Sąd w USA odrzuca prawo AI do patentowania wynalazków

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 9 sierpnia 2022
ikona autora biały
sztuczna inteligencja AI SI artificial intelligence

Federalny sąd okręgowy w USA potwierdził, że systemy sztucznej inteligencji nie mogą patentować wynalazków, ponieważ nie są ludźmi. Takie informacje podał portal The Verge.

Zdaniem sędziego Leonarda P. Starka, ustawa patentowa wyraźnie mówi, że prawowitym właścicielem wynalazku może być tylko osoba fizyczna. Zgodnie z orzeczeniem Sądu Najwyższego USA, termin ten "ogólnie oznacza osobę, jednostkę".

Jest to przypadek, w którym kwestia interpretacji ustawowej zaczyna się i kończy na prostym znaczeniu tekstu […]. Nie ma w tym żadnej dwuznaczności: ustawa o patentach wymaga, by wynalazcy byli osobami fizycznymi, czyli ludźmi.

Decyzja jest najnowszą z serii sądowych batalii pomiędzy naukowcem Stevenem Thalerem a amerykańskim urzędem patentowym. Od 2019 roku inżynier próbuje chronić prawa autorskie do obrazu "Ostatnie wejście do nieba" w imieniu algorytmu o nazwie Creativity Machine. W tym czasie US Copyright Office (USPTO) odmówił Thalerowi rejestracji.

W 2021 roku sąd podtrzymał decyzję USPTO. Teraz federalny sąd okręgowy po raz kolejny podtrzymał wyrok.

Thaler i jego prawnik Ryan Abbott planują odwołać się od decyzji, krytykując "wąskie i tekstowe podejście" sądu do ustawy patentowej. Abbott powiedział:

Ignoruje cel ustawy patentowej i fakt, że wynalazki stworzone przez AI nie mają obecnie zdolności patentowej w Stanach Zjednoczonych. To jest wynik o realnych negatywnych konsekwencjach społecznych.

Przypomnijmy, że w lutym USPTO odrzuciło wniosek o rejestrację własności intelektualnej dla przedmiotu sztuki stworzonego przez algorytm uczenia maszynowego.

W czerwcu pewien wynalazca domagał się na drodze sądowej opatentowania obrazu wygenerowanego przez model AI.

W sierpniu przedstawiciele biznesu i własności intelektualnej w USA wezwali do przerobienia przepisów patentowych dotyczących sztucznej inteligencji.

Kategoria wpisu:

Podobne tematy

Biały Dom przedstawia niewiążącą Ustawę o Prawach Sztucznej Inteligencji

Biuro Polityki Naukowej i Technologicznej Białego Domu (OSTP) opublikowało projekt AI Bill of Rights mający na celu "ochronę amerykańskiego społeczeństwa". Informacje na ten temat podaje Engadget. Według informacji prasowej, dokument opowiada się za pięcioma zasadami: Bezpieczeństwo i wydajność systemów; algorytmiczne zabezpieczenie przed dyskryminacją; prywatność danych; zgłoszenie i wyjaśnienie celu stosowania systemów AI; alternatywy dla człowieka, […]

Algorytmy Facebooka oskarżone o "przyczynianie się" do ludobójstwa w Birmie

W 2017 roku algorytmy generowania treści przez Facebooka "bezpośrednio przyczyniły się do morderstw i innych okrucieństw" popełnianych przez wojsko Myanmaru wobec muzułmańskiej mniejszości Rohingya. Tak wynika z dochodzenia przeprowadzonego przez Amnesty International. W 74-stronicowym raporcie działacze praw człowieka wymienili naruszenia praw Rohingya w ciągu ostatnich pięciu lat wśród systematycznych prześladowań i apartheidu. Od 2017 roku […]

Pekin wymaga od kierowców autobusów noszenia bransoletek "nastroju"

Władze Pekinu wprowadziły obowiązek noszenia przez kierowców autobusów dalekobieżnych elektronicznych bransoletek z technologią rozpoznawania emocji, aby monitorować ich stan skupienia. Informację na ten temat podał dziennik "South China Morning Post". Inicjatorem tego posunięcia jest Beijing State Public Transport Holding Group. Ma ono na celu zapewnienie bezpieczeństwa obywatelom. Władze wydały około 1800 opasek kierowcom autobusów na […]

Revolut dodaje 29 kryptowalut dla klientów z USA

Firma fintech Revolut ogłosiła dodanie 29 nowych kryptowalut dla klientów z USA. Takie informacje podaje The Block. Wśród nowych tokenów znalazły się m.in. Dogecoin, Solana, Avalanche i Shiba Inu. Pełna lista nie została sprecyzowana. Niektóre kryptowaluty wymagają zgody NYDFS. Inicjatywa ta była częścią programu rozszerzenia usług związanych z aktywami cyfrowymi. W przyszłości przewidywane jest dodanie […]

Nvidia prezentuje nowe chipy i usługi AI

Nvidia na konferencji GTC 2022 zaprezentowała procesory do przetwarzania zadań związanych ze sztuczną inteligencją, a także szereg usług dla deweloperów. CEO firmy Techgiant, Jensen Huang, zademonstrował nową generację kart graficznych z serii GeForce RTX 40. Akceleratory oparte są na architekturze Ada Lovelace i reprezentowane są przez dwa modele: RTX 4090 i RTX 4080 w dwóch […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
© FintechPortal.pl 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone
star