HSBC wspiera CBDC. Współpracuje już z 8 krajami

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 24 września 2021
ikona autora biały
hsbc

W tym tygodniu, prezes Grupy HSBC Noel Quinn podzielił się swoimi poglądami na temat cyfrowych walut banków centralnych (CBDC) w artykule poświęconym firmie. Ujawnił on, że HSBC współpracuje już nad CBDC z bankami centralnymi Wielkiej Brytanii, Francji, Kanady, Singapuru, Chin kontynentalnych, Hong Kongu, Tajlandii i Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Pozytywnie opisał wspieraną przez bank centralny naturę CBDC w porównaniu z innymi prywatnymi walutami cyfrowymi, takimi jak stablecoiny i kryptowaluty. Jednakże, nie wszystkie banki komercyjne akceptują CBDC.

One (CBDC) mogłyby również napędzać innowacje w całym sektorze finansowym.

Jeśli chodzi o potencjalne korzyści oferowane przez CBDC, Quinn był optymistą. Jako cyfrowy zamiennik fizycznej gotówki, CBDC wyeliminowałyby koszty związane z obsługą gotówki, prowadząc do tańszych i bardziej efektywnych płatności.

Według prezesa HSBC, istotną zaletą byłaby również szybkość. Zdolność CBDC do przeprowadzania błyskawicznych transakcji obniży koszty obrotu obligacjami i może pomóc w realizacji celów polityki monetarnej.

Sentyment Quinna jest bardzo podobny do tego, co powiedział Benoît Cœuré, szef Banku Rozrachunków Międzynarodowych. On również wyraził swoje poparcie dla CBDC w przemówieniu wygłoszonym na początku tego miesiąca.

"System finansowy zmienia się pod naszymi stopami", powiedział Cœuré, a jeśli chodzi o CBDC, " minął czas, aby banki centralne zaczęły działać".

Niektóre banki obawiają się CBDC

Nie wszyscy członkowie personelu bankowego są zachwyceni CBDC. Niektórzy postrzegają je jako zagrożenie, choć zależy to od projektu. W marcu dr Jorg Kramer, główny ekonomista Commerzbanku, drugiego co do wielkości banku w Niemczech, twierdził, że prawdziwą motywacją Europejskiego Banku Centralnego do emisji cyfrowego euro jest chęć rozszerzenia swoich wpływów.

W zeszłym miesiącu, strateg JP Morgan Josh Younger również wyraził obawy dotyczące CBDC w związku z ryzykiem wypierania banków komercyjnych.

Wygląda na to, że banki są nieco podzielone w kwestii korzyści płynących z CBDC. Quinn z HSBC zakończył swój artykuł, wyrażając preferencje swojego banku w zakresie projektowania CBDC i powtarzając aktywne zainteresowanie HSBC rozwojem cyfrowych walut banku centralnego.

HSBC uważa, że model hybrydowy - czasami nazywany modelem dwupoziomowym, ponieważ CBDC jest roszczeniem wobec banku centralnego, a banki komercyjne świadczą usługi płatnicze i zarządzają rachunkami - jest zdecydowanie najlepszą opcją. Jako jedna z największych instytucji finansowych na świecie, z głębokim doświadczeniem w zakresie płatności transgranicznych i rynków walutowych, HSBC będzie nadal zaangażowany w dyskusję i rozwój CBDC.

Tymczasem cztery z banków, z którymi współpracuje HSBC - Chiny, Hong Kong, Tajlandia i Zjednoczone Emiraty Arabskie - współpracują obecnie z Bankiem Rozrachunków Międzynarodowych nad projektem M-CBDC Bridge. Jego prawdopodobnym uczestnikiem będzie właśnie HSBC.

Kategoria wpisu:
0 0 Głosy
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
© FintechPortal.pl 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone
star