FCA ma zyskać nowe uprawnienia w zakresie ochrony dostępu do gotówki

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 19 maja 2022
ikona autora biały
wielka brytania fintech

Financial Conduct Authority (FCA) ma otrzymać nowe uprawnienia w stosunku do największych banków i towarzystw budowlanych w Wielkiej Brytanii. Dzięki temu będzie mogła zagwarantować dostępność wypłat i depozytów gotówkowych w lokalnych społecznościach w całym kraju.

Posunięcie to jest częścią zobowiązania podjętego przez rząd Wielkiej Brytanii, ogłoszonego w przemówieniu królowej na początku tego miesiąca. Zapowiedział on że zapewni stałą dostępność możliwości wypłacania i deponowania gotówki w całej Wielkiej Brytanii, oraz że infrastruktura gotówkowa w kraju będzie stabilna w perspektywie długoterminowej.

Nowe uprawnienia FCA pozwolą mu zająć się kwestiami dostępu do gotówki zarówno na poziomie krajowym, jak i lokalnym. W ramach tych działań rząd określi swoje oczekiwania co do rozsądnej odległości, jaką muszą pokonać osoby wpłacające i wypłacające gotówkę.

Sarah Coles z Hargeaves Lansdown mówi, że wiele zależy od tego, co FCA uzna za rozsądną odległość. W połowie 2021 roku regulator sprawdzał dostęp do gotówki w odległości 1 km, 2 km i 5 km. Okazało się, że zdecydowana większość ludzi miała dostęp do gotówki w promieniu 1 km (87%), a 95% - w promieniu 2 km. Coles powiedział:

To niezwykle trudny apel. Biorąc pod uwagę, że wśród pięciu milionów dorosłych, którzy polegają na gotówce, znajdują się najbardziej wrażliwe grupy społeczne, istnieje realne ryzyko, że bardzo wielu z nich będzie miało trudności z pokonaniem czterokilometrowej trasy w obie strony za każdym razem, gdy będą potrzebować pieniędzy - zwłaszcza jeśli nie mają transportu i mają problemy z poruszaniem się. Jeśli FCA chroni dostęp do gotówki w promieniu dwóch kilometrów, nasuwa się pytanie, czy rzeczywiście zapewnia to ochronę, której potrzebują osoby znajdujące się w trudnej sytuacji".

Dostęp do gotówki to już sprawa polityczna

W sytuacji, gdy coraz więcej banków wycofuje się z głównych ulic na rzecz bankowości mobilnej i internetowej, dostęp do gotówki stał się sprawą polityczną. Sekretarz ds. gospodarki John Glen mówi:

Chcę mieć pewność, że ludzie nadal będą mogli używać gotówki w swoim codziennym życiu. Kluczowe jest zapewnienie, że żadna osoba ani społeczność w całej Wielkiej Brytanii nie zostanie pozostawiona w tyle, gdy będziemy wprowadzać bardziej cyfrowy świat.

Aby pomóc w dalszym łagodzeniu problemów, rząd przyjął przepisy umożliwiające powszechne przyjęcie cashbacku bez zakupu w ramach ustawy o usługach finansowych na rok 2021.

A w zeszłym miesiącu rząd ogłosił zamiar wprowadzenia przepisów zapewniających Bankowi Anglii uprawnienia niezbędne do zapewnienia, że hurtowa infrastruktura gotówkowa w Wielkiej Brytanii - obejmująca sieć centrów gotówki integralnie związanych z sortowaniem, przechowywaniem i dystrybucją banknotów i monet - pozostanie skuteczna i odporna.

Kategoria wpisu:

Podobne tematy

Te akcje spadły o kilkadziesiąt procent od swoich rekordów - Czy to czas, aby je kupić?

Przy niepokojących poziomach inflacji i rosnących stopach procentowych, które wprowadzają na rynek niedźwiedzie nastroje, ostatnie miesiące były trudne dla inwestorów skoncentrowanych na technologii, co widać na wykresie indeksu Nasdaq 100. Tymczasem rynki akcji prawdopodobnie pozostaną niestabilne. Jednak silne spółki będą w stanie przetrwać trudne czasy, a obecna seria problemów makroekonomicznych doprowadziła do obniżenia wycen niektórych […]

Inwestowanie w drony - Wszystko, co musisz wiedzieć

W dzisiejszych czasach ogólnej niepewności, kiedy większość konserwatywnych aktywów nie jest w stanie utrzymać swojej wartości, nie mówiąc już o generowaniu zysków, musimy szukać innych, alternatywnych sposobów inwestowania. Jedną z takich okazji może być rynek dronów, który w ostatnich latach znacząco się rozwija, a także przeszedł duże zmiany legislacyjne. W tym artykule przyjrzymy się bliżej […]

Jakie są alternatywy dla ChatGPT? 

Od momentu uruchomienia, ChatGPT stał się popularnym chatbotem opartym na sztucznej inteligencji i opracowanym przez OpenAI. Umożliwia on użytkownikom uzyskiwanie szczegółowych i ludzkich odpowiedzi na różnorodne pytania. ChatGPT nie tylko udostępnia użytkownikom linki, ale także potrafi rozwiązywać skomplikowane problemy i dostarczać zniuansowanych informacji, co może całkowicie zmienić sposób, w jaki ludzie będą korzystać z wyszukiwarek. […]

Jak korzystać z ChatGPT? 

Do tej pory prawdopodobnie słyszałeś o ChatGPT, prototypie chatbota ogólnego przeznaczenia, na punkcie którego internet ma obecnie obsesję. Szybko stał się dominującym przykładem wpływu treści generowanych przez sztuczną inteligencję w przyszłości, pokazując, jak potężne mogą być te narzędzia. Jest tworzony przez OpenAI, czyli dobrze znanego z opracowania generatora tekstu na obraz DALL-E. Na dzień pisania […]

Programy AI do obrabiania filmów 

Potrzebujesz świetnej, wysokiej jakości filmów, ale brakuje Ci umiejętności lub cierpliwości do edycji? A może uważasz, że programy do edytowania są żmudne i czasochłonne? Dlaczego by zatem nie pozwolić, aby sztuczna inteligencja wykonała za Ciebie te ciężkie zadania? Nie jest tajemnicą, że edycja wideo wymaga wysiłku – od zawsze był to długi i pracochłonny proces. […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
© FintechPortal.pl 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone
star