Litewski sektor fintech odnotował rekordowy wzrost w 2021 r.

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 11 kwietnia 2022
ikona autora biały
litwa fintech

Litewskie firmy z branży technologii finansowych (fintech) wygenerowały w zeszłym roku rekordowe przychody. Jest to wynikiem gwałtownego wzrostu adopcji innowacyjnych technologii w tym regionie.

W 2021 roku firmy fintech w tym kraju wygenerowały przychody o wartości ponad 500 milionów euro. Oznacza to ponad 25% wzrost w porównaniu z tym samym okresem w 2020 roku.

Ponadto regionalne startupy z branży technologii finansowych w szybkim tempie zatrudniały pracowników. Ich łączna liczba osiągnęła 5 900, co stanowi wzrost o 48% w porównaniu z rokiem poprzednim. Według ostatniego raportu opublikowanego przez Invest Lithuania, kraj ten zajmuje pierwsze miejsce w UE z liczbą 147 licencjonowanych firm fintech. Gintarė Bačiulienė, szefowa zespołu ds. technologii w Invest Lithuania powiedziała:

Firmy z branży fintech wielokrotnie udowadniały, że Litwa jest stabilnym partnerem dla rozwoju biznesu. Większość międzynarodowych firm fintechowych powierza Litwie podstawowe funkcje swojej działalności, tworząc tu takie kluczowe kompetencje, jak zgodność z przepisami, przyjmowanie i obsługa klientów, rozwój produktów, rozwój biznesu i sprzedaż.

W ciągu ostatnich 12 miesięcy kilka globalnych firm z branży fintech otworzyło biura na Litwie i zwiększyło swoją obecność w regionie.

Międzynarodowy sektor fintech

W 2021 roku globalny sektor technologii finansowych przyciągnął rekordową ilość funduszy. Według raportu opublikowanego przez KPMG w lutym 2022 roku, brytyjskie firmy fintech przyciągnęły w 2021 roku inwestycje o wartości ponad 37 miliardów dolarów. Co więcej, łączna wartość transakcji wzrosła o prawie 27%.

Najnowszy raport opublikowany przez Invest Lithuania pokazuje, że wzrostowi sektora fintech w tym kraju przewodziły firmy zajmujące się płatnościami i dostawcy oprogramowania finansowego. Co więcej, przyzwoity wzrost zanotowały również startupy z sektora bankowości cyfrowej. Bačiulienė powiedziała:

To dopiero początek. Celem Banku Litwy jest rozwijanie potencjału kraju w zakresie rozwiązań fintech dla rynków kapitałowych, z naciskiem na sektory Crowdfunding, Wealthtech i Green Finance.

Kategoria wpisu:

Podobne tematy

Swift chwali się wynikami pilotażu blockchaina dla danych z działań korporacyjnych

Międzybankowa kooperatywa Swift z powodzeniem zakończyła swój pilotażowy program działań korporacyjnych oparty na blockchainie, opisując go jako "przekonujące rozwiązanie". Pilotaż - przeprowadzony z sześcioma uczestnikami branży papierów wartościowych, w tym American Century Investments, Citi i Northern Trust - miał na celu zbadanie sposobów zmniejszenia kosztownych ograniczeń związanych z komunikowaniem istotnych wydarzeń korporacyjnych inwestorom. W wyniku […]

Amerykańscy scenarzyści porównują AI do plagiatu

Writers Guild of America East (WGA) stwierdziła, że algorytmy sztucznej inteligencji nie powinny być wykorzystywane do pisania. The WGA’s proposal to regulate use of material produced using artificial intelligence or similar technologies ensures the Companies can’t use AI to undermine writers’ working standards including compensation, residuals, separated rights and credits. #WGAStrong 🧵 1/7 — Writers […]

Te akcje spadły o kilkadziesiąt procent od swoich rekordów - Czy to czas, aby je kupić?

Przy niepokojących poziomach inflacji i rosnących stopach procentowych, które wprowadzają na rynek niedźwiedzie nastroje, ostatnie miesiące były trudne dla inwestorów skoncentrowanych na technologii, co widać na wykresie indeksu Nasdaq 100. Tymczasem rynki akcji prawdopodobnie pozostaną niestabilne. Jednak silne spółki będą w stanie przetrwać trudne czasy, a obecna seria problemów makroekonomicznych doprowadziła do obniżenia wycen niektórych […]

Inwestowanie w drony - Wszystko, co musisz wiedzieć

W dzisiejszych czasach ogólnej niepewności, kiedy większość konserwatywnych aktywów nie jest w stanie utrzymać swojej wartości, nie mówiąc już o generowaniu zysków, musimy szukać innych, alternatywnych sposobów inwestowania. Jedną z takich okazji może być rynek dronów, który w ostatnich latach znacząco się rozwija, a także przeszedł duże zmiany legislacyjne. W tym artykule przyjrzymy się bliżej […]

Jakie są alternatywy dla ChatGPT? 

Od momentu uruchomienia, ChatGPT stał się popularnym chatbotem opartym na sztucznej inteligencji i opracowanym przez OpenAI. Umożliwia on użytkownikom uzyskiwanie szczegółowych i ludzkich odpowiedzi na różnorodne pytania. ChatGPT nie tylko udostępnia użytkownikom linki, ale także potrafi rozwiązywać skomplikowane problemy i dostarczać zniuansowanych informacji, co może całkowicie zmienić sposób, w jaki ludzie będą korzystać z wyszukiwarek. […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
© FintechPortal.pl 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone
star