać je. Aktywne urządzenie NFC, takie jak smartfon, mogłoby nie tylko zbierać informacje z tagów NFC, ale również wymieniać informacje z innymi kompatybilnymi telefonami lub urządzeniami, a nawet zmieniać informacje na tagu NFC, gdyby zostało upoważnione do takiej zmiany.
Aby zapewnić bezpieczeństwo, NFC często ustanawia bezpieczny kanał i wykorzystuje szyfrowanie podczas wysyłania poufnych informacji. Takie działanie zabezpiecza przekazywanie danych wrażliwych m.in. numery kart kredytowych. Użytkownicy mogą dodatkowo chronić swoje prywatne dane, przechowując oprogramowanie antywirusowe na swoich smartfonach i dodając hasło do telefonu, aby złodziej nie mógł go użyć w przypadku zgubienia lub kradzieży smartfona.
Gdzie stosuje się NFC?
Gdziekolwiek się udasz, napotkasz sposoby na ułatwienie sobie dnia, korzystając z komunikacji bliskiego zasięgu. W przyszłości zakłada się, że NFC obejmie centra handlowe, budynki biurowe, a nawet pojazdy mechaniczne, jako potencjalne miejsca komunikacji bliskiej odległości w celu zaoferowania szybkich usług. Poniżej znajduje się lista sposobów, w jakie zwykli ludzie mogą lub będą mogli wchodzić w interakcje z komunikacją bliskiego zasięgu:
- Dojazd do biura: podczas jazdy do pracy NFC może odblokować samochód, wyregulować siedzenia, a nawet wpuścić Cię na strzeżony parking firmowy.
- W biurze: po przybyciu możesz uzyskać dostęp do swojego biurowca i zgłosić się do niego, przesuwając smartfon lub inne urządzenie. Płacenie za przekąski z automatu lub rejestrowanie i wybieranie przerw zajmuje tylko kilka sekund dzięki technologii NFC.
- Płacenie telefonem: Płatności zbliżeniowe (NFC) to doskonały przykład wykorzystania technologii NFC w życiu codziennym. W chwili obecnej, tego rodzaju płatności są już bardzo popularne w Wielkiej Brytanii, Australii i Kanadzie. Wbrew powszechnemu przekonaniu płatności NFC są niezwykle bezpieczne – nawet bezpieczniejsze niż płatności EMV lub kartą chipową. Dzieje się tak, ponieważ światowe standardy zgodności PCI wymagają, aby wszystkie urządzenia elektroniczne tokenizowały dane karty kredytowej, więc informacje o karcie kredytowej nigdy nie są przechowywane bezpośrednio w telefonie. Jako przykład tego rodzaju płatności przy użyciu NFC można podać Apple Pay, Samsung Pay i Android Pay.
- W autobusie: jeśli dojeżdżasz do biura, możesz zapłacić za przejazd autobusem lub metrem. Stuknięcie telefonu w rozkład jazdy daje aktualne informacje o harmonogramach i opóźnieniach, a interakcja z reklamami i tablicami ogłoszeń pozwala uzyskać dostęp do kuponów lub uzyskania więcej informacji o aktualnych wydarzeniach w twojej okolicy.
- W sklepie: W drodze do domu z pracy zatrzymujesz się, aby kupić artykuły spożywcze. Kupony i punkty lojalnościowe klientów są już załadowane na twój smartfon i automatycznie dodawane do twojego ostatecznego rachunku. Płatność następuje, gdy zrobisz ruch smartfonem nad czytnikiem kart. Całość zdarzenia odbywa się bez otwierania portfela.
- Na koncercie: podobnie jak kupując bilet autobusowy, możesz kupić bilety na koncerty i użyć smartfona zgodnego z NFC, aby uzyskać dostęp do koncertu. Podczas koncertu można również korzystać z inteligentnych plakatów, aby uzyskać informacje o zespole, aktualnym harmonogramie wydarzeń i nadchodzących występach. Kiedy jesteś spragniony, po prostu pomachaj telefonem do kasy sprzedawcy, aby kupić napój. Mniej biletów i kart sprawia, że wydarzenie jest bezproblemowe i zmniejsza szanse na kradzież portfela, karty kredytowej, czy gotówki.
- Spotykanie się ze znajomymi: wreszcie, gdy potrzebujesz trochę czasu, możesz udostępniać znajomym gry, linki i informacje, poprzez parowanie telefonów. NFC może ustanowić połączenie Bluetooth między telefonami w celu wysyłania dużych ilości danych z większego zasięgu niż zasięg NFC. Możesz nawet przesyłać sobie pieniądze za pomocą ruchu smartfonem.
Możliwości są ograniczone jedynie wyobraźnią twórców tej technologii. NFC może zastąpić kody kreskowe bardziej inteligentnymi tagami NFC i umożliwić użytkownikom smartfonów interakcję z obiektami w celu uzyskania informacji, takich jak rozkład jazdy autobusów lub dowiedzieć się więcej o produkcie, który chcą kupić. Technologia NFC ma na celu zwiększenie wygody podczas nauki, zakupów i udostępniania danych.
Jakie są wady NFC?
NFC i jego podstawowa technologia, z której zbudowany jest standard, RFID, była krytykowana za brak wsparcia dalekiego zasięgu do maksymalnie 20 cm odległości.
Ponieważ NFC wykorzystuje fale radiowe do przesyłania danych, istnieje możliwość wystąpienia dowolnej liczby wektorów ataku na bezpieczeństwo, takich jak podsłuchiwanie, uszkodzenie danych, modyfikacja danych i inne oszustwa.
Ultrawide Band (UWB) kolejna technologia radiowa została okrzyknięta przyszłą możliwą alternatywą dla technologii NFC ze względu na dalsze odległości transmisji danych, a także technologię Bluetooth i technologię bezprzewodową
NFC vs Bluetooth
Warto wskazać na wstępie, że każda z technologii ma swoje wady i zalety. Podstawowe różnice pomiędzy nimi są następujące:
- NFC i Bluetooth to technologie komunikacyjne o stosunkowo niewielkim zasięgu dostępne w telefonach komórkowych. NFC działa z mniejszą prędkością niż Bluetooth i ma znacznie mniejszy zasięg, ale zużywa znacznie mniej energii i nie wymaga parowania.
- NFC konfiguruje się szybciej niż standardowy Bluetooth, ale ma niższą szybkość przesyłania niż Bluetooth. Dzięki NFC, zamiast wykonywać ręczną konfigurację w celu identyfikacji urządzeń, połączenie między dwoma urządzeniami NFC jest ustanawiane automatycznie w czasie krótszym niż 0,1 sekundy. Maksymalna szybkość przesyłania danych NFC (424 kbit / s) jest mniejsza niż w przypadku Bluetooth V2.1 (2,1 Mbit / s).
- Maksymalna odległość robocza NFC (mniejsza niż 20 cm) minimalizuje prawdopodobieństwo niechcianego przechwycenia danych, dzięki czemu jest szczególnie przydatna w zatłoczonych obszarach, które komplikują korelację sygnału z fizycznym urządzeniem nadawczym (a co za tym idzie, z jego użytkownikiem).
- NFC jest kompatybilny z istniejącą pasywną infrastrukturą RFID (13,56 MHz ISO / IEC 18000-3). Wymaga stosunkowo niskiego poboru mocy, podobnie jak w przypadku protokołu Bluetooth V4.0 o niskim zużyciu energii. Gdy NFC działa z niezasilanym urządzeniem (np. z telefonem, który może być wyłączony, bezdotykową inteligentną kartą kredytową, inteligentnym plakatem), zużycie energii przez NFC jest większe niż w przypadku Bluetooth V4.0 Low Energy, ponieważ tag pasywny wymaga dodatkowej mocy.
Jak widać, technologia NFC zdaje się być przyszłością w zakresie przekazywania i udostępniania informacji, a także wdrażania nowoczesnych metod płatności do każdej dziedziny gospodarki. Wzrost znaczenia nowych aplikacji płatniczych, tworzenie urządzeń elektronicznych pod NFC, a także konkurencyjność technologii w stosunku do innych popularnych rozwiązań sprawiają, że jest to temat godny uwagi.