Rosja testuje głosowanie na blockchainie w kontrowersyjnych wyborach parlamentarnych

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 24 września 2021
ikona autora biały
głosowanie na blockchainie rosja

W zeszłym tygodniu, podczas wyborów parlamentarnych, Rosja wypróbowała dwa internetowe systemy głosowania działające na blockchainie. Następnie pojawiły się zarzuty o nieuczciwe praktyki.

Poza głosowaniem w oparciu o blockchain, wybory były szeroko krytykowane zarówno na arenie międzynarodowej przez UE, USA i Wielką Brytanię, jak i w kraju. Jednak niektórzy porównali krytykę krajową do sprzeciwu Donalda Trumpa wobec wyników prezydenckich w 2020 r. Felietonista Bloomberga napisał:

Oni (opozycja) nie mogli pomóc, ale brzmią podobnie jak Donald Trump i jego fani wyrażający swoją frustrację, gdy głosy zmieniały jeden wynik po drugim.

Głosowanie elektroniczne przyciągnęło uwagę, ponieważ w niektórych jurysdykcjach głosy online okazały się odwracać wynik wyborów widoczny w fizycznych urnach. Wyniki głosowania online powinny być dostępne natychmiast, ale zamiast tego były opóźnione o kilka godzin. Opozycyjna Partia Komunistyczna powiedziała:

Pierwotnie planowano, że o godzinie 20 obserwatorzy zostaną odłączeni od kontroli nad DEG (system głosowania online). I w ich opinii wszystko jest w porządku, gdy system załamał się od godziny 21 i nie wykazywał żadnych oznak życia aż do rana, aż w końcu zamieścili wyniki, które powinny być obliczone natychmiast.

Oficjalnie tłumaczono, że ludzie mogli zmieniać swoje głosy aż siedem razy i trzeba było sprawdzić, czy policzono tylko ostateczny głos.

Czy można zaufać blockchainowi?

Głosowanie online jest kontrowersyjnym tematem, a głosowanie online w oparciu o blockchain niesie ze sobą dodatkowe problemy. Chociaż technologia ta może zapewnić jedno źródło "prawdy", nie dowodzi, że dodane dane są ważne.

W ubiegłym roku badacze z MIT i Harvardu zwrócili uwagę, że systemy te są podatne na ataki hakerów. W raporcie napisano wówczas:

Blockchain nie rozwiązuje fundamentalnych problemów bezpieczeństwa, z którymi borykają się wszystkie elektroniczne systemy głosowania.

W przypadku Rosji, urzędnicy próbowali teoretycznie umożliwić każdemu wyborcy sprawdzenie, jak został zliczony jego głos. Jednak obserwatorzy wyborów twierdzą, że zostali odcięci od moskiewskiego systemu przed ogłoszeniem wyników.

Podczas zeszłotygodniowych wyborów wypróbowano dwa elektroniczne systemy głosowania. Jeden zamówiony przez moskiewski miejski departament IT na użytek miasta, a drugi przez krajowego dostawcę usług telekomunikacyjnych Rostelecom PJSC.

Rosja nie miała łatwej drogi, jeśli chodzi o wdrażanie technologii e-głosowania. W zeszłym roku jej system głosowania oparty na blockchainie uległ awarii wkrótce po uruchomieniu.

Jednak mimo to kraj ten chętnie wykorzystuje technologię blockchain. Ponownie wdrożył ją np. podczas zeszłorocznego referendum w sprawie zniesienia ograniczenia dwukadencyjności na stanowiskach prezydenckich.

Głosowanie na blockchainie może przynieść korzyści ale i ryzyko

Jeśli głosowanie online zakończy się sukcesem, sprawi, że proces głosowania będzie mniej czasochłonny dla obywateli, potencjalnie usprawni liczenie głosów, zwiększy frekwencję wyborczą i zmniejszy koszty związane z wyborami. Trudno jest jednak zagwarantować, że będzie można mu zaufać.

W uproszczeniu, skorumpowanie fizycznego głosowania w wielu jurysdykcjach wymagałoby zaangażowania znacznej liczby osób. Manipulowanie e-głosowaniem wymaga zaledwie garstki ludzi, lub nawet jednej osoby.

Tymczasem w czerwcu Korea zatwierdziła pilotaż głosowania opartego na blockchainie, z którego może korzystać ponad 10 milionów ludzi. Indyjska Komisja Wyborcza również ponownie wyraziła swoje zainteresowanie eksploracją technologii blockchain dla zdalnego głosowania.

Kategoria wpisu:

Podobne tematy

Złoto na nowych szczytach, jaka będzie jego przyszłość?

Złoto przełamało psychologiczny poziom 2 000 USD! Poszukiwanie bezpiecznej przystani dla kapitału inwestycyjnego to niekończący się proces, w którym pieniądze są przenoszone z jednego aktywa na drugie, w celu utrzymania wartości kapitału, a najlepiej jej zwiększenia. Złoto w ciągu ostatnich 6 miesięcy wykazało się wzorowym wzrostem - cena tego towaru zyskała ponad 24%. W tym […]

Rosnące stopy procentowe zawsze prowadziły do krachu giełdowego

W tej chwili akcje są mniej więcej na plusie. Jak na razie jest to powściągliwy wzrost, ale z czasem może się to zmienić. Wszystko obecnie kręci się wokół ostatniego posiedzenia Rezerwy Federalnej. My jednak dziś chcemy się skupić na obecnym cyklu stóp procentowych. I pokazać, co działo się z rynkiem akcji w przeszłości, gdy Fed […]

Swift chwali się wynikami pilotażu blockchaina dla danych z działań korporacyjnych

Międzybankowa kooperatywa Swift z powodzeniem zakończyła swój pilotażowy program działań korporacyjnych oparty na blockchainie, opisując go jako "przekonujące rozwiązanie". Pilotaż - przeprowadzony z sześcioma uczestnikami branży papierów wartościowych, w tym American Century Investments, Citi i Northern Trust - miał na celu zbadanie sposobów zmniejszenia kosztownych ograniczeń związanych z komunikowaniem istotnych wydarzeń korporacyjnych inwestorom. W wyniku […]

Amerykańscy scenarzyści porównują AI do plagiatu

Writers Guild of America East (WGA) stwierdziła, że algorytmy sztucznej inteligencji nie powinny być wykorzystywane do pisania. The WGA’s proposal to regulate use of material produced using artificial intelligence or similar technologies ensures the Companies can’t use AI to undermine writers’ working standards including compensation, residuals, separated rights and credits. #WGAStrong 🧵 1/7 — Writers […]

Te akcje spadły o kilkadziesiąt procent od swoich rekordów - Czy to czas, aby je kupić?

Przy niepokojących poziomach inflacji i rosnących stopach procentowych, które wprowadzają na rynek niedźwiedzie nastroje, ostatnie miesiące były trudne dla inwestorów skoncentrowanych na technologii, co widać na wykresie indeksu Nasdaq 100. Tymczasem rynki akcji prawdopodobnie pozostaną niestabilne. Jednak silne spółki będą w stanie przetrwać trudne czasy, a obecna seria problemów makroekonomicznych doprowadziła do obniżenia wycen niektórych […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
© FintechPortal.pl 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone
star