Europejski Bank Centralny rozpoczyna badanie cyfrowego euro

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 14 lipca 2021
ikona autora biały

Europejski Bank Centralny ma rozpocząć dwuletnie badanie możliwości wprowadzenia cyfrowego euro.

Eksperymentalne prace przeprowadzone przez EBC w ciągu ostatnich dziewięciu miesięcy nie wykazały poważnych przeszkód technicznych dla żadnej z ocenianych opcji projektowych zarówno dla systemu natychmiastowych rozrachunków płatności, jak i alternatywnych rozwiązań, takich jak blockchain. Eksperymenty sugerowały również, że możliwe są architektury łączące elementy scentralizowane i zdecentralizowane.

Od opublikowania naszego sprawozdania na temat cyfrowego euro minęło dziewięć miesięcy. W tym czasie przeprowadziliśmy dalsze analizy, zwróciliśmy się do obywateli i specjalistów z prośbą o opinię, a także przeprowadziliśmy kilka eksperymentów, których wyniki były zachęcające. To wszystko skłoniło nas do podjęcia decyzji o przyspieszeniu prac i rozpoczęciu projektu cyfrowego euro

- mówi prezes EBC Christine Lagarde.

Nasza praca ma na celu zapewnienie, by w erze cyfrowej obywatele i firmy nadal mieli dostęp do najbezpieczniejszej formy pieniądza - pieniądza banku centralnego.

Cyfrowe Euro - funkcjonalny projekt oparty na potrzebach użytkowników

Wg Lagarde, w fazie badawczej projektu Eurosystem skupi się na funkcjonalnym projekcie, opartym na potrzebach użytkowników. Projekt rzuci również światło na zmiany w unijnych ramach prawnych, które mogą okazać się konieczne. Zintensyfikowane zostaną również prace techniczne nad cyfrowym euro prowadzone z Komisją Europejską.

Na zakończenie, w fazie badań, oceniony zostanie ewentualny wpływ cyfrowego euro na rynek. Określone zostaną przy tym możliwości zapewnienia prywatności i uniknięcia zagrożeń dla obywateli strefy euro, pośredników i całej gospodarki. Zdefiniowany zostanie również model biznesowy dla nadzorowanych pośredników w ekosystemie cyfrowego euro. Członek zarządu EBC Fabio Panetta powiedział:

Konkretnie oznacza to, że zaangażujemy środki niezbędne do stworzenia produktu nadającego się do wprowadzenia na rynek. Decyzja o ewentualnej emisji cyfrowego euro zapadnie jednak dopiero w późniejszym terminie. A w każdym razie cyfrowe euro uzupełniłoby gotówkę, a nie ją zastąpiło.

Na etapie badania grupa doradcza ds. rynku uwzględni opinie potencjalnych użytkowników. Poglądy te zostaną również omówione przez Radę do spraw Płatności Detalicznych w Europarlamencie. Jak mówi Pentta:

Naszym celem jest, aby pod koniec tych dwóch lat być gotowym do rozpoczęcia prac nad cyfrowym euro, co może zająć około trzech lat.

Pomimo długich ram czasowych, inicjatywa może utorować drogę do pewnych krótkoterminowych korzyści w zakresie regulacyjnego traktowania kryptowalut. Anders Nysteen, starszy analityk ilościowy w Saxo group stwierdził:

Inicjatywy regulacyjne w ramach UE mają znacznie krótsze ramy czasowe i jeśli zostaną wdrożone, będą krokiem milowym dla regulacji kryptowalut i mogą utorować drogę Europie do stania się globalnym wyznacznikiem standardów, a także zwiększyć sentyment wokół aktywów cyfrowych.

Kategoria wpisu:

Podobne tematy

Revolut stworzy kryptowalutowy hub na Cyprze

Firma fintech Revolut rozpoczęła tworzenie nowego hubu kryptowalutowego na Cyprze, aby dostosować się do zasad lokalnego regulatora CySEC. Informacje o tym pojawiają się w lokalnych mediach. Hub pozwoli systemowi płatności na przeprowadzanie transakcji kryptowalutowych w UE. Przedstawiciele Revolut powiedzieli, że wspierają ścisłe środki ochrony klienta zaproponowane przez CySEC, aby zapobiec wszelkim rodzajom nadużyć na rynku […]

Chińscy giganci technologiczni przekazali władzom dane o algorytmach

Chińscy giganci technologiczni podzielili się szczegółami swoich algorytmów z regulatorami tego kraju. Informację na ten temat podał serwis CNBC. Chińska Administracja ds. Cyberprzestrzeni (CAC) opublikowała listę 30 algorytmów wraz z krótkim opisem ich przeznaczenia od firm, w tym opracowań gigantów technologicznych, takich jak Alibaba i Tencent. Według dokumentu algorytm firmy ByteDance dla chińskiej wersji TikTok […]

Hyundai utworzy instytut sztucznej inteligencji i robotyki

Hyundai ogłosił utworzenie fundacji Boston Dynamics AI Institute, która ma promować badania nad sztuczną inteligencją i robotyką. We are launching the @BostonDynamics AI institute to recruit talents in diverse areas such as #ArtificialIntelligence and robotics research through e.g. partnerships with universities. Learn more: https://t.co/gQpkX6NEA7 #HyundaiXbostondynamics pic.twitter.com/cmbJNIY3GS — Hyundai Worldwide (@Hyundai_Global) August 12, 2022 Organizacją pokieruje […]

Revolut uruchomi krypto usługi na Cyprze

Firma fintech Revolut otrzymała pozwolenie od Cypryjskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (CYSEC) na oferowanie usług kryptowalutowych w Europejskim Obszarze Gospodarczym (EOG). Informację na ten temat podał serwis CoinDesk. Dostęp do produktów firmy będzie miało 17 mln klientów w EOG. Według Revolut, wybór jurysdykcji jest podyktowany głębokim reżimem regulacyjnym. Wyspiarski stan wcześniej przyciągnął kryptokompanie takie […]

ICO i STO - nowoczesne rozwiązania do gromadzenia kapitału

W obecnych niepewnych czasach wiele osób poszukuje sposobu do zwiększenia swoich zarobków, przeciwdziałania szkodliwej dla zgromadzonych oszczędności inflacji, czy też rozpoczęcia bądź rozwinięcia własnego projektu. Jednymi z ciekawszych sposobów na ostatni z wymienionych mogą być emisje ICO i STO, czyli coinów i tokenów bezpośrednio powiązanych z tak modnymi aktualnie kryptowalutami, smart kontraktami i blockchainem. Jeśli […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
© FintechPortal.pl 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone
star