Zbiorniki gazu są teraz pełne w 80%. Europejskie akcje atakują historyczne maksima

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 8 lutego 2023
ikona autora biały
gaz w europie

W dzisiejszym artykule przyjrzymy się głównemu powódowi, dla którego europejskie indeksy giełdowe atakują obecnie szczyty wszechczasów. Jest rzeczą oczywistą, że czynników jest więcej, ale widać, że panika dot. cen energii , która panowała w Europie kilka miesięcy temu, uspokaja się.

Europejskie zbiorniki magazynowe gazu są wypełnione w 80%.

W drugiej połowie stycznia zbiorniki magazynowe gazu w całej Europie były wypełnione średnio w 80%. Przyczyniła się do tego pogoda. Choć w Polsce padał śnieg, to już na przełomie roku i w pierwszej połowie stycznia panowały dosyć wysokie temperatury. Jak widać na poniższym wykresie, zbiorniki gazu są napełnione średnio w 80%.

W liczbach bezwzględnych najlepiej wypadają Niemcy, które według szacunków mają w swoich złożach 220 terawatogodzin gazu ziemnego. Zbiorniki tego kraju są więc wypełnione prawie w 90% , podobnie jak w Austrii. Francja ma obecnie 100 terawatogodzin gazu w rezerwach, a zbiorniki magazynowe są wypełnione w 78%. Zbiorniki magazynowe Polski są zapełnione w 95% i łącznie zgromadzono w nich 34 terawatogodzin gazu. 

Liczby te są ważne. Na przyszłą zimę będzie bowiem trzeba uzupełnić mniej niż pierwotnie planowano. Daje to Europie przestrzeń do pozyskiwania gazu z innych krajów. Nie będzie bowiem potrzebowała tak dużo gazu, jak gdyby była ostra zima.

Oprócz łagodnej zimy, na tę korzystną sytuację wpływ ma stosunkowo udana reorientacja Europy na dostawy gazu ziemnego spoza Rosji. Szybko powstaje też nowa infrastruktura dostaw LNG . Na przykład w Niemczech do końca tego roku powinno działać 6 terminali do odbioru gazu skroplonego. Obecnie Komisja Europejska wraz z państwami członkowskimi przygotowuje mechanizm wspólnych zakupów gazu dla całej Europy.

Nawet w Brukseli daje się odczuć, że na tym terenie zapanował pewien spokój. Najbliższa rada ministrów poświęcona energetyce planowana jest obecnie na czerwiec.

Europejskie indeksy giełdowe atakują historyczne maksima

Spokój na europejskim rynku energii przyczynił się do tego, że europejskie indeksy giełdowe znajdują się obecnie na niemal najwyższych poziomach. Na poniższym wykresie możemy zobaczyć indeks Euro Stoxx 50 , który jest miarą rozwoju europejskiego rynku akcji i wizytówką strefy euro dla międzynarodowych inwestorów. To niezwykle ważny wskaźnik (wskaźnik odniesienia) dla funduszy inwestujących w Europie. Służy również jako podstawa dla wszelkiego rodzaju instrumentów pochodnych, od klasycznych kontraktów futures po ETF-y.

Euro Stoxx 50 jest często porównywany do indeksu DAX, ponieważ indeks europejski jest również zdominowany przez akcje niemieckie. Konkretnie, 14 z 30 spółek DAX jest również uwzględnionych w indeksie Euro Stoxx 50. Skład indeksu Euro Stoxx 50 jest corocznie weryfikowany i dostosowywany. Euro Stoxx 50 zawiera 50 akcji spółek o najwyższej kapitalizacji rynkowej w strefie euro . Jednak rozkład jest bardzo nierówny. Oprócz spółek niemieckich w indeksie dominują spółki francuskie, holenderskie, hiszpańskie i włoskie.

Kategoria wpisu:

Podobne tematy

Złoto na nowych szczytach, jaka będzie jego przyszłość?

Złoto przełamało psychologiczny poziom 2 000 USD! Poszukiwanie bezpiecznej przystani dla kapitału inwestycyjnego to niekończący się proces, w którym pieniądze są przenoszone z jednego aktywa na drugie, w celu utrzymania wartości kapitału, a najlepiej jej zwiększenia. Złoto w ciągu ostatnich 6 miesięcy wykazało się wzorowym wzrostem - cena tego towaru zyskała ponad 24%. W tym […]

Rosnące stopy procentowe zawsze prowadziły do krachu giełdowego

W tej chwili akcje są mniej więcej na plusie. Jak na razie jest to powściągliwy wzrost, ale z czasem może się to zmienić. Wszystko obecnie kręci się wokół ostatniego posiedzenia Rezerwy Federalnej. My jednak dziś chcemy się skupić na obecnym cyklu stóp procentowych. I pokazać, co działo się z rynkiem akcji w przeszłości, gdy Fed […]

Swift chwali się wynikami pilotażu blockchaina dla danych z działań korporacyjnych

Międzybankowa kooperatywa Swift z powodzeniem zakończyła swój pilotażowy program działań korporacyjnych oparty na blockchainie, opisując go jako "przekonujące rozwiązanie". Pilotaż - przeprowadzony z sześcioma uczestnikami branży papierów wartościowych, w tym American Century Investments, Citi i Northern Trust - miał na celu zbadanie sposobów zmniejszenia kosztownych ograniczeń związanych z komunikowaniem istotnych wydarzeń korporacyjnych inwestorom. W wyniku […]

Amerykańscy scenarzyści porównują AI do plagiatu

Writers Guild of America East (WGA) stwierdziła, że algorytmy sztucznej inteligencji nie powinny być wykorzystywane do pisania. The WGA’s proposal to regulate use of material produced using artificial intelligence or similar technologies ensures the Companies can’t use AI to undermine writers’ working standards including compensation, residuals, separated rights and credits. #WGAStrong 🧵 1/7 — Writers […]

Te akcje spadły o kilkadziesiąt procent od swoich rekordów - Czy to czas, aby je kupić?

Przy niepokojących poziomach inflacji i rosnących stopach procentowych, które wprowadzają na rynek niedźwiedzie nastroje, ostatnie miesiące były trudne dla inwestorów skoncentrowanych na technologii, co widać na wykresie indeksu Nasdaq 100. Tymczasem rynki akcji prawdopodobnie pozostaną niestabilne. Jednak silne spółki będą w stanie przetrwać trudne czasy, a obecna seria problemów makroekonomicznych doprowadziła do obniżenia wycen niektórych […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
© FintechPortal.pl 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone
star