Komunikacja bliskiego zasięgu, w skrócie NFC, to forma bezdotykowej komunikacji między urządzeniami, takimi jak smartfony lub tablety. Komunikacja bezdotykowa pozwala użytkownikowi użyć smartfona oraz sparować go z urządzeniem kompatybilnym z NFC, aby wysyłać informacje bez konieczności dotykania urządzeń ze sobą lub wykonywania wielu kroków konfigurowania połączenia. Szybka i wygodna technologia NFC jest popularna w niektórych częściach Europy i Azji. Niniejsza technologia od niedawna bardzo szybko rozprzestrzenia się w całych Stanach Zjednoczonych.
Komunikacja bliskiego zasięgu zachowuje współdziałanie między różnymi metodami komunikacji bezprzewodowej, takimi jak Bluetooth i innymi standardami NFC, w tym popularną w Japonii FeliCa. Współdziałanie opiera się o NFC Forum, które zostało założone w 2004 roku przez Sony, Nokia i Philips. Powyższy konglomerat wymusza surowe standardy, które muszą spełniać producenci przy projektowaniu urządzeń kompatybilnych z NFC. Dzięki temu komunikacja NFC jest bezpieczna i łatwa w użyciu z różnymi wersjami technologii. Zgodność jest kluczem do rozwoju NFC jako popularnej metody płatności i przesyłania danych. W chwili obecnej większość urządzeń musi być w stanie komunikować się z innymi technologiami bezprzewodowymi i współdziałać z różnymi typami transmisji NFC.
Technologia stojąca za NFC umożliwia urządzeniu, zwanemu czytnikiem, interrogatorem lub urządzeniem aktywnym, tworzenie prądu o częstotliwości radiowej, który komunikuje się z innym urządzeniem kompatybilnym z NFC lub małym znacznikiem NFC zawierającym informacje, których potrzebuje czytnik. Zarówno firmy, jak i osoby fizyczne czerpią korzyści z technologii komunikacji bliskiego zasięgu. Dzięki zintegrowaniu kart kredytowych, biletów metra i papierowych kuponów w jednym urządzeniu, klient może wsiąść do pociągu, zapłacić za artykuły spożywcze, zrealizować kupony lub przechowywać punkty lojalnościowe, a nawet wymieniać informacje kontaktowe przy użyciu smartfona. Krótszy czas transakcji oznacza mniej czekania w kolejce i więcej szczęśliwszych klientów. Mniejsza liczba kart fizycznych do noszenia oznacza mniejsze prawdopodobieństwo, że klient je zgubi, bądź zostaną skradzione. Poważne firmy od dłuższego czasu współtworzą sektor NFC. Jako przykład można wskazać Google, który uruchomił Portfel Google obsługujący MasterCard PayPass. Warto wskazać przypadek firmy PayPal, która oferuje przelewy między smartfonami. Bez wątpienia, inne firmy powinny pójść w ich ślady. Wraz z rozwojem technologii dostępnych będzie więcej smartfonów zgodnych z NFC, a dla wygody klientów więcej sklepów będzie oferować czytniki kart NFC.
Bluetooth i Wi-Fi wydają się podobne do komunikacji bliskiego zasięgu. Wszystkie trzy umożliwiają bezprzewodową komunikację i wymianę danych między urządzeniami cyfrowymi, takimi jak smartfony. Jednak komunikacja NFC wykorzystuje elektromagnetyczne pola radiowe, podczas gdy technologie takie jak Bluetooth i Wi-Fi koncentrują się na transmisjach radiowych.
Komunikacja bliskiego zasięgu lub w skrócie NFC jest pochodną identyfikacji radiowej (RFID), z wyjątkiem tego, że NFC jest przeznaczony do użytku przez urządzenia znajdujące się blisko siebie.
Aby zapewnić bezpieczeństwo, NFC często ustanawia bezpieczny kanał i wykorzystuje szyfrowanie podczas wysyłania poufnych informacji. Takie działanie zabezpiecza przekazywanie danych wrażliwych m.in. numery kart kredytowych. Użytkownicy mogą dodatkowo chronić swoje prywatne dane, przechowując oprogramowanie antywirusowe na swoich smartfonach i dodając hasło do telefonu, aby złodziej nie mógł go użyć w przypadku zgubienia lub kradzieży smartfona.
Gdziekolwiek się udasz, napotkasz sposoby na ułatwienie sobie dnia, korzystając z komunikacji bliskiego zasięgu. W przyszłości zakłada się, że NFC obejmie centra handlowe, budynki biurowe, a nawet pojazdy mechaniczne, jako potencjalne miejsca komunikacji bliskiej odległości w celu zaoferowania szybkich usług. Poniżej znajduje się lista sposobów, w jakie zwykli ludzie mogą lub będą mogli wchodzić w interakcje z komunikacją bliskiego zasięgu:
Możliwości są ograniczone jedynie wyobraźnią twórców tej technologii. NFC może zastąpić kody kreskowe bardziej inteligentnymi tagami NFC i umożliwić użytkownikom smartfonów interakcję z obiektami w celu uzyskania informacji, takich jak rozkład jazdy autobusów lub dowiedzieć się więcej o produkcie, który chcą kupić. Technologia NFC ma na celu zwiększenie wygody podczas nauki, zakupów i udostępniania danych.
NFC i jego podstawowa technologia, z której zbudowany jest standard, RFID, była krytykowana za brak wsparcia dalekiego zasięgu do maksymalnie 20 cm odległości.
Ponieważ NFC wykorzystuje fale radiowe do przesyłania danych, istnieje możliwość wystąpienia dowolnej liczby wektorów ataku na bezpieczeństwo, takich jak podsłuchiwanie, uszkodzenie danych, modyfikacja danych i inne oszustwa.
Ultrawide Band (UWB) kolejna technologia radiowa została okrzyknięta przyszłą możliwą alternatywą dla technologii NFC ze względu na dalsze odległości transmisji danych, a także technologię Bluetooth i technologię bezprzewodową
Warto wskazać na wstępie, że każda z technologii ma swoje wady i zalety. Podstawowe różnice pomiędzy nimi są następujące:
Jak widać, technologia NFC zdaje się być przyszłością w zakresie przekazywania i udostępniania informacji, a także wdrażania nowoczesnych metod płatności do każdej dziedziny gospodarki. Wzrost znaczenia nowych aplikacji płatniczych, tworzenie urządzeń elektronicznych pod NFC, a także konkurencyjność technologii w stosunku do innych popularnych rozwiązań sprawiają, że jest to temat godny uwagi.