Szef MFW: CBDC mogą być bezpieczniejsze i tańsze niż kryptowaluty

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 10 lutego 2022
ikona autora biały
cbdc

Cyfrowe waluty banków centralnych stały się jednym z najbardziej popularnych tematów dyskusji wśród rządzących organów monetarnych, ponieważ usiłują one znaleźć sposób na zmniejszenie wpływu prywatnych kryptowalut. Jednak dyrektor zarządzający MFW uważa, że każdy kraj musi podążać własną drogą, ponieważ jeden rodzaj CBDC nie będzie działał w każdym kraju.

Nie ma jednego rozwiązania

Codziennie pojawiają się doniesienia o nowych bankach centralnych, które liczą na trend CBDC, próbując wykorzystać digitalizację pieniądza. Badania przeprowadzone przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy szacują, że około 100 takich organizacji pracuje obecnie nad wprowadzeniem własnej wersji cyfrowej waluty fiat.

Instytucja ta przyjrzała się kilku takim krajom, w tym Chinom, Szwecji i Bahamom - wszystkie z nich zgłosiły wysoce zaawansowane produkty, które są bliskie ujrzenia światła dziennego.

Jednak biorąc pod uwagę różne sposoby rządzenia w tych krajach, dyrektor zarządzająca MFW Kristalina Georgieva zasugerowała, że te pierwsze doświadczenia dostarczyły wielu lekcji.

Na przykład, uważa ona, że "rozważnie" zaprojektowany CBDC może zapewnić większą odporność lokalnej sieci finansowej, jednocześnie zmniejszając koszty transakcji.

Georgieva stwierdziła również, że taki produkt cyfrowy będzie "bezpieczniejszy" niż kryptowaluty, które są "pozbawione oparcia" i "z natury zmienne". Nie wspomniała jednak, że CBDC będą również wysoce scentralizowane, ponieważ będą obsługiwane przez banki centralne, w przeciwieństwie do bitcoina i innych aktywów kryptowalutowych, które nie mają centralnego punktu władzy.

Ostatecznie jednak Georgieva zapewniła, że "nie ma jednego rozmiaru pasującego do wszystkich", jeśli chodzi o CBDC.

To wciąż wczesne dni dla CBDC i nie do końca wiemy, jak daleko i jak szybko się posuną.

CBDC na całym świecie

Oprócz wyżej wymienionych krajów, inne kraje, które poczyniły znaczące postępy we wprowadzaniu takich produktów to Korea Południowa, Indie, Malezja i inne.

Podczas gdy amerykańska Rezerwa Federalna wciąż rozważa zalety i wady CBDC, premier Indii wierzy, że cyfrowa wersja waluty fiat wzmocni gospodarkę kraju.

Osobno, drugi najbogatszy człowiek w Rosji stwierdził niedawno, że CBDC może zastąpić bitcoina. Dołączył on do Georgievy, podkreślając zmienność BTC jako potencjalną przeszkodę.

Kategoria wpisu:

Podobne tematy

ICO i STO - nowoczesne rozwiązania do gromadzenia kapitału

W obecnych niepewnych czasach wiele osób poszukuje sposobu do zwiększenia swoich zarobków, przeciwdziałania szkodliwej dla zgromadzonych oszczędności inflacji, czy też rozpoczęcia bądź rozwinięcia własnego projektu. Jednymi z ciekawszych sposobów na ostatni z wymienionych mogą być emisje ICO i STO, czyli coinów i tokenów bezpośrednio powiązanych z tak modnymi aktualnie kryptowalutami, smart kontraktami i blockchainem. Jeśli […]

Co to jest phishing i jak się przed nim uchronić?

Takie działanie polega na wysyłaniu przez osoby atakujące złośliwych e-maili, których celem jest częstokroć wyłudzenie informacji. Niejednokrotnie zależy im na skłonieniu użytkowników do ujawnienia danych finansowych, uwierzytelniających w rozmaitych systemach lub innych poufnych. Phishing jest przykładem socjotechniki - czyli zbioru technik, które oszuści wykorzystują do manipulowania ludzkim zachowaniem. Obejmują fałszerstwo, przeinaczanie i kłamstwo - wszystkie […]

USA reguluje technologię nadzoru i algorytmy

Amerykańska Federalna Komisja Handlu (FTC) rozpoczęła procedurę mającą na celu uregulowanie technologii nadzoru, algorytmów i bezpieczeństwa danych. #BREAKING: @FTC explores rules cracking down on commercial surveillance and lax data security practices: https://t.co/xnYlPO2dFJ #privacy /1 — FTC (@FTC) August 11, 2022 Agencja opublikowała wstępne zawiadomienie o proponowanych przepisach. Urzędnicy poprosili społeczeństwo o komentarze na temat komercyjnego […]

Współpraca Wise z Plaid daje klientom dostęp do 6000 aplikacji w USA

Wise zawarł umowę open finance z Plaid, aby dać swoim 13 milionom klientów dostęp do tysięcy aplikacji. Z pomocą narzędzia Plaid Core Exchange, klienci są teraz w stanie bezpośrednio połączyć swoje amerykańskie konta Wise z ponad 6000 aplikacji, w tym Venmo, Robinhood, Truebill i Chime. Partnerstwo pozwoli klientom Wise na "wygodne i bezpieczne" przenoszenie pieniędzy […]

Czym jest Rynek Niedźwiedzia i Rynek Byka?

Jeśli chodzi o giełdę, istnieją dwa charakterystyczne wyrazy, które należy wziąć pod uwagę: byk i niedźwiedź. W języku parkietu rynek niedźwiedzia oznacza, że akcje spadają o 20% lub więcej, natomiast hossa (byk) sygnalizuje, że wartości aktywów znacznie wzrastają. Oba te zjawiska są częścią cyklu życia giełdowego, bowiem każdy z nas będzie miał swój udział w […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
© FintechPortal.pl 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone
star