Obligacje skarbowe indeksowane inflacją - wady i zalety

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 12 grudnia 2022
ikona autora biały
obligacje

Inflacja może osłabiać inwestycje o stałym dochodzie, zmniejszając ich siłę nabywczą i obniżając ich realne zwroty w czasie. Dzieje się tak nawet wtedy, gdy stopa inflacji jest stosunkowo niska. Jeśli masz portfel, który zwraca 9%, a stopa inflacji wynosi 3%, to Twoje realne zwroty wynoszą około 6%. Obligacje indeksowane indeksem inflacji mogą pomóc w zabezpieczeniu się przed ryzykiem inflacji, ponieważ zwiększają swoją wartość w okresach inflacji.Polska, Stany Zjednoczone, Indie, Kanada i wiele innych krajów emitują obligacje indeksowane inflacją. O tym czy obligacje skarbowe indekcowane inflację są godne uwagi oraz jakie są ich wady piszemy poniżej! 

Jak działają obligacje indeksowane inflacją

Obligacje indeksowane inflacją są powiązane z kosztami dóbr konsumpcyjnych mierzonymi wskaźnikiem inflacji, takim jak wskaźnik cen konsumpcyjnych (CPI). Każdy kraj ma własną metodę regularnego obliczania tych kosztów. Ponadto każdy kraj ma własną agencję odpowiedzialną za emisję obligacji indeksowanych do inflacji. W Stanach Zjednoczonych skarbowe papiery wartościowe chronione przed inflacją (TIPS) i obligacje oszczędnościowe indeksowane do inflacji (obligacje) są powiązane z wartością amerykańskiego CPI i sprzedawane przez Departament Skarbu USA. W Wielkiej Brytanii obligacje powiązane z inflacją są emitowane przez UK Debt Management Office i powiązane z indeksem cen detalicznych (RPI) tego kraju. Bank of Canada emituje obligacje tego kraju o realnej stopie zwrotu, podczas gdy indyjskie obligacje indeksowane inflacją są emitowane przez Reserve Bank of India ( RBI ). Obligacje skarbowe indeksowane inflacją w Polsce można kupić za pośrednictwem banków PKO, czy PEKAO, bądź w biurach maklerskich. Można tego również dokonać na stronie https://www.obligacjeskarbowe.pl/

Historia obligacji indeksowanych inflacją

Obligacje powiązane z inflacją zostały opracowane podczas rewolucji amerykańskiej w celu zwalczania korozyjnego wpływu inflacji na rzeczywistą wartość dóbr konsumpcyjnych. Massachusetts emitowało obligacje indeksowane inflacją począwszy od 1780 r., ale indeksowanie inflacji wydawało się niepotrzebne dla krajów o ugruntowanej pozycji na standardzie złota.Większość świata porzuciła standard złota w latach 70., a rosnąca inflacja stworzyła nowy popyt na obligacje powiązane z inflacją. W 1981 r. Wielka Brytania zaczęła emitować pierwsze nowoczesne obligacje powiązane z inflacją lub „łączniki”, jak się je często nazywa. Inne kraje poszły w ich ślady, w tym Szwecja, Kanada i Australia. Skarb USA nie wyemitował obligacji indeksowanych do inflacji do 1997 r., a Indie wyemitowały obligacje indeksowane kapitałowo w tym samym roku.Jednak Indie nie wyemitowały w pełni indeksowanych do inflacji obligacji, które chronią zarówno kupony, jak i kapitał przed inflacją, aż do 2013 roku.

Oferta obligacji skarbowych w Polsce 

Obecnie według strony obligacjeskarbowe.pl można dokonać zakupu następujących opcji: 

  • Trzymiesięcznych oszczędnościowych obligacji skarbowych o oprocentowaniu stałym (OTS0323). Cena sprzedaży - 100,00 zł. Oprocentowanie jest stałe i wynosi 3,00% w stosunku rocznym. Odsetki są należne i wypłacane wyłącznie przy wykupie obligacji.
  • Rocznych oszczędnościowych obligacji skarbowych  o zmiennym oprocentowaniu (ROR1223). Cena sprzedaży - 100,00 zł. W pierwszym miesięcznym okresie odsetkowym oprocentowanie wynosi 6,75% w stosunku rocznym. W kolejnych okresach odsetkowych oprocentowanie jest wyznaczane na podstawie stopy referencyjnej NBP. Odsetki są wypłacane co miesiąc.
  • Dwuletnich oszczędnościowych obligacji skarbowych  o zmiennym oprocentowaniu (DOR1224). Cena sprzedaży - 100,00 zł. W pierwszym miesięcznym okresie odsetkowym oprocentowanie wynosi 6,85% w stosunku rocznym. W kolejnych okresach odsetkowych oprocentowanie jest wyznaczane na podstawie stopy referencyjnej NBP i marży 0,10%. Odsetki są wypłacane co miesiąc.
  • Trzyletnich oszczędnościowych obligacji skarbowych o oprocentowaniu stałym (TOS1225). Cena sprzedaży - 100,00 zł. W każdym z trzech rocznych okresów odsetkowych oprocentowanie wynosi 6,85% w stosunku rocznym. Odsetki są kapitalizowane.
  • Czteroletnich indeksowanych oszczędnościowych obligacji skarbowych (COI1226). Cena sprzedaży - 100,00 zł. Oprocentowanie w pierwszym, rocznym okresie odsetkowym wynosi 7,00% w skali roku. W kolejnych okresach odsetkowych oprocentowanie jest zmienne wyznaczane na podstawie wskaźnika inflacji i marży 1,00%. Odsetki są wypłacane co roku.
  • Emerytalnych dziesięcioletnich oszczędnościowych obligacji skarbowych (EDO1232). Cena sprzedaży - 100,00 zł. Oprocentowanie w pierwszym, rocznym okresie odsetkowym wynosi 7,25% w skali roku. W kolejnych okresach odsetkowych oprocentowanie jest zmienne wyznaczane na podstawie wskaźnika inflacji i marży 1,25%. Odsetki podlegają rocznej kapitalizacji i są wypłacane przy wykupie obligacji.

wyłącznie dla beneficjentów Programu 500+

  • Rodzinnych oszczędnościowych sześcioletnich obligacji skarbowych (ROS1228). Cena sprzedaży - 100,00 zł. Oprocentowanie w pierwszym, rocznym okresie odsetkowym wynosi 7,20% w skali roku. W kolejnych okresach odsetkowych oprocentowanie jest zmienne wyznaczane na podstawie wskaźnika inflacji i marży 1,50%. Odsetki podlegają rocznej kapitalizacji i są wypłacane przy wykupie obligacji.
  • Rodzinnych oszczędnościowych dwunastoletnich obligacji skarbowych (ROD1234). Cena sprzedaży - 100,00 zł. Oprocentowanie w pierwszym, rocznym okresie odsetkowym wynosi 7,50% w skali roku. W kolejnych okresach odsetkowych oprocentowanie jest zmienne wyznaczane na podstawie wskaźnika inflacji i marży 1,75%. Odsetki podlegają rocznej kapitalizacji i są wypłacane przy wykupie obligacji.

Na czym polegają obligacje skarbowe indeksowane inflacją? 

Ogólnie rzecz biorąc, pozostała do spłaty kwota główna obligacji rośnie wraz z inflacją w przypadku obligacji indeksowanych do inflacji. Tak więc wartość nominalna lub nominalna obligacji wzrasta, gdy pojawia się inflacja. Kontrastuje to z innymi rodzajami papierów wartościowych, których wartość często spada wraz ze wzrostem inflacji. Odsetki wypłacane przez obligacje są również skorygowane o inflację. Zapewniając te cechy, obligacje indeksowane inflacją mogą złagodzić rzeczywisty wpływ inflacji na posiadacza obligacji.

Ryzyka związane z obligacjami indeksowanymi do inflacji

Chociaż obligacje indeksowane inflacją mają znaczny potencjał wzrostowy, wiążą się z nimi również pewne ryzyka. Ich wartość również podlega wahaniom wraz ze wzrostem i spadkiem stóp procentowych. TIPS i wiele ich globalnych odpowiedników powiązanych z inflacją nie zapewnia zbyt dobrej ochrony w czasach deflacji. Departament Skarbu Stanów Zjednoczonych ustala początkową dolną granicę dla TIPS według wartości nominalnej. Jednak ryzyko jest nadal znaczne, ponieważ istnieją starsze numery TIPS zawierające lata rozliczeń międzyokresowych skorygowanych o inflację, które mogą zostać utracone w wyniku deflacji. To ryzyko deflacji spowodowało, że TIPS osiągał gorsze wyniki niż inne obligacje skarbowe w 2008 roku. Obecnie w Polsce następuje spadek inflacji, którego nikt nie jest w stanie przewidzieć. Oznacza to, że kupując obligacje skarbowe indeksowane inflacją nie jesteś w stanie przewidzieć zysku w przeciwieństwie do np. lokaty bankowej. Ponadto inwestycje w obligacje skarbowe indeksowane inflacją mogą na długo zamrozić nasz kapitał. 

Podsumowanie 

Pomimo swojej skomplikowanej natury i potencjalnego spadku w okresach deflacji, obligacje indeksowane inflacją nadal cieszą się ogromną popularnością. Są najbardziej zaufanym narzędziem inwestycyjnym do zabezpieczenia się przed krótkoterminową inflacją. Niszczący wpływ inflacji na stopy zwrotu jest silnym czynnikiem motywującym popularność tych obligacji. Dodatkową zaletą obligacji indeksowanych do inflacji jest to, że ich zwroty nie korelują z zyskami z akcji ani z innymi aktywami o stałym dochodzie. Obligacje indeksowane inflacją stanowią zabezpieczenie przed inflacją, a także pomagają zapewnić dywersyfikację w zrównoważonym portfelu.

Kategoria wpisu:

Podobne tematy

Sztuczna inteligencja: ogromny trend technologiczny czy bańka?

Wprowadzenie ChatGPT przez OpenAI i związany z tym szum sprawiły, że generatywna AI znalazła się na radarze firm venture capital i technologicznych, które chcą zainwestować pieniądze w czasach kryzysu. Narzędzia generatywnej sztucznej inteligencji OpenAI mogą pozornie robić wszystko, od pisania poezji i kodu po tworzenie dzieł sztuki. wywołało wiele emocji w tej dziedzinie. A zarówno […]

Revolut opóźnia wydanie własnej kryptowaluty

Revolut, londyński challenger bank z siedzibą w Londynie, opóźnił uruchomienie swojej natywnej kryptowaluty o nazwie RevCoin. Financial News (FN) poinformował, że upadek giełdy kryptowalut FTX może być głównym powodem, powołując się na osoby zaznajomione ze sprawą. Revolut opóźnia debiut RevCoin Kryptowaluta miała ujrzeć światło dzienne pod koniec ubiegłego roku, ale plany Revoluta uległy zmianie. Przedłużająca […]

Akcje Google (GOOGL)  - jak inwestować, cena, kurs, wykres, dywidendy, gdzie kupić

Google (Alphabet) to amerykańska firma technologiczna, która zaczynała od produktów i usług w branży internetowej i oprogramowania komputerowego. Dziś jednak jej macki sięgają znacznie dalej i można ją nazwać gigantem technologicznym. Jest właścicielem wielu spółek zależnych, które zajmują się rozwojem sztucznej inteligencji, uczenia maszynowego, technologii chmury czy środków służących poprawie ludzkiego zdrowia. W 2009 roku […]

Tysiące użytkowników PayPal ofiarą wycieku danych

Konta 34 942 użytkowników PayPal zostały zhakowane między 2 a 6 grudnia 2022 roku przez nieuprawnione osoby poprzez atak typu credential stuffing. Hakerzy potencjalnie uzyskali dostęp do danych osobowych klientów, w tym ich imienia i nazwiska, adresu, daty urodzenia, numeru identyfikacji podatkowej i numeru ubezpieczenia społecznego. Ataki typu credential stuffing mają miejsce, gdy hakerzy próbują […]

Akcje Apple (AAPL) - jak inwestować, cena, kurs, wykres, dywidendy, gdzie kupić

Na świecie jest ponad 600 milionów użytkowników Apple. Posiadają oni około 1,4 miliarda aktywnych urządzeń Apple (iPhone, iPad, iPod, Mac i inne). Same te liczby są niesamowite, a także stawiają Apple w czołówce najbardziej wartościowych firm na świecie (według magazynu Forbes). To oczywiście czyni firmę bardzo interesującą z perspektywy inwestowania w akcje. W tym obszernym […]
© FintechPortal.pl 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone
star