Złoto rośnie jak na drożdże. Jak reagują akcje firm górniczych?

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 30 stycznia 2023
ikona autora biały
złoto

Ten towar, który odcisnął niezatarte piętno na historii ludzkości dając początek wielu formom gospodarki, w dzisiejszej gospodarce nadal funkcjonuje jako bezpieczna przystań dla kapitału. Złoto handluje głównie w wysoce zmiennym trendzie bocznym od 2021 roku, który może zostać przełamany w tym roku dzięki serii wielu czynników fundamentalnych.

O tym, jakie wpływy działają obecnie na cenę złota i jak akcje spółek górniczych to wykorzystują, porozmawiamy w niniejszym artykule.

Złoto jest bardzo popularne wśród inwestorów ze względu na wiele form, w jakich mogą lokować w nim swoje pieniądze. Złotem można np. handlować za pomocą kontraktów CFD. Wówczas można jedynie spekulować na wzrost lub spadek jego ceny. Bardzo popularne są fundusze ETF na złoto, które mogą zapewnić zdywersyfikowany portfel przy niskich kosztach. I wreszcie, są akcje złota i fizyczne złoto, w postaci kruszcu, sztabek lub monet inwestycyjnych. Oferta inwestycji w złoto jest rzeczywiście zróżnicowana, ale wciąż istnieje potrzeba, aby wartość złota rosła.

Złoto korzysta na spowalniającej inflacji w USA, czy oczekiwaniach na obniżki stóp, a także na ogólnie niekorzystnym rozwoju sytuacji na rynku akcji i obligacji, skąd inwestorzy zabierają swój kapitał.

Obecnie złoto czerpie paliwo do wzrostów przede wszystkim ze słabnącej inflacji w USA, która wyhamowała z 7,1% w listopadzie do 6,5% w grudniu. Fakt ten zmienia również retorykę amerykańskiego Fedu, który nie znajduje się już pod presją na podwyżki stóp procentowych, których wzrost nie wpływa korzystnie na notowania złota. Złoto korzysta również z osłabienia lub stagnacji dolara amerykańskiego, co wynika z odpływu gotówki z portfeli inwestycyjnych z powrotem do akcji (lub kryptowalut).

Wzrost cen złota na światowych rynkach cieszy również spółki wydobywcze, które po prawie dwóch latach spadków cen akcji mogą wreszcie cieszyć się wzrostem. Przyjrzymy się teraz 3 najciekawszym spółkom.

1) Hecla Mining

Firma ta oprócz złota wydobywa i przetwarza srebro, ołów i cynk. Mimo że jej akcje rosną, firma spodziewa się pogorszenia zysków w 2022 roku - łączne przychody mają spaść o 84 mln dolarów do 724 mln dolarów. Spadek przychodów wynika ze spowolnienia tempa produkcji złota w IV kwartale, ale spółka rekompensuje to maksymalnym skupieniem się na srebrze.

Akcje Hecla Mining skoczyły w górę po tym, jak rynek przetestował poziomy wsparcia przy 3,5 USD za akcję. Obecny trend kupna, w którym akcje zyskały 83%, osiągnie szczyt na strefie oporu, która znajduje się w rejonie świecy z długim knotem, z początku 2022 roku. Jeśli rynek przełamie poziom cenowy 7$, będzie miał otwartą drogę do ATH. Hecla Mining nie wypłaca dywidendy.

2) Royal Gold

Choć firma ta nie jest jedynym wydobywcą złotego surowca, jest mocno zaangażowana w ten proces. W rzeczywistości Royal Gold udziela licencji górniczych i zapewnia nadzór ekspercki nie tylko nad wydobyciem złota, ale także innych surowców, takich jak srebro, miedź, nikiel, cynk, ołów i kobalt. Spółka zanotowała 23% wzrost przychodów rok do roku, ale tegoroczne przychody mają być niższe i wynieść ok. 590 mln USD. Royal Gold wypłaca inwestorom kwartalną dywidendę w wysokości 0,38 USD na akcję.

Akcje Royal Gold notowane są w lekko wzrostowym kanale trendowym, w którym raczej widać oznaki bardzo zmiennego trendu bocznego. Obszar pomiędzy wartością linii trendu wzrostowego a maksimami cenowymi, wskazuje na blisko 50% ruch cenowy, podczas którego akcje spółki rosną lub spadają. Obecnie rynek jest bardzo dobrze ustawiony do ataku na górną krawędź tego trendu.

3) Newmont Corporation

Słabszy 2022 rok również znacząco wpłynął na zarobki tej spółki. Firma spodziewa się spadku przychodów o 1% w skali roku, co daje 11,79 mld USD. Podobny wynik prognozowany jest na ten rok, ale ten dopiero się zaczyna i rynek złota wygląda zupełnie inaczej niż w ubiegłym. Newmont wypłaca kwartalną dywidendę w wysokości 0,55 USD.

Akcje Newmont Corporation notowane są obecnie przy silnej strefie oporu, którą dodatkowo wspiera konfluencja w postaci 38,2% zniesienia Fibonacciego, przy cenie 56$. Jeszcze zanim rynek skierował się na północ, pojawiła się podręcznikowa reakcja na wsparcie z silnym obszarem wolumenowym, który powstał w wyniku marazmu cenowego z końca 2019 roku. Akcjom udało się na przełomie ubiegłego i obecnego roku zyskać 45%, a jeśli obecny opór zostanie pokonany, to ta procentowa aprecjacja może znacząco wzrosnąć.

Podsumowanie

Złoto nie próżnuje na początku tego roku i wykorzystuje spowalniającą inflację do wzrostu cen, które jak na razie wynoszą 20% od ostatniego dna cenowego w listopadzie ubiegłego roku. Na obecnej sytuacji korzystają również akcje górnicze, które wykazują wzrosty w dziesiątkach procent, mimo że wyniki ekonomiczne na 2022 rok mają przynieść straty. Prognozy przychodów dla spółek górniczych zakładają stabilizację zysków w tym roku, ale nie uwzględniają obecnego wzrostu cen złota, który ostatecznie może znacząco zmienić te przewidywania.

Kategoria wpisu:

Podobne tematy

Złoto na nowych szczytach, jaka będzie jego przyszłość?

Złoto przełamało psychologiczny poziom 2 000 USD! Poszukiwanie bezpiecznej przystani dla kapitału inwestycyjnego to niekończący się proces, w którym pieniądze są przenoszone z jednego aktywa na drugie, w celu utrzymania wartości kapitału, a najlepiej jej zwiększenia. Złoto w ciągu ostatnich 6 miesięcy wykazało się wzorowym wzrostem - cena tego towaru zyskała ponad 24%. W tym […]

Rosnące stopy procentowe zawsze prowadziły do krachu giełdowego

W tej chwili akcje są mniej więcej na plusie. Jak na razie jest to powściągliwy wzrost, ale z czasem może się to zmienić. Wszystko obecnie kręci się wokół ostatniego posiedzenia Rezerwy Federalnej. My jednak dziś chcemy się skupić na obecnym cyklu stóp procentowych. I pokazać, co działo się z rynkiem akcji w przeszłości, gdy Fed […]

Swift chwali się wynikami pilotażu blockchaina dla danych z działań korporacyjnych

Międzybankowa kooperatywa Swift z powodzeniem zakończyła swój pilotażowy program działań korporacyjnych oparty na blockchainie, opisując go jako "przekonujące rozwiązanie". Pilotaż - przeprowadzony z sześcioma uczestnikami branży papierów wartościowych, w tym American Century Investments, Citi i Northern Trust - miał na celu zbadanie sposobów zmniejszenia kosztownych ograniczeń związanych z komunikowaniem istotnych wydarzeń korporacyjnych inwestorom. W wyniku […]

Amerykańscy scenarzyści porównują AI do plagiatu

Writers Guild of America East (WGA) stwierdziła, że algorytmy sztucznej inteligencji nie powinny być wykorzystywane do pisania. The WGA’s proposal to regulate use of material produced using artificial intelligence or similar technologies ensures the Companies can’t use AI to undermine writers’ working standards including compensation, residuals, separated rights and credits. #WGAStrong 🧵 1/7 — Writers […]

Te akcje spadły o kilkadziesiąt procent od swoich rekordów - Czy to czas, aby je kupić?

Przy niepokojących poziomach inflacji i rosnących stopach procentowych, które wprowadzają na rynek niedźwiedzie nastroje, ostatnie miesiące były trudne dla inwestorów skoncentrowanych na technologii, co widać na wykresie indeksu Nasdaq 100. Tymczasem rynki akcji prawdopodobnie pozostaną niestabilne. Jednak silne spółki będą w stanie przetrwać trudne czasy, a obecna seria problemów makroekonomicznych doprowadziła do obniżenia wycen niektórych […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
© FintechPortal.pl 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone
star