Emitent stablecoinów Tether odpiera zarzuty Bloomberga

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 9 października 2021
ikona autora biały
tether bloomberg afera

Wczoraj w Bloomberg Businessweek ukazał się artykuł o stablecoinie Tether wartym 69 miliardów dolarów, a dokładniej o jego aktywach zabezpieczających. Najważniejszym punktem artykułu jest opisanie przez autora Zeke Faux Tethera jako "firmy, która wydawała się być praktycznie wyszyta z czerwonych flag".

Jedną z rzeczy, która niepokoi regulatorów jest jej szybki wzrost. Rok temu w obiegu znajdowało się zaledwie 16 miliardów dolarów USD. Od zawsze istnieją też wątpliwości co do interpretacji tego, w jaki sposób jest on zabezpieczony. Po przeprowadzeniu dochodzenia, prokurator generalny stanu Nowy Jork zawarł ugodę, w ramach której Tether i bliźniacza spółka Bitfinex zapłaciły 18 milionów dolarów. Otrzymały też zakaz handlu lub prowadzenia jakiejkolwiek działalności w tym stanie.

John Betts, były dyrektor generalny Noble Bank International w Puerto Rico świadczył usługi bankowe dla Tethera. Teraz przedstawił on swoje zdanie w raporcie Bloomberga.

To nie jest stablecoin, to jest fundusz hedgingowy wysokiego ryzyka offshore. Nawet ich własni partnerzy bankowi nie znają zakresu ich udziałów, ani czy istnieją.

Betts stwierdził również, że

W czasie, gdy Tether współpracował z Noble, trzymaliśmy ponad 98% ich rezerw gotówkowych. Otrzymaliśmy też i zatwierdziliśmy miesięczne wyciągi z ich innego konta.

Według niego, kluczowy członek kierownictwa Tether powiedział mu, że firma chciała wykorzystać rezerwy do inwestycji.

Protesty Tether

Tether odpiera zarzuty, mówiąc, że Bloomberg utrwala "fałszywą i podstarzałą historię o Tether opartą na insynuacjach i dezinformacji". Firma twierdzi, że zwolnił Bettsa jako swojego bankiera i że Betts jest przedmiotem pozwu. Oskarżony jest w nim "angażowanie się w skandaliczne i marnotrawne transakcje na własny rachunek".

Dzień przed publikacją Bloomberga, Brock Pierce, któremu przypisuje się założenie Tethera, opublikował oświadczenie. Twierdzi w nim, że nie był zaangażowany w Tether od 2015 roku, co jest wyraźnie zaznaczone w raporcie Bloomberga.

Aktywa wspierające

Tymczasem uważa się, że 30 mld USD aktywów Tether znajduje się w papierach komercyjnych. Bloomberg przepytał jednak traderów z Wall Street. Nie słyszeli oni o tym, by Tether cokolwiek kupował. Zamiast tego firma miała zainwestować w chiński dług i pożyczki dla graczy kryptowalutowych.

Do lutego 2019 roku Tether twierdził, że "każdy Tether jest zawsze wspierany 1 do 1, przez tradycyjną walutę przechowywaną w naszych rezerwach. Tak więc 1 USDT jest zawsze równoważny 1 USD."

Teraz jednak opis ten jest zaktualizowany. Zabezpieczenie obejmuje w tym momencie gotówkę, ekwiwalenty oraz "inne aktywa i należności z tytułu pożyczek udzielonych przez Tether stronom trzecim, które mogą obejmować podmioty powiązane."

Założyciele Tether stoją również za giełdą kryptowalut Bitfinex, która cierpiała z powodu włamania w 2016 roku. Spowodowało ono utratę prawie 120 000 Bitcoinów o wartości 69 milionów dolarów w tym czasie. Po dzisiejszych cenach, monety te są warte 6,6 mld USD.

W sierpniu 2018 r. dostawca płatności nie przekazał 850 milionów dolarów Bitfinexowi. Mimo to podmiot powiązany z Tether zdołał utrzymać się na powierzchni, gdy większość firm zostałaby uznana za niewypłacalną. Według prokuratora generalnego NY, stało się tak, ponieważ Tether przekazał Bitfinexowi co najmniej 625 milionów dolarów, pomimo twierdzenia, że posiada walutę w swoich rezerwach. W lipcu Bloomberg doniósł, że Departament Sprawiedliwości prowadził dochodzenie przeciwko kierownictwu Tether w związku z potencjalną sprawą karną.

Wczorajsze rewelacje Bloomberga nie miały wpływu na ceny kryptowalut.

Kategoria wpisu:

Podobne tematy

Revolut stworzy kryptowalutowy hub na Cyprze

Firma fintech Revolut rozpoczęła tworzenie nowego hubu kryptowalutowego na Cyprze, aby dostosować się do zasad lokalnego regulatora CySEC. Informacje o tym pojawiają się w lokalnych mediach. Hub pozwoli systemowi płatności na przeprowadzanie transakcji kryptowalutowych w UE. Przedstawiciele Revolut powiedzieli, że wspierają ścisłe środki ochrony klienta zaproponowane przez CySEC, aby zapobiec wszelkim rodzajom nadużyć na rynku […]

Chińscy giganci technologiczni przekazali władzom dane o algorytmach

Chińscy giganci technologiczni podzielili się szczegółami swoich algorytmów z regulatorami tego kraju. Informację na ten temat podał serwis CNBC. Chińska Administracja ds. Cyberprzestrzeni (CAC) opublikowała listę 30 algorytmów wraz z krótkim opisem ich przeznaczenia od firm, w tym opracowań gigantów technologicznych, takich jak Alibaba i Tencent. Według dokumentu algorytm firmy ByteDance dla chińskiej wersji TikTok […]

Hyundai utworzy instytut sztucznej inteligencji i robotyki

Hyundai ogłosił utworzenie fundacji Boston Dynamics AI Institute, która ma promować badania nad sztuczną inteligencją i robotyką. We are launching the @BostonDynamics AI institute to recruit talents in diverse areas such as #ArtificialIntelligence and robotics research through e.g. partnerships with universities. Learn more: https://t.co/gQpkX6NEA7 #HyundaiXbostondynamics pic.twitter.com/cmbJNIY3GS — Hyundai Worldwide (@Hyundai_Global) August 12, 2022 Organizacją pokieruje […]

Revolut uruchomi krypto usługi na Cyprze

Firma fintech Revolut otrzymała pozwolenie od Cypryjskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (CYSEC) na oferowanie usług kryptowalutowych w Europejskim Obszarze Gospodarczym (EOG). Informację na ten temat podał serwis CoinDesk. Dostęp do produktów firmy będzie miało 17 mln klientów w EOG. Według Revolut, wybór jurysdykcji jest podyktowany głębokim reżimem regulacyjnym. Wyspiarski stan wcześniej przyciągnął kryptokompanie takie […]

ICO i STO - nowoczesne rozwiązania do gromadzenia kapitału

W obecnych niepewnych czasach wiele osób poszukuje sposobu do zwiększenia swoich zarobków, przeciwdziałania szkodliwej dla zgromadzonych oszczędności inflacji, czy też rozpoczęcia bądź rozwinięcia własnego projektu. Jednymi z ciekawszych sposobów na ostatni z wymienionych mogą być emisje ICO i STO, czyli coinów i tokenów bezpośrednio powiązanych z tak modnymi aktualnie kryptowalutami, smart kontraktami i blockchainem. Jeśli […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
© FintechPortal.pl 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone
star