TransferWise

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 4 kwietnia 2021
ikona autora biały

TransferWise - przelewaj środki za granicę online! 

Nie tak dawno próby wysyłania i odbierania pieniędzy za granicę były koszmarem finansowym i logistycznym dla wielu podmiotów prywatnych oraz firm. Niezależnie od tego, czy korzystasz z lokalnego banku, czy firmy przekazującej pieniądze, takiej jak Western Union - nie tylko musisz ponosić wysokie opłaty i oczekiwać długo na przekazanie środków, lecz także zmuszony zostaniesz do spełnienia szeregu ograniczeń biurokratycznych związanych z przekazywaniem środków za granicę. Od dwóch lat problem ten pomaga rozwiązywać TransferWise - firma, która jest jednym z wiodących podmiotów na rynku przekazu środków pieniężnych poza granicę kraju.

Czym jest TransferWise?

TransferWise to założona w 2011 r. przez Taaveta Hinriku i Kristo Käärmanna firma świadcząca usługi przekazów pieniężnych, która działa wyłącznie online. Założyciele uruchomili platformę z myślą o zrewolucjonizowaniu sektora płatności transgranicznych. Pierwotnym ich założeniem było wprowadzenie konkurencyjnych opłat za wymianę walut dla zwykłych konsumentów.Aby to osiągnąć, zastosowano nadrzędną koncepcję TransferWise, która polega na oferowaniu klientom średniego rynkowego kursu wymiany dla wybranych przez nich par walutowych. Stoi to w wyraźnym kontraście z tradycyjnymi instytucjami finansowymi, które z pewnością dodadzą procent do ceny rynkowej, którą otrzymują. 

Z czasem, platforma TransferWise stała się tak popularna, że ​​obsługuje obecnie 6 milionów klientów w 59 poszczególnych krajach. Dzięki biurom zlokalizowanym obecnie w 12 różnych krajach platforma ułatwia międzynarodowe transfery, których wartość wynosi około 4 miliardy dolarów miesięcznie! Warto zaznaczyć, że dzięki tej platformie, klienci oszczędzają łącznie około 1 miliard dolarów rocznie w porównaniu do sytuacji, gdyby korzystali z tradycyjnych rozwiązań finansowych.  

Dlaczego TransferWise się opłaca?

Aby zrozumieć to, w jaki sposób TransferWise jest w stanie konkurować z tradycyjną bankowością i firmami finansowymi należy zrozumieć, jak działają klasyczne transgraniczne kursy wymiany. W tym momencie należy przybliżyć pojęcie średnich cen rynkowych, które nazywane są również kursem międzybankowym. W praktyce jest to różnica między ceną kupna i sprzedaży dwóch walut rodzimych. Mówiąc prościej to element, który kupujący instytucjonalny jest gotowy zapłacić za walutę, w porównaniu z ceną, za jaką sprzedawca instytucjonalny jest gotów ją sprzedać. Musimy pamiętać, że cenę walut w czasie rzeczywistym są kształtowane przez duże banki i instytucje finansowe. Przedstawiamy przykład, który wskaże na to, w jaki sposób są naliczone koszty przekazu środków: 

biorąc klasyczną parę walutową np. dolara amerykańskiego (USD) i funta brytyjskiego (GBP / USD) analizujemy koszty wymiany środków. Jeśli nabywca instytucjonalny byłby gotów zapłacić 1,4 USD za GBP, a sprzedawca instytucjonalny byłby gotowy sprzedać go po 1,6 USD za GBP, wówczas średni kurs rynkowy wyniósłby 1,5 USD / GBP. Niestety firmy, które oferują wymianę walut oferują końcową stawkę w wysokości 1,45 USD/GBP, a różnica pomiędzy tym stanowi zysk dla firm obsługujących transakcję. 

Mając to na uwadze, podczas wyszukiwania wybranego kursu wymiany w Google prezentowany kurs jest w rzeczywistości średnim kursem rynkowym.

W praktyce różnica między kursem kupna i sprzedaży będzie dyktować średni kurs rynkowy, jaki są w stanie uzyskać duże instytucje . Okazuję niestety, że taki kurs nie zostanie zaoferowany dla zwykłych konsumentów. Zwykły podmiot prywatny za przelew transgraniczny zapłaci sporą marżę od tej stopy.

Jeśli chodzi o samą opłatę, będzie to zazwyczaj procent narzutu, zryczałtowana opłata  lub połączenie tych dwóch form. Wiele firm w chwili obecnej, które zajmują się przekazami pieniężnymi oferuje coś w rodzaju „0% prowizji” lub „bez marży”. Okazuje się, że faktycznie marża nie jest pobierana wprost, jednak wynika z różnicy w oferowanym kursie. Są to opłaty ukryte, które i tak trzeba będzie ponieść. 

Jakie są opłaty za TransferWise?

Przede wszystkim należy zauważyć, że konkretne opłaty pobierane przez TransferWise będą się znacznie różnić w zależności od wielu kluczowych czynników.

Czynniki, które mają wpływ na koszty transakcji to: 

 1. kwota 
 2. waluta wysłana, 
 3. waluta odbierana, 
 4. sposób wykonania przelewu.

W TransferWise nie ma żadnych ukrytych opłat, jednak należy zrozumieć ich charakter. 

Opłaty za płatności kartą - Jeśli chcesz zapłacić za przelew w USD kartą, Wise pobiera opłatę. W przypadku przelewów osobistych pobierają 1,25% za karty debetowe i 3,8% za karty kredytowe. Opłaty za płatność kartą biznesową są różne. Będzie to kosztować 1,1% w przypadku kart debetowych i 4,33% w przypadku kart kredytowych. Możesz uniknąć tych opłat, płacąc przelewem bankowym

Opłaty za usługę - Opłata za usługę pobierana przez Wise składa się ze stałej opłaty i procentu wysłanej kwoty. Zależy ona od tego, dokąd wysyłasz pieniądze oraz rodzaju przekazywanych walut. Całość opłaty możesz sprawdzić przy pomocy kalkulatora na stronie, który znajduje się tutaj -> 

Jak działa proces przelewu pieniędzy?

Teraz, gdy już wiesz, o ile tańszy jest TransferWise w porównaniu z tradycyjnymi bankami i renomowanymi firmami zajmującymi się przekazami pieniężnymi, przyjrzyjmy się, jak zwykle przebiega ten proces.

 1. Wprowadź dane do przelewu - twoim pierwszym zadaniem będzie udanie się na stronę główną TransferWise i wybranie waluty, którą wysyłasz, oraz waluty, którą otrzyma odbiorca. Na przykład, jeśli chcesz wysłać pieniądze ze Stanów Zjednoczonych do swojego znajomego w Niemczech, musisz wybrać USD i EUR.
 2. Wprowadź dane odbiorcy - Kolejny etap będzie wymagał podania danych konta bankowego osoby do której chcesz wysłać pieniądze. Podobnie jak w przypadku każdego innego przelewu bankowego, musisz podać pełne imię i nazwisko odbiorcy, numer BIC i IBAN. Zostaniesz również poproszony o wprowadzenie wybranego numeru referencyjnego. Uwaga! Przed wykonaniem transakcji należy ponownie sprawdzić dane, gdyż strona nie odpowiada za błędy jej użytkowników! 
 3. Wybierz metodę płatności - W tym momencie decydujesz w jaki sposób chcesz sfinansować płatność. Nie zapominaj, że TransferWise jest firmą działającą wyłącznie online, więc nie będziesz w stanie wpłacić środków osobiście. 
 4. Przelej środki - Jeśli korzystasz z karty debetowej lub kredytowej, wystarczy postępować zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na ekranie, ponieważ TransferWise ułatwia cały proces. Jeśli jednak chcesz zapłacić za pośrednictwem ACH lub przelewu bankowego, musisz ukończyć ten proces na zewnątrz. TransferWise poda Ci szczegóły konta, na które musisz wysłać środki wraz z unikalnym numerem referencyjnym. Konieczne jest podanie numeru referencyjnego w przelewie, w przeciwnym razie opóźni to transakcję. Ponadto musisz również upewnić się, że nazwa powiązana z Twoim kontem bankowym jest zgodna z nazwą podaną w TransferWise, a kwota przelewu musi odpowiadać kwocie TransferWise.
 5. Poczekaj na potwierdzenie - Gdy wykonasz wymagany przelew (lub zapłacisz kartą debetową / kredytową), TransferWise powiadomi Cię e-mailem o otrzymaniu środków. 

To wszystko! Sam proces przelewu środków jest tak samo łatwy, jak tradycyjny przelew bankowy. 

Jak długo trwają płatności TransferWise?

Czas realizacji transakcji będzie zależał od wielu czynników. W tym wypadku, główne czynności od których uzależniona jest szybkość transakcji to: 

 1. Lokalizacja nadawcy i odbiorcy - Głównym czynnikiem wpływającym na czas przesyłania jest lokalizacja nadawcy i odbiorcy. 
 2. Bank beneficjenta - niektóre instytucje finansowe mają możliwość natychmiastowego kredytowania depozytów klientów, inne robią to tylko raz dziennie.
 3. Metoda płatności - Jeśli zasilasz swoją płatność TransferWise kartą debetową lub kredytową, płatność zostanie pobrana natychmiast. Oznacza to, że platforma od razu wykona przelew. Przelew bankowy uzależniony jest od potwierdzenia transakcji przez TransferWise, co może wydłużyć czas transakcji. 
 4. Weryfikacja - Może się zdarzyć, że TransferWise zażąda od Ciebie dodatkowych informacji, zanim będzie mógł wykonać przelew. W praktyce jednak - w większości przypadków będziesz mógł przelać środki bez konieczności przesyłania jakichkolwiek dokumentów weryfikacyjnych, ponieważ TransferWise weryfikuje dane klientów przy pomocy źródeł zewnętrznych. 
 5. Godzina transakcji - godzina i dzień wykonania przelewu może mieć wpływ na czas transferu. Z punktu widzenia samego TransferWise platforma może przesyłać Twoje środki tylko w standardowych godzinach pracy. W związku z tym płatności dokonywane wieczorami lub w weekendy będą opóźnione.

Czy TransferWise jest bezpieczny?

Nie powinieneś mieć żadnych obaw dotyczących bezpieczeństwa podczas korzystania z TransferWise. Po pierwsze, instytucja z siedzibą w Wielkiej Brytanii jest autoryzowana i licencjonowana przez Financial Conduct Authority (FCA). Gwarantuje to, że platforma ma rygorystyczny organ nadzorczy kontrolujący  jej działalność. Ponadto firma jest zarejestrowana w Financial Crimes Enforcement Network (FinCEN) w USA i podlega nadzorowi Australijskiej Komisji Papierów Wartościowych i Inwestycji (ASIC). TransferWise przechowuje środki klientów na oddzielnych rachunkach bankowych, co oznacza, że ​​twoje pieniądze są bezpieczne w przypadku upadku podmiotu.Nie sposób zapomnieć o uwierzytelnianiu dwuskładnikowym (2FA), które dodatkowo zadba o nasze bezpieczeństwo. 

Jakie są wady i zalety TransferWise? 

Jak każdy produkt, czy usługa, tak TransferWise posiada zalety i wady, które mogą znacząco wpłynąć na postrzeganie platformy przez klientów. Do zalet niewątpliwie można przypisać to, że:

 • usługi przekazów pieniężnych są bardzo łatwe w użyciu,
 • przejrzyste opłaty i koszty transakcji, 
 • opłaty za przelew są niskie, zwłaszcza jeśli wysyłasz mniejsze kwoty za granicę,
 • korzystają ze średniego kursu rynkowego, dzięki czemu uzyskasz najlepszy kurs wymiany środków,
 • możliwy dostęp do rachunku wielowalutowego i karty debetowej Mastercard,
 • usługi są świadczone zarówno dla prywatnych podmiotów, jak i firm. 

Jeżeli poznaliśmy zalety produktu, to powinniśmy przybliżyć wady, które również w nim występują. Problemami platformy TransferWise jest to, że: 

 • możesz zapłacić tylko przelewem bankowym, kartą debetową lub kredytową - nie możesz sfinansować przelewu gotówką ani czekiem,
 • TransferWise nie obsługuje wszystkich walut ani nie zapewnia przelewów do wszystkich krajów,
 • możesz wysyłać pieniądze tylko na konto bankowe innej osoby. Jeżeli ktoś nie posiada konta, to nie otrzyma środków, 
 • odbiorcy nie mogą odebrać pieniędzy fizycznie, ani otrzymać ich na portfel mobilny,

Na dzień dzisiejszy  TransferWise nie jest jedyną internetową platformą, która umożliwia wykonanie przelewów zagranicznych, jednak bez wątpienia, jest jedną z najbardziej znanych na świecie.  Niskie i przejrzyste opłaty, prostota obsługi transakcji, szybkość przekazu pieniędzy i możliwości skierowane do firm/podmiotów prywatnych sprawiają, że na dzień dzisiejszy warto przemyśleć założenie na niej własnego rachunku bankowego. 

Podobne tematy

Sztuczna inteligencja w samochodach może zapobiec korkom ulicznym

Zespół naukowców odkrył, że tempomat wyposażony w sztuczną inteligencję może pomóc w likwidacji korków na ulicach. W pięciodniowym eksperymencie na I-24 w Nashville w stanie Tennessee w USA wzięło udział 100 samochodów kierowanych przez ludzi. Każdy z nich wyposażony był w system tempomatów ze sztuczną inteligencją. Zespół zastosował dwa algorytmy: "planista prędkości" i "kontroler". Oba […]

Wielka Brytania uznaje porno deepfake za przestępstwo

Władze Wielkiej Brytanii rozpatrzą projekt ustawy zakazującej rozpowszechniania materiałów o wyraźnym zabarwieniu i deepfake porno bez zgody osób na nich przedstawionych. Taką informację podaje The Guardian. The Guardian donosi, że zdjęcia o charakterze seksualnym wykonane bez zgody za pomocą ukrytych kamer będą karalne. Zdelegalizowałaby również "whistleblowing" - rozpowszechnianie osobistych zdjęć w ramach zemsty. Zgodnie z […]

USA wezwały do wpisania samochodów-robotów na listę zagrożeń narodowych

Amerykańscy kongresmani zostali poproszeni o sprawdzenie importowanej z Chin technologii jazdy bezzałogowej pod kątem zagrożeń dla bezpieczeństwa narodowego. Takie informacje podaje Wired. Członek Izby Reprezentantów USA z Partii Republikańskiej, August Pflüger, wysłał do NHTSA odpowiedni list. Kongresman poprosił regulatora o odpowiedź na szereg pytań związanych z prześwietlaniem zagrożeń dla bezpieczeństwa narodowego przez chińskie firmy. Pozostaję […]

Konkurent Neuralink stworzył implant neuronowy do leczenia ślepoty

Firma Science, należąca do współzałożyciela Neuralink, Maxa Hodaka, zaprezentowała Science Eye, neuro-interfejs do leczenia chorób oczu, które wywołują ślepotę. Start-up skupia się na fotonice. Specjaliści firmy nie wszczepiają chipów głęboko do mózgu, jak robi to Neuralink, ale wykorzystują światło i nerw wzrokowy oka. Science Eye to cienka, szeroka na 2 mm folia LED, która jest […]

Flywire osiąga rekordowe przychody w III kwartale 2022 r.

Flywire, notowana na Nasdaq firma zajmująca się umożliwieniem i obsługą międzynarodowych płatności, podała wczoraj swoje wyniki finansowe za trzeci kwartał 2022 roku. W ciągu trzech miesięcy zakończonych 30 września 2022 r. przychody Flywire osiągnęły 95,2 mln USD, co oznacza wzrost o 40% w porównaniu z 67,8 mln USD w tym samym okresie ubiegłego roku. Całkowity […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
© FintechPortal.pl 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone
star