Sztuczna inteligencja nauczyła się wykrywać kaszel na podstawie zmian w sygnale WiFi

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 22 grudnia 2022
ikona autora biały
ai

Naukowcy z amerykańskiego National Institute of Standards and Technology (NIST) opracowali algorytm BreatheSmart AI, który ma wykrywać problemy z oddychaniem na podstawie subtelnych zmian w sygnałach WiFi.

Według badaczy model deep learningowy był w warunkach laboratoryjnych dokładny w 99,54%.

Sygnał WiFi jest niemal wszędzie. Odbija się od i przez powierzchnie, starając się połączyć urządzenia z routerami. Wszystko, co robią ludzie, w tym ruch ich ciał podczas wdechu i wydechu, zmienia ścieżkę sygnału.

Klatka piersiowa człowieka inaczej funkcjonuje podczas spokojnego oddychania i kaszlu. W ten sposób można prześledzić różnice w rozchodzeniu się WiFi.

Inni naukowcy badali wykorzystanie sygnałów bezprzewodowych do wykrywania ludzi i rozpoznawania ich ruchów. Podejścia te wymagały jednak dedykowanych urządzeń sensorycznych i obszernych zbiorów danych.

W 2017 roku firma Origin Wireless zaprezentowała algorytm, który wykorzystuje bezprzewodową sieć mesh do wykrywania nawet drobnych ruchów. Według firmy, technologia działa z każdym odpowiednim sprzętem.

NIST powiedział, że BreatheSmart może być również stosowany z routerami i urządzeniami już dostępnymi na rynku. System wymaga tylko jednego routera i podłączonego urządzenia.

Naukowcy zmienili firmware routera tak, aby sprawdzał on dziesięć razy na sekundę informacje o stanie kanału (CSI). Są to sygnały wysyłane przez urządzenia takie jak smartfon czy laptop do routera.

Router wykryje zmiany, jeśli w środowisku pojawią się jakieś nieprawidłowości.

Badacze symulowali kilka wariantów ludzkiego oddychania przy użyciu manekina. Monitorowali zmiany sygnałów CSI przez router i urządzenie odbiorcze.

Aby nadać sens zebranym danym, naukowcy opracowali BreatheSmart.

Ich rozwiązanie pomoże zewnętrznym deweloperom stworzyć oprogramowanie do zdalnego śledzenia ludzkiego oddechu przy użyciu istniejącego sprzętu.

"Dane zbieramy za pomocą oprogramowania na routerze. Ale można to zrobić za pomocą aplikacji mobilnej - powiedział badacz NIST Jason Coder.

Przypomnijmy, że we wrześniu amerykańscy naukowcy ogłosili system AI, który ma diagnozować i badać choroby za pomocą głosu.

Kategoria wpisu:

Podobne tematy

Sztuczna inteligencja: ogromny trend technologiczny czy bańka?

Wprowadzenie ChatGPT przez OpenAI i związany z tym szum sprawiły, że generatywna AI znalazła się na radarze firm venture capital i technologicznych, które chcą zainwestować pieniądze w czasach kryzysu. Narzędzia generatywnej sztucznej inteligencji OpenAI mogą pozornie robić wszystko, od pisania poezji i kodu po tworzenie dzieł sztuki. wywołało wiele emocji w tej dziedzinie. A zarówno […]

Revolut opóźnia wydanie własnej kryptowaluty

Revolut, londyński challenger bank z siedzibą w Londynie, opóźnił uruchomienie swojej natywnej kryptowaluty o nazwie RevCoin. Financial News (FN) poinformował, że upadek giełdy kryptowalut FTX może być głównym powodem, powołując się na osoby zaznajomione ze sprawą. Revolut opóźnia debiut RevCoin Kryptowaluta miała ujrzeć światło dzienne pod koniec ubiegłego roku, ale plany Revoluta uległy zmianie. Przedłużająca […]

Akcje Google (GOOGL)  - jak inwestować, cena, kurs, wykres, dywidendy, gdzie kupić

Google (Alphabet) to amerykańska firma technologiczna, która zaczynała od produktów i usług w branży internetowej i oprogramowania komputerowego. Dziś jednak jej macki sięgają znacznie dalej i można ją nazwać gigantem technologicznym. Jest właścicielem wielu spółek zależnych, które zajmują się rozwojem sztucznej inteligencji, uczenia maszynowego, technologii chmury czy środków służących poprawie ludzkiego zdrowia. W 2009 roku […]

Tysiące użytkowników PayPal ofiarą wycieku danych

Konta 34 942 użytkowników PayPal zostały zhakowane między 2 a 6 grudnia 2022 roku przez nieuprawnione osoby poprzez atak typu credential stuffing. Hakerzy potencjalnie uzyskali dostęp do danych osobowych klientów, w tym ich imienia i nazwiska, adresu, daty urodzenia, numeru identyfikacji podatkowej i numeru ubezpieczenia społecznego. Ataki typu credential stuffing mają miejsce, gdy hakerzy próbują […]

Akcje Apple (AAPL) - jak inwestować, cena, kurs, wykres, dywidendy, gdzie kupić

Na świecie jest ponad 600 milionów użytkowników Apple. Posiadają oni około 1,4 miliarda aktywnych urządzeń Apple (iPhone, iPad, iPod, Mac i inne). Same te liczby są niesamowite, a także stawiają Apple w czołówce najbardziej wartościowych firm na świecie (według magazynu Forbes). To oczywiście czyni firmę bardzo interesującą z perspektywy inwestowania w akcje. W tym obszernym […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
© FintechPortal.pl 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone
star