FCA ma zyskać nowe uprawnienia w zakresie ochrony dostępu do gotówki

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 19 maja 2022
ikona autora biały
wielka brytania fintech

Financial Conduct Authority (FCA) ma otrzymać nowe uprawnienia w stosunku do największych banków i towarzystw budowlanych w Wielkiej Brytanii. Dzięki temu będzie mogła zagwarantować dostępność wypłat i depozytów gotówkowych w lokalnych społecznościach w całym kraju.

Posunięcie to jest częścią zobowiązania podjętego przez rząd Wielkiej Brytanii, ogłoszonego w przemówieniu królowej na początku tego miesiąca. Zapowiedział on że zapewni stałą dostępność możliwości wypłacania i deponowania gotówki w całej Wielkiej Brytanii, oraz że infrastruktura gotówkowa w kraju będzie stabilna w perspektywie długoterminowej.

Nowe uprawnienia FCA pozwolą mu zająć się kwestiami dostępu do gotówki zarówno na poziomie krajowym, jak i lokalnym. W ramach tych działań rząd określi swoje oczekiwania co do rozsądnej odległości, jaką muszą pokonać osoby wpłacające i wypłacające gotówkę.

Sarah Coles z Hargeaves Lansdown mówi, że wiele zależy od tego, co FCA uzna za rozsądną odległość. W połowie 2021 roku regulator sprawdzał dostęp do gotówki w odległości 1 km, 2 km i 5 km. Okazało się, że zdecydowana większość ludzi miała dostęp do gotówki w promieniu 1 km (87%), a 95% - w promieniu 2 km. Coles powiedział:

To niezwykle trudny apel. Biorąc pod uwagę, że wśród pięciu milionów dorosłych, którzy polegają na gotówce, znajdują się najbardziej wrażliwe grupy społeczne, istnieje realne ryzyko, że bardzo wielu z nich będzie miało trudności z pokonaniem czterokilometrowej trasy w obie strony za każdym razem, gdy będą potrzebować pieniędzy - zwłaszcza jeśli nie mają transportu i mają problemy z poruszaniem się. Jeśli FCA chroni dostęp do gotówki w promieniu dwóch kilometrów, nasuwa się pytanie, czy rzeczywiście zapewnia to ochronę, której potrzebują osoby znajdujące się w trudnej sytuacji".

Dostęp do gotówki to już sprawa polityczna

W sytuacji, gdy coraz więcej banków wycofuje się z głównych ulic na rzecz bankowości mobilnej i internetowej, dostęp do gotówki stał się sprawą polityczną. Sekretarz ds. gospodarki John Glen mówi:

Chcę mieć pewność, że ludzie nadal będą mogli używać gotówki w swoim codziennym życiu. Kluczowe jest zapewnienie, że żadna osoba ani społeczność w całej Wielkiej Brytanii nie zostanie pozostawiona w tyle, gdy będziemy wprowadzać bardziej cyfrowy świat.

Aby pomóc w dalszym łagodzeniu problemów, rząd przyjął przepisy umożliwiające powszechne przyjęcie cashbacku bez zakupu w ramach ustawy o usługach finansowych na rok 2021.

A w zeszłym miesiącu rząd ogłosił zamiar wprowadzenia przepisów zapewniających Bankowi Anglii uprawnienia niezbędne do zapewnienia, że hurtowa infrastruktura gotówkowa w Wielkiej Brytanii - obejmująca sieć centrów gotówki integralnie związanych z sortowaniem, przechowywaniem i dystrybucją banknotów i monet - pozostanie skuteczna i odporna.

Kategoria wpisu:

Podobne tematy

Revolut stworzy kryptowalutowy hub na Cyprze

Firma fintech Revolut rozpoczęła tworzenie nowego hubu kryptowalutowego na Cyprze, aby dostosować się do zasad lokalnego regulatora CySEC. Informacje o tym pojawiają się w lokalnych mediach. Hub pozwoli systemowi płatności na przeprowadzanie transakcji kryptowalutowych w UE. Przedstawiciele Revolut powiedzieli, że wspierają ścisłe środki ochrony klienta zaproponowane przez CySEC, aby zapobiec wszelkim rodzajom nadużyć na rynku […]

Chińscy giganci technologiczni przekazali władzom dane o algorytmach

Chińscy giganci technologiczni podzielili się szczegółami swoich algorytmów z regulatorami tego kraju. Informację na ten temat podał serwis CNBC. Chińska Administracja ds. Cyberprzestrzeni (CAC) opublikowała listę 30 algorytmów wraz z krótkim opisem ich przeznaczenia od firm, w tym opracowań gigantów technologicznych, takich jak Alibaba i Tencent. Według dokumentu algorytm firmy ByteDance dla chińskiej wersji TikTok […]

Hyundai utworzy instytut sztucznej inteligencji i robotyki

Hyundai ogłosił utworzenie fundacji Boston Dynamics AI Institute, która ma promować badania nad sztuczną inteligencją i robotyką. We are launching the @BostonDynamics AI institute to recruit talents in diverse areas such as #ArtificialIntelligence and robotics research through e.g. partnerships with universities. Learn more: https://t.co/gQpkX6NEA7 #HyundaiXbostondynamics pic.twitter.com/cmbJNIY3GS — Hyundai Worldwide (@Hyundai_Global) August 12, 2022 Organizacją pokieruje […]

Revolut uruchomi krypto usługi na Cyprze

Firma fintech Revolut otrzymała pozwolenie od Cypryjskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (CYSEC) na oferowanie usług kryptowalutowych w Europejskim Obszarze Gospodarczym (EOG). Informację na ten temat podał serwis CoinDesk. Dostęp do produktów firmy będzie miało 17 mln klientów w EOG. Według Revolut, wybór jurysdykcji jest podyktowany głębokim reżimem regulacyjnym. Wyspiarski stan wcześniej przyciągnął kryptokompanie takie […]

ICO i STO - nowoczesne rozwiązania do gromadzenia kapitału

W obecnych niepewnych czasach wiele osób poszukuje sposobu do zwiększenia swoich zarobków, przeciwdziałania szkodliwej dla zgromadzonych oszczędności inflacji, czy też rozpoczęcia bądź rozwinięcia własnego projektu. Jednymi z ciekawszych sposobów na ostatni z wymienionych mogą być emisje ICO i STO, czyli coinów i tokenów bezpośrednio powiązanych z tak modnymi aktualnie kryptowalutami, smart kontraktami i blockchainem. Jeśli […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
© FintechPortal.pl 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone
star