Sąd w USA odrzuca prawo AI do patentowania wynalazków

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 9 sierpnia 2022
ikona autora biały
sztuczna inteligencja AI SI artificial intelligence

Federalny sąd okręgowy w USA potwierdził, że systemy sztucznej inteligencji nie mogą patentować wynalazków, ponieważ nie są ludźmi. Takie informacje podał portal The Verge.

Zdaniem sędziego Leonarda P. Starka, ustawa patentowa wyraźnie mówi, że prawowitym właścicielem wynalazku może być tylko osoba fizyczna. Zgodnie z orzeczeniem Sądu Najwyższego USA, termin ten "ogólnie oznacza osobę, jednostkę".

Jest to przypadek, w którym kwestia interpretacji ustawowej zaczyna się i kończy na prostym znaczeniu tekstu […]. Nie ma w tym żadnej dwuznaczności: ustawa o patentach wymaga, by wynalazcy byli osobami fizycznymi, czyli ludźmi.

Decyzja jest najnowszą z serii sądowych batalii pomiędzy naukowcem Stevenem Thalerem a amerykańskim urzędem patentowym. Od 2019 roku inżynier próbuje chronić prawa autorskie do obrazu "Ostatnie wejście do nieba" w imieniu algorytmu o nazwie Creativity Machine. W tym czasie US Copyright Office (USPTO) odmówił Thalerowi rejestracji.

W 2021 roku sąd podtrzymał decyzję USPTO. Teraz federalny sąd okręgowy po raz kolejny podtrzymał wyrok.

Thaler i jego prawnik Ryan Abbott planują odwołać się od decyzji, krytykując "wąskie i tekstowe podejście" sądu do ustawy patentowej. Abbott powiedział:

Ignoruje cel ustawy patentowej i fakt, że wynalazki stworzone przez AI nie mają obecnie zdolności patentowej w Stanach Zjednoczonych. To jest wynik o realnych negatywnych konsekwencjach społecznych.

Przypomnijmy, że w lutym USPTO odrzuciło wniosek o rejestrację własności intelektualnej dla przedmiotu sztuki stworzonego przez algorytm uczenia maszynowego.

W czerwcu pewien wynalazca domagał się na drodze sądowej opatentowania obrazu wygenerowanego przez model AI.

W sierpniu przedstawiciele biznesu i własności intelektualnej w USA wezwali do przerobienia przepisów patentowych dotyczących sztucznej inteligencji.

Kategoria wpisu:

Podobne tematy

Sztuczna inteligencja: ogromny trend technologiczny czy bańka?

Wprowadzenie ChatGPT przez OpenAI i związany z tym szum sprawiły, że generatywna AI znalazła się na radarze firm venture capital i technologicznych, które chcą zainwestować pieniądze w czasach kryzysu. Narzędzia generatywnej sztucznej inteligencji OpenAI mogą pozornie robić wszystko, od pisania poezji i kodu po tworzenie dzieł sztuki. wywołało wiele emocji w tej dziedzinie. A zarówno […]

Revolut opóźnia wydanie własnej kryptowaluty

Revolut, londyński challenger bank z siedzibą w Londynie, opóźnił uruchomienie swojej natywnej kryptowaluty o nazwie RevCoin. Financial News (FN) poinformował, że upadek giełdy kryptowalut FTX może być głównym powodem, powołując się na osoby zaznajomione ze sprawą. Revolut opóźnia debiut RevCoin Kryptowaluta miała ujrzeć światło dzienne pod koniec ubiegłego roku, ale plany Revoluta uległy zmianie. Przedłużająca […]

Akcje Google (GOOGL)  - jak inwestować, cena, kurs, wykres, dywidendy, gdzie kupić

Google (Alphabet) to amerykańska firma technologiczna, która zaczynała od produktów i usług w branży internetowej i oprogramowania komputerowego. Dziś jednak jej macki sięgają znacznie dalej i można ją nazwać gigantem technologicznym. Jest właścicielem wielu spółek zależnych, które zajmują się rozwojem sztucznej inteligencji, uczenia maszynowego, technologii chmury czy środków służących poprawie ludzkiego zdrowia. W 2009 roku […]

Tysiące użytkowników PayPal ofiarą wycieku danych

Konta 34 942 użytkowników PayPal zostały zhakowane między 2 a 6 grudnia 2022 roku przez nieuprawnione osoby poprzez atak typu credential stuffing. Hakerzy potencjalnie uzyskali dostęp do danych osobowych klientów, w tym ich imienia i nazwiska, adresu, daty urodzenia, numeru identyfikacji podatkowej i numeru ubezpieczenia społecznego. Ataki typu credential stuffing mają miejsce, gdy hakerzy próbują […]

Akcje Apple (AAPL) - jak inwestować, cena, kurs, wykres, dywidendy, gdzie kupić

Na świecie jest ponad 600 milionów użytkowników Apple. Posiadają oni około 1,4 miliarda aktywnych urządzeń Apple (iPhone, iPad, iPod, Mac i inne). Same te liczby są niesamowite, a także stawiają Apple w czołówce najbardziej wartościowych firm na świecie (według magazynu Forbes). To oczywiście czyni firmę bardzo interesującą z perspektywy inwestowania w akcje. W tym obszernym […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
© FintechPortal.pl 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone
star