University College London (UCL) zbadał zróżnicowany wpływ na środowisko sześciu różnych technologii rozproszonej księgi (DLT). Jak wynika z analizy, Hedera Hashgraph charakteryzuje się najniższym całkowitym zużyciem energii w tej grupie.
Podczas badania porównano Algorand, Cardano, Ethereum 2.0, Hedera Hashgraph, Polkadot i Tezos. Badacze z Centrum Technologii Blockchain UCL (ULC CBT) zastanawiali się, jak modele konsensusu drugiej generacji, takie jak Proof-of-Stake, radzą sobie w porównaniu z ich poprzednikami (takimi jak Proof-of-Work). Dr Paolo Tasca, dyrektor wykonawczy w UCL CBT wyjaśnił:
W tym momencie korzyści płynące z Proof-of-Stake są dobrze rozpoznane i rozumiane w przestrzeni blockchain. Jednak dzięki tym badaniom odkryliśmy, że nie wszystkie sieci Proof-of-Stake są tworzone jednakowo. Jest to coś, na co zarówno inwestorzy, jak i adoptujący muszą uważać przy wyborze swojej sieci. Choć fantastycznie jest widzieć, że Ethereum 2.0 będzie Proof-of-Stake, patrząc na te wyniki, jasne jest, że musimy pozostać czujni na jego potencjalny wpływ na środowisko.
Poprzez sformalizowanie „podstawowego modelu matematycznego zużycia energii dla schematów odporności na ataki Sybil oparte na walidatorach”, można było określić ilościowo zużycie energii na transakcję w oparciu o wspólne zmienne wejściowe. Badanie ostatecznie odkryło, że zapotrzebowanie na energię (różnych) protokołów konsensusu jest zależne od liczby aktywnych walidatorów.
Sieci DLT muszą myśleć o kwestiach środowiskowych
W raporcie stwierdzono, że wraz ze wzrostem skali sieci DLT, muszą one pozostać skoncentrowane na kwestiach środowiskowych. Jakość sprzętu używanego przez operatorów węzłów oraz efekt różnych wyborów projektowych w ramach architektury DLT muszą być rozpatrywane przez pryzmat wpływu, jaki mogą wywierać na środowisko. W konkluzji raportu czytamy:
Rosnąca popularność systemów DLT od czasu wynalezienia Bitcoina, a wraz z nią energochłonnego mechanizmu konsensusu PoW, spowodowała powstanie wielu alternatywnych mechanizmów. PoS jest szczególnie popularną alternatywą, która jest powszechnie uważana za bardziej energooszczędną niż PoW.
W tym artykule przetestowaliśmy tę hipotezę, używając matematycznego modelu zużycia, który przewiduje oczekiwane zużycie energii na transakcję, jako funkcję obciążenia sieci. Zastosowanie tego modelu do sześciu różnych systemów DLT opartych na PoS wspiera hipotezę i sugeruje, że ich zużycie energii na transakcję jest rzeczywiście co najmniej dwa do trzech rzędów wielkości niższe niż w przypadku Bitcoina.
Co więcej, odkrywamy znaczące różnice pomiędzy analizowanymi systemami opartymi na PoS. Stwierdziliśmy, że systemy „permissioned” zużywają znacznie mniej energii na transakcję niż systemy „permissionless”. Różnica ta może być przypisana możliwościom bramkowania oferowanym przez systemy „permissioned”
Dr Leemon Baird, współzałożyciel i główny naukowiec w Hedera Hashgraph, skomentował wyniki badania:
To badanie UCL podkreśla znaczenie pracy, którą wykonujemy, aby stworzyć bardziej zrównoważoną przyszłość dla branży blockchain i distributed ledger, i jest kolejnym fantastycznym potwierdzeniem skuteczności technologii Hedera Hashgraph. Zaprojektowaliśmy algorytm hashgraph z myślą o wydajności i z dumą możemy zaświadczyć, że wprowadziliśmy na rynek najbardziej efektywną środowiskowo publiczną rozproszoną sieć na świecie. Inne badania wykazały już, że sieć Hedera zużywa o rzędy wielkości mniej energii na transakcję niż Bitcoin i Ethereum, a teraz dzięki tym badaniom UCL wiemy, że Hedera przewyższa również inne wiodące sieci Proof-of-Stake pod względem efektywności środowiskowej.
Baird dodał, że firma niedawno ogłosiła osiągnięcie 100% neutralności węglowej poprzez kwartalny zakup ekwiwalentów węglowych. Wyjaśnił, że decyzja o zakupie tych ekwiwalentów została podjęta przez Radę Zarządzającą Hedera, której członkiem jest UCL.
The London School of Economics dołącza do Hedera Governing Council
The London School of Economics również dołączyła do Hedera Governing Council w zeszłym miesiącu. Po powitaniu w Radzie, dr Carsten Sorensen z LSE, profesor nadzwyczajny w dziedzinie innowacji cyfrowych stwierdził:
Dołączenie do Hedera Governing Council stanowi znaczący krok naprzód w rozszerzaniu naszej współpracy badawczej i dzieleniu się wiedzą na temat transformacji cyfrowej. W ten sposób zamierzamy znacznie rozszerzyć nasz ślad badawczy w zrozumieniu, w jaki sposób DLT i blockchainy mogą odegrać pozytywny wpływ na społeczeństwo w pionierskich zrównoważonych projektach cyfrowych.