Szef MFW: CBDC mogą być bezpieczniejsze i tańsze niż kryptowaluty

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 10 lutego 2022
ikona autora biały
cbdc

Cyfrowe waluty banków centralnych stały się jednym z najbardziej popularnych tematów dyskusji wśród rządzących organów monetarnych, ponieważ usiłują one znaleźć sposób na zmniejszenie wpływu prywatnych kryptowalut. Jednak dyrektor zarządzający MFW uważa, że każdy kraj musi podążać własną drogą, ponieważ jeden rodzaj CBDC nie będzie działał w każdym kraju.

Nie ma jednego rozwiązania

Codziennie pojawiają się doniesienia o nowych bankach centralnych, które liczą na trend CBDC, próbując wykorzystać digitalizację pieniądza. Badania przeprowadzone przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy szacują, że około 100 takich organizacji pracuje obecnie nad wprowadzeniem własnej wersji cyfrowej waluty fiat.

Instytucja ta przyjrzała się kilku takim krajom, w tym Chinom, Szwecji i Bahamom - wszystkie z nich zgłosiły wysoce zaawansowane produkty, które są bliskie ujrzenia światła dziennego.

Jednak biorąc pod uwagę różne sposoby rządzenia w tych krajach, dyrektor zarządzająca MFW Kristalina Georgieva zasugerowała, że te pierwsze doświadczenia dostarczyły wielu lekcji.

Na przykład, uważa ona, że "rozważnie" zaprojektowany CBDC może zapewnić większą odporność lokalnej sieci finansowej, jednocześnie zmniejszając koszty transakcji.

Georgieva stwierdziła również, że taki produkt cyfrowy będzie "bezpieczniejszy" niż kryptowaluty, które są "pozbawione oparcia" i "z natury zmienne". Nie wspomniała jednak, że CBDC będą również wysoce scentralizowane, ponieważ będą obsługiwane przez banki centralne, w przeciwieństwie do bitcoina i innych aktywów kryptowalutowych, które nie mają centralnego punktu władzy.

Ostatecznie jednak Georgieva zapewniła, że "nie ma jednego rozmiaru pasującego do wszystkich", jeśli chodzi o CBDC.

To wciąż wczesne dni dla CBDC i nie do końca wiemy, jak daleko i jak szybko się posuną.

CBDC na całym świecie

Oprócz wyżej wymienionych krajów, inne kraje, które poczyniły znaczące postępy we wprowadzaniu takich produktów to Korea Południowa, Indie, Malezja i inne.

Podczas gdy amerykańska Rezerwa Federalna wciąż rozważa zalety i wady CBDC, premier Indii wierzy, że cyfrowa wersja waluty fiat wzmocni gospodarkę kraju.

Osobno, drugi najbogatszy człowiek w Rosji stwierdził niedawno, że CBDC może zastąpić bitcoina. Dołączył on do Georgievy, podkreślając zmienność BTC jako potencjalną przeszkodę.

Kategoria wpisu:

Podobne tematy

Swift chwali się wynikami pilotażu blockchaina dla danych z działań korporacyjnych

Międzybankowa kooperatywa Swift z powodzeniem zakończyła swój pilotażowy program działań korporacyjnych oparty na blockchainie, opisując go jako "przekonujące rozwiązanie". Pilotaż - przeprowadzony z sześcioma uczestnikami branży papierów wartościowych, w tym American Century Investments, Citi i Northern Trust - miał na celu zbadanie sposobów zmniejszenia kosztownych ograniczeń związanych z komunikowaniem istotnych wydarzeń korporacyjnych inwestorom. W wyniku […]

Amerykańscy scenarzyści porównują AI do plagiatu

Writers Guild of America East (WGA) stwierdziła, że algorytmy sztucznej inteligencji nie powinny być wykorzystywane do pisania. The WGA’s proposal to regulate use of material produced using artificial intelligence or similar technologies ensures the Companies can’t use AI to undermine writers’ working standards including compensation, residuals, separated rights and credits. #WGAStrong 🧵 1/7 — Writers […]

Te akcje spadły o kilkadziesiąt procent od swoich rekordów - Czy to czas, aby je kupić?

Przy niepokojących poziomach inflacji i rosnących stopach procentowych, które wprowadzają na rynek niedźwiedzie nastroje, ostatnie miesiące były trudne dla inwestorów skoncentrowanych na technologii, co widać na wykresie indeksu Nasdaq 100. Tymczasem rynki akcji prawdopodobnie pozostaną niestabilne. Jednak silne spółki będą w stanie przetrwać trudne czasy, a obecna seria problemów makroekonomicznych doprowadziła do obniżenia wycen niektórych […]

Inwestowanie w drony - Wszystko, co musisz wiedzieć

W dzisiejszych czasach ogólnej niepewności, kiedy większość konserwatywnych aktywów nie jest w stanie utrzymać swojej wartości, nie mówiąc już o generowaniu zysków, musimy szukać innych, alternatywnych sposobów inwestowania. Jedną z takich okazji może być rynek dronów, który w ostatnich latach znacząco się rozwija, a także przeszedł duże zmiany legislacyjne. W tym artykule przyjrzymy się bliżej […]

Jakie są alternatywy dla ChatGPT? 

Od momentu uruchomienia, ChatGPT stał się popularnym chatbotem opartym na sztucznej inteligencji i opracowanym przez OpenAI. Umożliwia on użytkownikom uzyskiwanie szczegółowych i ludzkich odpowiedzi na różnorodne pytania. ChatGPT nie tylko udostępnia użytkownikom linki, ale także potrafi rozwiązywać skomplikowane problemy i dostarczać zniuansowanych informacji, co może całkowicie zmienić sposób, w jaki ludzie będą korzystać z wyszukiwarek. […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
© FintechPortal.pl 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone
star