Indie i Nigeria kontynuują plany związane z CBDC

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 23 lipca 2021
ikona autora biały
indie cbdc nigeriacbdc

Indie i Nigeria, dwie z największych gospodarek wschodzących na świecie, przyspieszają swoje plany wprowadzenia cyfrowych walut banku centralnego (CBDC).

W swoim wystąpieniu, zastępca prezesa Banku Rezerw Indii Shri T Rabi Sanker powiedział, że "być może nadszedł czas na CBDC". Dodał też, że bank "pracuje nad strategią stopniowego wdrażania".

W ciągu ostatniej dekady Indie dużo inwestowały w płatności elektroniczne, rozwijając Unified Payments Interface (UPI) i sieć RuPay. W ten sposób chcieli odzwyczaić obywateli od gotówki.

Sanker twierdzi jednak, że CBDC wciąż ma kilka zalet w porównaniu z innymi płatnościami cyfrowymi.

Wyobraźmy sobie system UPI, w którym CBDC jest przedmiotem transakcji zamiast sald bankowych, tak jakby przekazywana była gotówka - znika potrzeba rozliczeń międzybankowych. CBDC potencjalnie umożliwiłyby również bardziej realną i efektywną kosztowo globalizację systemów płatności.

- powiedział swoim słuchaczom podczas webinaru.

Sanker twierdzi, że pomimo wzrostu płatności elektronicznych w Indiach, gotówka jest nadal popularna w przypadku transakcji o niewielkiej wartości. CBDC mogłoby pomóc to zmienić, zwłaszcza jeśli zachowana zostanie anonimowość.

Wicegubernator twierdzi również, że CBDC mogłoby powstrzymać popularność prywatnych wirtualnych walut. Władze indyjskie próbowały ograniczyć korzystanie z takich walut jak Bitcoin z powodu obaw o ich niestabilność.

Komitet międzyresortowy zalecił już wprowadzenie CBDC jako cyfrowej formy pieniądza fiat, a RBI pracuje nad stopniowym wdrażaniem i badaniem przypadków jego użycia.

Sanker mówi, że bank wciąż bada, czy pozostać przy płatnościach detalicznych, czy też zająć się również płatnościami hurtowymi. Inne rozważania dotyczą tego, czy CBDC powinno korzystać z rozproszonej czy scentralizowanej księgi; czy wybrać opcję opartą na tokenach czy na kontach; oraz czy korzystać z bezpośredniej emisji przez RBI czy też za pośrednictwem banków.

Nigeria przeprowadzi pilotaż już 1 października

Niezależnie od tego, dyrektor ds. technologii formacji w Centralnym Banku Nigerii, Rakiya Mohammed, wykorzystał webinar, aby ujawnić, że kraj Afryki Zachodniej rozpocznie pilotaż CBDC już 1 października.

Według lokalnych doniesień prasowych, pilotaż, nazwany Giant, będzie wykorzystywał blockchain Hyperledger fabric.

Kategoria wpisu:

Podobne tematy

ICO i STO - nowoczesne rozwiązania do gromadzenia kapitału

W obecnych niepewnych czasach wiele osób poszukuje sposobu do zwiększenia swoich zarobków, przeciwdziałania szkodliwej dla zgromadzonych oszczędności inflacji, czy też rozpoczęcia bądź rozwinięcia własnego projektu. Jednymi z ciekawszych sposobów na ostatni z wymienionych mogą być emisje ICO i STO, czyli coinów i tokenów bezpośrednio powiązanych z tak modnymi aktualnie kryptowalutami, smart kontraktami i blockchainem. Jeśli […]

Co to jest phishing i jak się przed nim uchronić?

Takie działanie polega na wysyłaniu przez osoby atakujące złośliwych e-maili, których celem jest częstokroć wyłudzenie informacji. Niejednokrotnie zależy im na skłonieniu użytkowników do ujawnienia danych finansowych, uwierzytelniających w rozmaitych systemach lub innych poufnych. Phishing jest przykładem socjotechniki - czyli zbioru technik, które oszuści wykorzystują do manipulowania ludzkim zachowaniem. Obejmują fałszerstwo, przeinaczanie i kłamstwo - wszystkie […]

USA reguluje technologię nadzoru i algorytmy

Amerykańska Federalna Komisja Handlu (FTC) rozpoczęła procedurę mającą na celu uregulowanie technologii nadzoru, algorytmów i bezpieczeństwa danych. #BREAKING: @FTC explores rules cracking down on commercial surveillance and lax data security practices: https://t.co/xnYlPO2dFJ #privacy /1 — FTC (@FTC) August 11, 2022 Agencja opublikowała wstępne zawiadomienie o proponowanych przepisach. Urzędnicy poprosili społeczeństwo o komentarze na temat komercyjnego […]

Współpraca Wise z Plaid daje klientom dostęp do 6000 aplikacji w USA

Wise zawarł umowę open finance z Plaid, aby dać swoim 13 milionom klientów dostęp do tysięcy aplikacji. Z pomocą narzędzia Plaid Core Exchange, klienci są teraz w stanie bezpośrednio połączyć swoje amerykańskie konta Wise z ponad 6000 aplikacji, w tym Venmo, Robinhood, Truebill i Chime. Partnerstwo pozwoli klientom Wise na "wygodne i bezpieczne" przenoszenie pieniędzy […]

Czym jest Rynek Niedźwiedzia i Rynek Byka?

Jeśli chodzi o giełdę, istnieją dwa charakterystyczne wyrazy, które należy wziąć pod uwagę: byk i niedźwiedź. W języku parkietu rynek niedźwiedzia oznacza, że akcje spadają o 20% lub więcej, natomiast hossa (byk) sygnalizuje, że wartości aktywów znacznie wzrastają. Oba te zjawiska są częścią cyklu życia giełdowego, bowiem każdy z nas będzie miał swój udział w […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
© FintechPortal.pl 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone
star