Commissione Nazionale per le Società e la Borsa (Consob), organ rządowy Włoch odpowiedzialny za regulację włoskiego rynku papierów wartościowych, dodał pięć stron internetowych do swojego rejestru zakazanych dostawców usług internetowych. Powodem jest nielegalne promowanie produktów handlowych w kraju.
W związku z tym regulator rynku ostrzegł włoskich inwestorów, aby nie korzystali z żadnych usług finansowych od Crypto Solution Ltd, Agrico Holdings Limited, WirexInvest Invest Limited, Strat Ltd i Invest Area Ltd. Consob nakazał zamknięcie pięciu nowych stron internetowych, ponieważ nielegalnie świadczą one usługi finansowe we Włoszech. Platformy te nie są zarejestrowane w komisji, aby oferować usługi finansowe dla włoskich inwestorów.
Strony znajdujące się na czarnej liście, wymienione w ostrzeżeniu, oferują usługi forex, kontrakty CFD, a także kryptowaluty, zarówno w formie monet bazowych, jak i ich pochodnych, takich jak kontrakty CFD. Wyłączenie stron jest w toku, a z powodów technicznych może potrwać kilka dni.
Consob doradza włoskim inwestorom zachowanie najwyższej staranności w celu dokonania świadomych wyborów inwestycyjnych i przyjęcia zdroworozsądkowych zachowań ważnych dla ochrony ich oszczędności. Inwestorzy są ponadto poinformowani, że przed zainwestowaniem swoich środków u takich dostawców usług internetowych, powinni sprawdzić z wyprzedzeniem, czy są oni upoważnieni do świadczenia usług finansowych w kraju.
Consob podejmuje wysiłki w celu zwiększenia ochrony konsumentów
Rozwój Consob przychodzi w czasie, gdy włoski regulator rynku nadal przyspiesza swoje wysiłki w celu ochrony inwestorów w regionie poprzez surowe środki. Uderzenie następuje po tym, jak agencja udoskonaliła swój proces identyfikacji firm niezgodnych z przepisami. Ostatnio Consob zakazał świadczenia usług finansowych przez kilku brokerów posiadających licencję CySEC. Regulator uniemożliwił również cypryjskim pośrednikom finansowym pozyskiwanie inwestorów lub kontynuowanie obecnych relacji z włoskimi klientami.
W lipcu 2019 r. Consob uzyskał uprawnienia prawne (na mocy art. 7-czwartego, ust. 4 skonsolidowanej ustawy o finansach (TUF)) do zakazania platform pośredników finansowych, które uzna za nieregulowane. Przepisy te pozwalają organowi nadzorczemu nakazać brokerom inwestycyjnym i firmom, działającym w kraju z innego państwa członkowskiego UE, zaprzestanie działalności po uprzednim poinformowaniu właściwego organu państwa członkowskiego. Do tej pory Consob zablokował w sumie 602 platformy internetowe.