TransferWise - przelewaj środki za granicę online!
Nie tak dawno próby wysyłania i odbierania pieniędzy za granicę były koszmarem finansowym i logistycznym dla wielu podmiotów prywatnych oraz firm. Niezależnie od tego, czy korzystasz z lokalnego banku, czy firmy przekazującej pieniądze, takiej jak Western Union - nie tylko musisz ponosić wysokie opłaty i oczekiwać długo na przekazanie środków, lecz także zmuszony zostaniesz do spełnienia szeregu ograniczeń biurokratycznych związanych z przekazywaniem środków za granicę. Od dwóch lat problem ten pomaga rozwiązywać TransferWise - firma, która jest jednym z wiodących podmiotów na rynku przekazu środków pieniężnych poza granicę kraju.
Czym jest TransferWise?
TransferWise to założona w 2011 r. przez Taaveta Hinriku i Kristo Käärmanna firma świadcząca usługi przekazów pieniężnych, która działa wyłącznie online. Założyciele uruchomili platformę z myślą o zrewolucjonizowaniu sektora płatności transgranicznych. Pierwotnym ich założeniem było wprowadzenie konkurencyjnych opłat za wymianę walut dla zwykłych konsumentów.Aby to osiągnąć, zastosowano nadrzędną koncepcję TransferWise, która polega na oferowaniu klientom średniego rynkowego kursu wymiany dla wybranych przez nich par walutowych. Stoi to w wyraźnym kontraście z tradycyjnymi instytucjami finansowymi, które z pewnością dodadzą procent do ceny rynkowej, którą otrzymują.
Z czasem, platforma TransferWise stała się tak popularna, że obsługuje obecnie 6 milionów klientów w 59 poszczególnych krajach. Dzięki biurom zlokalizowanym obecnie w 12 różnych krajach platforma ułatwia międzynarodowe transfery, których wartość wynosi około 4 miliardy dolarów miesięcznie! Warto zaznaczyć, że dzięki tej platformie, klienci oszczędzają łącznie około 1 miliard dolarów rocznie w porównaniu do sytuacji, gdyby korzystali z tradycyjnych rozwiązań finansowych.
Dlaczego TransferWise się opłaca?
Aby zrozumieć to, w jaki sposób TransferWise jest w stanie konkurować z tradycyjną bankowością i firmami finansowymi należy zrozumieć, jak działają klasyczne transgraniczne kursy wymiany. W tym momencie należy przybliżyć pojęcie średnich cen rynkowych, które nazywane są również kursem międzybankowym. W praktyce jest to różnica między ceną kupna i sprzedaży dwóch walut rodzimych. Mówiąc prościej to element, który kupujący instytucjonalny jest gotowy zapłacić za walutę, w porównaniu z ceną, za jaką sprzedawca instytucjonalny jest gotów ją sprzedać. Musimy pamiętać, że cenę walut w czasie rzeczywistym są kształtowane przez duże banki i instytucje finansowe. Przedstawiamy przykład, który wskaże na to, w jaki sposób są naliczone koszty przekazu środków:
biorąc klasyczną parę walutową np. dolara amerykańskiego (USD) i funta brytyjskiego (GBP / USD) analizujemy koszty wymiany środków. Jeśli nabywca instytucjonalny byłby gotów zapłacić 1,4 USD za GBP, a sprzedawca instytucjonalny byłby gotowy sprzedać go po 1,6 USD za GBP, wówczas średni kurs rynkowy wyniósłby 1,5 USD / GBP. Niestety firmy, które oferują wymianę walut oferują końcową stawkę w wysokości 1,45 USD/GBP, a różnica pomiędzy tym stanowi zysk dla firm obsługujących transakcję.
Mając to na uwadze, podczas wyszukiwania wybranego kursu wymiany w Google prezentowany kurs jest w rzeczywistości średnim kursem rynkowym.
W praktyce różnica między kursem kupna i sprzedaży będzie dyktować średni kurs rynkowy, jaki są w stanie uzyskać duże instytucje . Okazuję niestety, że taki kurs nie zostanie zaoferowany dla zwykłych konsumentów. Zwykły podmiot prywatny za przelew transgraniczny zapłaci sporą marżę od tej stopy.
Jeśli chodzi o samą opłatę, będzie to zazwyczaj procent narzutu, zryczałtowana opłata lub połączenie tych dwóch form. Wiele firm w chwili obecnej, które zajmują się przekazami pieniężnymi oferuje coś w rodzaju „0% prowizji” lub „bez marży”. Okazuje się, że faktycznie marża nie jest pobierana wprost, jednak wynika z różnicy w oferowanym kursie. Są to opłaty ukryte, które i tak trzeba będzie ponieść.
Jakie są opłaty za TransferWise?
Przede wszystkim należy zauważyć, że konkretne opłaty pobierane przez TransferWise będą się znacznie różnić w zależności od wielu kluczowych czynników.
Czynniki, które mają wpływ na koszty transakcji to:
W TransferWise nie ma żadnych ukrytych opłat, jednak należy zrozumieć ich charakter.
Opłaty za płatności kartą - Jeśli chcesz zapłacić za przelew w USD kartą, Wise pobiera opłatę. W przypadku przelewów osobistych pobierają 1,25% za karty debetowe i 3,8% za karty kredytowe. Opłaty za płatność kartą biznesową są różne. Będzie to kosztować 1,1% w przypadku kart debetowych i 4,33% w przypadku kart kredytowych. Możesz uniknąć tych opłat, płacąc przelewem bankowym
Opłaty za usługę - Opłata za usługę pobierana przez Wise składa się ze stałej opłaty i procentu wysłanej kwoty. Zależy ona od tego, dokąd wysyłasz pieniądze oraz rodzaju przekazywanych walut. Całość opłaty możesz sprawdzić przy pomocy kalkulatora na stronie, który znajduje się tutaj ->
Jak działa proces przelewu pieniędzy?
Teraz, gdy już wiesz, o ile tańszy jest TransferWise w porównaniu z tradycyjnymi bankami i renomowanymi firmami zajmującymi się przekazami pieniężnymi, przyjrzyjmy się, jak zwykle przebiega ten proces.
To wszystko! Sam proces przelewu środków jest tak samo łatwy, jak tradycyjny przelew bankowy.
Jak długo trwają płatności TransferWise?
Czas realizacji transakcji będzie zależał od wielu czynników. W tym wypadku, główne czynności od których uzależniona jest szybkość transakcji to:
Czy TransferWise jest bezpieczny?
Nie powinieneś mieć żadnych obaw dotyczących bezpieczeństwa podczas korzystania z TransferWise. Po pierwsze, instytucja z siedzibą w Wielkiej Brytanii jest autoryzowana i licencjonowana przez Financial Conduct Authority (FCA). Gwarantuje to, że platforma ma rygorystyczny organ nadzorczy kontrolujący jej działalność. Ponadto firma jest zarejestrowana w Financial Crimes Enforcement Network (FinCEN) w USA i podlega nadzorowi Australijskiej Komisji Papierów Wartościowych i Inwestycji (ASIC). TransferWise przechowuje środki klientów na oddzielnych rachunkach bankowych, co oznacza, że twoje pieniądze są bezpieczne w przypadku upadku podmiotu.Nie sposób zapomnieć o uwierzytelnianiu dwuskładnikowym (2FA), które dodatkowo zadba o nasze bezpieczeństwo.
Jakie są wady i zalety TransferWise?
Jak każdy produkt, czy usługa, tak TransferWise posiada zalety i wady, które mogą znacząco wpłynąć na postrzeganie platformy przez klientów. Do zalet niewątpliwie można przypisać to, że:
Jeżeli poznaliśmy zalety produktu, to powinniśmy przybliżyć wady, które również w nim występują. Problemami platformy TransferWise jest to, że:
Na dzień dzisiejszy TransferWise nie jest jedyną internetową platformą, która umożliwia wykonanie przelewów zagranicznych, jednak bez wątpienia, jest jedną z najbardziej znanych na świecie. Niskie i przejrzyste opłaty, prostota obsługi transakcji, szybkość przekazu pieniędzy i możliwości skierowane do firm/podmiotów prywatnych sprawiają, że na dzień dzisiejszy warto przemyśleć założenie na niej własnego rachunku bankowego.