W związku z rosnącym zainteresowaniem kryptowalutami na całym świecie, w Republice Panamy złożono nowy projekt ustawy, której celem jest uznanie Bitcoina (BTC) i innych walut cyfrowych za alternatywne metody płatności.
Panamski pro-kryptowalutowy kongresmen Gabriel Silva zaznaczył na Twitterze, że nowy projekt ustawy umożliwiłby swobodę korzystania z kryptowalut w kraju Ameryki Środkowej.
Hoy presentamos la Ley de Cripto. Buscamos hacer a Panamá un país compatible con el blockchain, los criptoactivos y el internet.
— Gabriel Silva (@gabrielsilva8_7) September 6, 2021
Esto tiene el potencial de crear miles de empleos, atraer inversión y transparentar el gobierno
Pueden ver el proyecto aquí: https://t.co/6FoKdwbkwR pic.twitter.com/xDxfyS9BYI
Projekt ustawy, według Silvy, został przygotowany przez różne strony, w tym Panamczyków oraz ekspertów branżowych i technologicznych. Stwierdził również, że przepisy są zgodne z ustalonymi politykami określonymi przez Financial Action Task Force (FATF).
Według kongresmena, nowa ustawa została ustanowiona, aby "uczynić kraj kompatybilnym z kryptowalutami, technologią blockchain i internetem".
Ponadto Silva uważa, że coś o takiej skali przyczyniłoby się pozytywnie do stworzenia tysięcy miejsc pracy, przyciągnięcia zagranicznych inwestycji w Panamie, a także sprzyjałoby przejrzystości działań rządu.
Projekt ustawy ma sprzyjać innowacjom i rozszerzyć usługi finansowe kraju poza ich obecny stan, przy czym dokument sugeruje, że Panama uznaje Bitcoin jako alternatywną globalną metodę płatności, która może być wykorzystywana w operacjach komercyjnych i cywilnych.
Projekt ustawy chce, aby kryptowaluty zostały uznane za alternatywną metodę płatności, ponieważ klasa aktywów "koncentruje się na zapewnieniu wydajnych, szybkich i tanich rozliczeń poza granicami konkretnego państwa".
Ruch Panamy ma miejsce po tym, jak Salwador stał się pierwszym krajem na świecie, który zaakceptował Bitcoina jako prawny środek płatniczy. Podczas gdy na projekt ustawy o kryptowalutach Panamy miało wpływ Bitcoina jako prawnego środka płatniczego w Salwadorze, inicjatywa tego pierwszego ma inne podejście niż to, które oferuje rząd Salwadoru.
Według wczorajszych doniesień, Salwador wprowadził obowiązek akceptowania Bitcoin i dolara amerykańskiego (USD) jako dwóch form zapłaty przez firmy znajdujące się pod jego jurysdykcją. Jednak nowy projekt Panamy daje obywatelom wolność wyboru. Mogą oni nadal korzystać z tylko z USD.