Emitent stablecoinów Tether odpiera zarzuty Bloomberga

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 9 października 2021
ikona autora biały
tether bloomberg afera

Wczoraj w Bloomberg Businessweek ukazał się artykuł o stablecoinie Tether wartym 69 miliardów dolarów, a dokładniej o jego aktywach zabezpieczających. Najważniejszym punktem artykułu jest opisanie przez autora Zeke Faux Tethera jako "firmy, która wydawała się być praktycznie wyszyta z czerwonych flag".

Jedną z rzeczy, która niepokoi regulatorów jest jej szybki wzrost. Rok temu w obiegu znajdowało się zaledwie 16 miliardów dolarów USD. Od zawsze istnieją też wątpliwości co do interpretacji tego, w jaki sposób jest on zabezpieczony. Po przeprowadzeniu dochodzenia, prokurator generalny stanu Nowy Jork zawarł ugodę, w ramach której Tether i bliźniacza spółka Bitfinex zapłaciły 18 milionów dolarów. Otrzymały też zakaz handlu lub prowadzenia jakiejkolwiek działalności w tym stanie.

John Betts, były dyrektor generalny Noble Bank International w Puerto Rico świadczył usługi bankowe dla Tethera. Teraz przedstawił on swoje zdanie w raporcie Bloomberga.

To nie jest stablecoin, to jest fundusz hedgingowy wysokiego ryzyka offshore. Nawet ich własni partnerzy bankowi nie znają zakresu ich udziałów, ani czy istnieją.

Betts stwierdził również, że

W czasie, gdy Tether współpracował z Noble, trzymaliśmy ponad 98% ich rezerw gotówkowych. Otrzymaliśmy też i zatwierdziliśmy miesięczne wyciągi z ich innego konta.

Według niego, kluczowy członek kierownictwa Tether powiedział mu, że firma chciała wykorzystać rezerwy do inwestycji.

Protesty Tether

Tether odpiera zarzuty, mówiąc, że Bloomberg utrwala "fałszywą i podstarzałą historię o Tether opartą na insynuacjach i dezinformacji". Firma twierdzi, że zwolnił Bettsa jako swojego bankiera i że Betts jest przedmiotem pozwu. Oskarżony jest w nim "angażowanie się w skandaliczne i marnotrawne transakcje na własny rachunek".

Dzień przed publikacją Bloomberga, Brock Pierce, któremu przypisuje się założenie Tethera, opublikował oświadczenie. Twierdzi w nim, że nie był zaangażowany w Tether od 2015 roku, co jest wyraźnie zaznaczone w raporcie Bloomberga.

Aktywa wspierające

Tymczasem uważa się, że 30 mld USD aktywów Tether znajduje się w papierach komercyjnych. Bloomberg przepytał jednak traderów z Wall Street. Nie słyszeli oni o tym, by Tether cokolwiek kupował. Zamiast tego firma miała zainwestować w chiński dług i pożyczki dla graczy kryptowalutowych.

Do lutego 2019 roku Tether twierdził, że "każdy Tether jest zawsze wspierany 1 do 1, przez tradycyjną walutę przechowywaną w naszych rezerwach. Tak więc 1 USDT jest zawsze równoważny 1 USD."

Teraz jednak opis ten jest zaktualizowany. Zabezpieczenie obejmuje w tym momencie gotówkę, ekwiwalenty oraz "inne aktywa i należności z tytułu pożyczek udzielonych przez Tether stronom trzecim, które mogą obejmować podmioty powiązane."

Założyciele Tether stoją również za giełdą kryptowalut Bitfinex, która cierpiała z powodu włamania w 2016 roku. Spowodowało ono utratę prawie 120 000 Bitcoinów o wartości 69 milionów dolarów w tym czasie. Po dzisiejszych cenach, monety te są warte 6,6 mld USD.

W sierpniu 2018 r. dostawca płatności nie przekazał 850 milionów dolarów Bitfinexowi. Mimo to podmiot powiązany z Tether zdołał utrzymać się na powierzchni, gdy większość firm zostałaby uznana za niewypłacalną. Według prokuratora generalnego NY, stało się tak, ponieważ Tether przekazał Bitfinexowi co najmniej 625 milionów dolarów, pomimo twierdzenia, że posiada walutę w swoich rezerwach. W lipcu Bloomberg doniósł, że Departament Sprawiedliwości prowadził dochodzenie przeciwko kierownictwu Tether w związku z potencjalną sprawą karną.

Wczorajsze rewelacje Bloomberga nie miały wpływu na ceny kryptowalut.

Kategoria wpisu:

Podobne tematy

Swift chwali się wynikami pilotażu blockchaina dla danych z działań korporacyjnych

Międzybankowa kooperatywa Swift z powodzeniem zakończyła swój pilotażowy program działań korporacyjnych oparty na blockchainie, opisując go jako "przekonujące rozwiązanie". Pilotaż - przeprowadzony z sześcioma uczestnikami branży papierów wartościowych, w tym American Century Investments, Citi i Northern Trust - miał na celu zbadanie sposobów zmniejszenia kosztownych ograniczeń związanych z komunikowaniem istotnych wydarzeń korporacyjnych inwestorom. W wyniku […]

Amerykańscy scenarzyści porównują AI do plagiatu

Writers Guild of America East (WGA) stwierdziła, że algorytmy sztucznej inteligencji nie powinny być wykorzystywane do pisania. The WGA’s proposal to regulate use of material produced using artificial intelligence or similar technologies ensures the Companies can’t use AI to undermine writers’ working standards including compensation, residuals, separated rights and credits. #WGAStrong 🧵 1/7 — Writers […]

Te akcje spadły o kilkadziesiąt procent od swoich rekordów - Czy to czas, aby je kupić?

Przy niepokojących poziomach inflacji i rosnących stopach procentowych, które wprowadzają na rynek niedźwiedzie nastroje, ostatnie miesiące były trudne dla inwestorów skoncentrowanych na technologii, co widać na wykresie indeksu Nasdaq 100. Tymczasem rynki akcji prawdopodobnie pozostaną niestabilne. Jednak silne spółki będą w stanie przetrwać trudne czasy, a obecna seria problemów makroekonomicznych doprowadziła do obniżenia wycen niektórych […]

Inwestowanie w drony - Wszystko, co musisz wiedzieć

W dzisiejszych czasach ogólnej niepewności, kiedy większość konserwatywnych aktywów nie jest w stanie utrzymać swojej wartości, nie mówiąc już o generowaniu zysków, musimy szukać innych, alternatywnych sposobów inwestowania. Jedną z takich okazji może być rynek dronów, który w ostatnich latach znacząco się rozwija, a także przeszedł duże zmiany legislacyjne. W tym artykule przyjrzymy się bliżej […]

Jakie są alternatywy dla ChatGPT? 

Od momentu uruchomienia, ChatGPT stał się popularnym chatbotem opartym na sztucznej inteligencji i opracowanym przez OpenAI. Umożliwia on użytkownikom uzyskiwanie szczegółowych i ludzkich odpowiedzi na różnorodne pytania. ChatGPT nie tylko udostępnia użytkownikom linki, ale także potrafi rozwiązywać skomplikowane problemy i dostarczać zniuansowanych informacji, co może całkowicie zmienić sposób, w jaki ludzie będą korzystać z wyszukiwarek. […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
© FintechPortal.pl 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone
star