Europejski Bank Centralny ma rozpocząć dwuletnie badanie możliwości wprowadzenia cyfrowego euro.
Eksperymentalne prace przeprowadzone przez EBC w ciągu ostatnich dziewięciu miesięcy nie wykazały poważnych przeszkód technicznych dla żadnej z ocenianych opcji projektowych zarówno dla systemu natychmiastowych rozrachunków płatności, jak i alternatywnych rozwiązań, takich jak blockchain. Eksperymenty sugerowały również, że możliwe są architektury łączące elementy scentralizowane i zdecentralizowane.
Od opublikowania naszego sprawozdania na temat cyfrowego euro minęło dziewięć miesięcy. W tym czasie przeprowadziliśmy dalsze analizy, zwróciliśmy się do obywateli i specjalistów z prośbą o opinię, a także przeprowadziliśmy kilka eksperymentów, których wyniki były zachęcające. To wszystko skłoniło nas do podjęcia decyzji o przyspieszeniu prac i rozpoczęciu projektu cyfrowego euro
– mówi prezes EBC Christine Lagarde.
Nasza praca ma na celu zapewnienie, by w erze cyfrowej obywatele i firmy nadal mieli dostęp do najbezpieczniejszej formy pieniądza – pieniądza banku centralnego.
Our new strategy helps break the vicious circle of low inflation and low interest rates, says Executive Board member @Isabel_Schnabel, through a new inflation target, the recognition of the lower bound and a focus on financial stability and climate change https://t.co/RgAHrcptzM pic.twitter.com/nj88hlHwAD
— European Central Bank (@ecb) July 14, 2021
Cyfrowe Euro – funkcjonalny projekt oparty na potrzebach użytkowników
Wg Lagarde, w fazie badawczej projektu Eurosystem skupi się na funkcjonalnym projekcie, opartym na potrzebach użytkowników. Projekt rzuci również światło na zmiany w unijnych ramach prawnych, które mogą okazać się konieczne. Zintensyfikowane zostaną również prace techniczne nad cyfrowym euro prowadzone z Komisją Europejską.
Na zakończenie, w fazie badań, oceniony zostanie ewentualny wpływ cyfrowego euro na rynek. Określone zostaną przy tym możliwości zapewnienia prywatności i uniknięcia zagrożeń dla obywateli strefy euro, pośredników i całej gospodarki. Zdefiniowany zostanie również model biznesowy dla nadzorowanych pośredników w ekosystemie cyfrowego euro. Członek zarządu EBC Fabio Panetta powiedział:
Konkretnie oznacza to, że zaangażujemy środki niezbędne do stworzenia produktu nadającego się do wprowadzenia na rynek. Decyzja o ewentualnej emisji cyfrowego euro zapadnie jednak dopiero w późniejszym terminie. A w każdym razie cyfrowe euro uzupełniłoby gotówkę, a nie ją zastąpiło.
Na etapie badania grupa doradcza ds. rynku uwzględni opinie potencjalnych użytkowników. Poglądy te zostaną również omówione przez Radę do spraw Płatności Detalicznych w Europarlamencie. Jak mówi Pentta:
Naszym celem jest, aby pod koniec tych dwóch lat być gotowym do rozpoczęcia prac nad cyfrowym euro, co może zająć około trzech lat.
Pomimo długich ram czasowych, inicjatywa może utorować drogę do pewnych krótkoterminowych korzyści w zakresie regulacyjnego traktowania kryptowalut. Anders Nysteen, starszy analityk ilościowy w Saxo group stwierdził:
Inicjatywy regulacyjne w ramach UE mają znacznie krótsze ramy czasowe i jeśli zostaną wdrożone, będą krokiem milowym dla regulacji kryptowalut i mogą utorować drogę Europie do stania się globalnym wyznacznikiem standardów, a także zwiększyć sentyment wokół aktywów cyfrowych.