Litewski sektor fintech odnotował rekordowy wzrost w 2021 r.

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 11 kwietnia 2022
ikona autora biały
litwa fintech

Litewskie firmy z branży technologii finansowych (fintech) wygenerowały w zeszłym roku rekordowe przychody. Jest to wynikiem gwałtownego wzrostu adopcji innowacyjnych technologii w tym regionie.

W 2021 roku firmy fintech w tym kraju wygenerowały przychody o wartości ponad 500 milionów euro. Oznacza to ponad 25% wzrost w porównaniu z tym samym okresem w 2020 roku.

Ponadto regionalne startupy z branży technologii finansowych w szybkim tempie zatrudniały pracowników. Ich łączna liczba osiągnęła 5 900, co stanowi wzrost o 48% w porównaniu z rokiem poprzednim. Według ostatniego raportu opublikowanego przez Invest Lithuania, kraj ten zajmuje pierwsze miejsce w UE z liczbą 147 licencjonowanych firm fintech. Gintarė Bačiulienė, szefowa zespołu ds. technologii w Invest Lithuania powiedziała:

Firmy z branży fintech wielokrotnie udowadniały, że Litwa jest stabilnym partnerem dla rozwoju biznesu. Większość międzynarodowych firm fintechowych powierza Litwie podstawowe funkcje swojej działalności, tworząc tu takie kluczowe kompetencje, jak zgodność z przepisami, przyjmowanie i obsługa klientów, rozwój produktów, rozwój biznesu i sprzedaż.

W ciągu ostatnich 12 miesięcy kilka globalnych firm z branży fintech otworzyło biura na Litwie i zwiększyło swoją obecność w regionie.

Międzynarodowy sektor fintech

W 2021 roku globalny sektor technologii finansowych przyciągnął rekordową ilość funduszy. Według raportu opublikowanego przez KPMG w lutym 2022 roku, brytyjskie firmy fintech przyciągnęły w 2021 roku inwestycje o wartości ponad 37 miliardów dolarów. Co więcej, łączna wartość transakcji wzrosła o prawie 27%.

Najnowszy raport opublikowany przez Invest Lithuania pokazuje, że wzrostowi sektora fintech w tym kraju przewodziły firmy zajmujące się płatnościami i dostawcy oprogramowania finansowego. Co więcej, przyzwoity wzrost zanotowały również startupy z sektora bankowości cyfrowej. Bačiulienė powiedziała:

To dopiero początek. Celem Banku Litwy jest rozwijanie potencjału kraju w zakresie rozwiązań fintech dla rynków kapitałowych, z naciskiem na sektory Crowdfunding, Wealthtech i Green Finance.

Kategoria wpisu:

Podobne tematy

ICO i STO - nowoczesne rozwiązania do gromadzenia kapitału

W obecnych niepewnych czasach wiele osób poszukuje sposobu do zwiększenia swoich zarobków, przeciwdziałania szkodliwej dla zgromadzonych oszczędności inflacji, czy też rozpoczęcia bądź rozwinięcia własnego projektu. Jednymi z ciekawszych sposobów na ostatni z wymienionych mogą być emisje ICO i STO, czyli coinów i tokenów bezpośrednio powiązanych z tak modnymi aktualnie kryptowalutami, smart kontraktami i blockchainem. Jeśli […]

Co to jest phishing i jak się przed nim uchronić?

Takie działanie polega na wysyłaniu przez osoby atakujące złośliwych e-maili, których celem jest częstokroć wyłudzenie informacji. Niejednokrotnie zależy im na skłonieniu użytkowników do ujawnienia danych finansowych, uwierzytelniających w rozmaitych systemach lub innych poufnych. Phishing jest przykładem socjotechniki - czyli zbioru technik, które oszuści wykorzystują do manipulowania ludzkim zachowaniem. Obejmują fałszerstwo, przeinaczanie i kłamstwo - wszystkie […]

USA reguluje technologię nadzoru i algorytmy

Amerykańska Federalna Komisja Handlu (FTC) rozpoczęła procedurę mającą na celu uregulowanie technologii nadzoru, algorytmów i bezpieczeństwa danych. #BREAKING: @FTC explores rules cracking down on commercial surveillance and lax data security practices: https://t.co/xnYlPO2dFJ #privacy /1 — FTC (@FTC) August 11, 2022 Agencja opublikowała wstępne zawiadomienie o proponowanych przepisach. Urzędnicy poprosili społeczeństwo o komentarze na temat komercyjnego […]

Współpraca Wise z Plaid daje klientom dostęp do 6000 aplikacji w USA

Wise zawarł umowę open finance z Plaid, aby dać swoim 13 milionom klientów dostęp do tysięcy aplikacji. Z pomocą narzędzia Plaid Core Exchange, klienci są teraz w stanie bezpośrednio połączyć swoje amerykańskie konta Wise z ponad 6000 aplikacji, w tym Venmo, Robinhood, Truebill i Chime. Partnerstwo pozwoli klientom Wise na "wygodne i bezpieczne" przenoszenie pieniędzy […]

Czym jest Rynek Niedźwiedzia i Rynek Byka?

Jeśli chodzi o giełdę, istnieją dwa charakterystyczne wyrazy, które należy wziąć pod uwagę: byk i niedźwiedź. W języku parkietu rynek niedźwiedzia oznacza, że akcje spadają o 20% lub więcej, natomiast hossa (byk) sygnalizuje, że wartości aktywów znacznie wzrastają. Oba te zjawiska są częścią cyklu życia giełdowego, bowiem każdy z nas będzie miał swój udział w […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
© FintechPortal.pl 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone
star