Europejski Bank Centralny rozpoczyna badanie cyfrowego euro

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 14 lipca 2021
ikona autora biały

Europejski Bank Centralny ma rozpocząć dwuletnie badanie możliwości wprowadzenia cyfrowego euro.

Eksperymentalne prace przeprowadzone przez EBC w ciągu ostatnich dziewięciu miesięcy nie wykazały poważnych przeszkód technicznych dla żadnej z ocenianych opcji projektowych zarówno dla systemu natychmiastowych rozrachunków płatności, jak i alternatywnych rozwiązań, takich jak blockchain. Eksperymenty sugerowały również, że możliwe są architektury łączące elementy scentralizowane i zdecentralizowane.

Od opublikowania naszego sprawozdania na temat cyfrowego euro minęło dziewięć miesięcy. W tym czasie przeprowadziliśmy dalsze analizy, zwróciliśmy się do obywateli i specjalistów z prośbą o opinię, a także przeprowadziliśmy kilka eksperymentów, których wyniki były zachęcające. To wszystko skłoniło nas do podjęcia decyzji o przyspieszeniu prac i rozpoczęciu projektu cyfrowego euro

- mówi prezes EBC Christine Lagarde.

Nasza praca ma na celu zapewnienie, by w erze cyfrowej obywatele i firmy nadal mieli dostęp do najbezpieczniejszej formy pieniądza - pieniądza banku centralnego.

Cyfrowe Euro - funkcjonalny projekt oparty na potrzebach użytkowników

Wg Lagarde, w fazie badawczej projektu Eurosystem skupi się na funkcjonalnym projekcie, opartym na potrzebach użytkowników. Projekt rzuci również światło na zmiany w unijnych ramach prawnych, które mogą okazać się konieczne. Zintensyfikowane zostaną również prace techniczne nad cyfrowym euro prowadzone z Komisją Europejską.

Na zakończenie, w fazie badań, oceniony zostanie ewentualny wpływ cyfrowego euro na rynek. Określone zostaną przy tym możliwości zapewnienia prywatności i uniknięcia zagrożeń dla obywateli strefy euro, pośredników i całej gospodarki. Zdefiniowany zostanie również model biznesowy dla nadzorowanych pośredników w ekosystemie cyfrowego euro. Członek zarządu EBC Fabio Panetta powiedział:

Konkretnie oznacza to, że zaangażujemy środki niezbędne do stworzenia produktu nadającego się do wprowadzenia na rynek. Decyzja o ewentualnej emisji cyfrowego euro zapadnie jednak dopiero w późniejszym terminie. A w każdym razie cyfrowe euro uzupełniłoby gotówkę, a nie ją zastąpiło.

Na etapie badania grupa doradcza ds. rynku uwzględni opinie potencjalnych użytkowników. Poglądy te zostaną również omówione przez Radę do spraw Płatności Detalicznych w Europarlamencie. Jak mówi Pentta:

Naszym celem jest, aby pod koniec tych dwóch lat być gotowym do rozpoczęcia prac nad cyfrowym euro, co może zająć około trzech lat.

Pomimo długich ram czasowych, inicjatywa może utorować drogę do pewnych krótkoterminowych korzyści w zakresie regulacyjnego traktowania kryptowalut. Anders Nysteen, starszy analityk ilościowy w Saxo group stwierdził:

Inicjatywy regulacyjne w ramach UE mają znacznie krótsze ramy czasowe i jeśli zostaną wdrożone, będą krokiem milowym dla regulacji kryptowalut i mogą utorować drogę Europie do stania się globalnym wyznacznikiem standardów, a także zwiększyć sentyment wokół aktywów cyfrowych.

Kategoria wpisu:

Podobne tematy

Te akcje spadły o kilkadziesiąt procent od swoich rekordów - Czy to czas, aby je kupić?

Przy niepokojących poziomach inflacji i rosnących stopach procentowych, które wprowadzają na rynek niedźwiedzie nastroje, ostatnie miesiące były trudne dla inwestorów skoncentrowanych na technologii, co widać na wykresie indeksu Nasdaq 100. Tymczasem rynki akcji prawdopodobnie pozostaną niestabilne. Jednak silne spółki będą w stanie przetrwać trudne czasy, a obecna seria problemów makroekonomicznych doprowadziła do obniżenia wycen niektórych […]

Inwestowanie w drony - Wszystko, co musisz wiedzieć

W dzisiejszych czasach ogólnej niepewności, kiedy większość konserwatywnych aktywów nie jest w stanie utrzymać swojej wartości, nie mówiąc już o generowaniu zysków, musimy szukać innych, alternatywnych sposobów inwestowania. Jedną z takich okazji może być rynek dronów, który w ostatnich latach znacząco się rozwija, a także przeszedł duże zmiany legislacyjne. W tym artykule przyjrzymy się bliżej […]

Jakie są alternatywy dla ChatGPT? 

Od momentu uruchomienia, ChatGPT stał się popularnym chatbotem opartym na sztucznej inteligencji i opracowanym przez OpenAI. Umożliwia on użytkownikom uzyskiwanie szczegółowych i ludzkich odpowiedzi na różnorodne pytania. ChatGPT nie tylko udostępnia użytkownikom linki, ale także potrafi rozwiązywać skomplikowane problemy i dostarczać zniuansowanych informacji, co może całkowicie zmienić sposób, w jaki ludzie będą korzystać z wyszukiwarek. […]

Jak korzystać z ChatGPT? 

Do tej pory prawdopodobnie słyszałeś o ChatGPT, prototypie chatbota ogólnego przeznaczenia, na punkcie którego internet ma obecnie obsesję. Szybko stał się dominującym przykładem wpływu treści generowanych przez sztuczną inteligencję w przyszłości, pokazując, jak potężne mogą być te narzędzia. Jest tworzony przez OpenAI, czyli dobrze znanego z opracowania generatora tekstu na obraz DALL-E. Na dzień pisania […]

Programy AI do obrabiania filmów 

Potrzebujesz świetnej, wysokiej jakości filmów, ale brakuje Ci umiejętności lub cierpliwości do edycji? A może uważasz, że programy do edytowania są żmudne i czasochłonne? Dlaczego by zatem nie pozwolić, aby sztuczna inteligencja wykonała za Ciebie te ciężkie zadania? Nie jest tajemnicą, że edycja wideo wymaga wysiłku – od zawsze był to długi i pracochłonny proces. […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
© FintechPortal.pl 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone
star