Sztuczna inteligencja wykrywa potencjalne sygnały radiowe obcych

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 1 lutego 2023
ikona autora biały
ufo

Naukowcy opracowali sieć neuronową, która filtruje zakłócenia i skuteczniej wykrywa nietypowe kosmiczne sygnały radiowe podczas poszukiwania pozaziemskiej inteligencji. Takie informacje podaje Motherboard.

Uczestnicy projektu SETI wykorzystali obserwacje z 820 gwiazd w postaci 115 milionów fragmentów danych. Model opracowany przy użyciu bibliotek TensorFlow i Python Keras zidentyfikował następnie około 3 milionów sygnałów zainteresowania.

Zespół zmniejszył ich liczbę do 20 515. Jest to 100 razy mniej niż w przypadku poprzedniej analizy przeprowadzonej na tym samym zbiorze danych.

W sumie zespół zidentyfikował osiem wcześniej niewykrytych potencjalnie interesujących sygnałów. Dalsze analizy mogą potwierdzić ich pozaziemskie pochodzenie. Jeśli tak jest, naukowcy będą musieli dowiedzieć się, z jaką technologią się zetknęli.

Według głównego autora badania, Petera Ma, w najlepszym wypadku sygnały te mogłyby zawierać wbudowane informacje o rozwoju lub nawet zestaw technosygnatur od obcej cywilizacji. "Jednak nie liczymy na to" - powiedział Ma.

Eliminacja elementu ludzkiego

Według badania, nowe podejście całkowicie eliminuje element ludzki z procesu wyszukiwania.

"Wcześniej ludzie wstawiali komponenty uczenia maszynowego do różnych rurociągów, aby ułatwić wykrywanie. Ta praca opiera się całkowicie na sieci neuronowej […] i daje wyniki niedostępne dla tradycyjnych algorytmów."

Naukowcy poinformowali również, że fale radiowe pochodzące z kosmosu można łatwo pomylić z naziemnymi. Oddzielenie tych sygnałów od siebie może pochłonąć ogromną ilość wysiłku i czasu - dodają.

Według Ma, sieć neuronowa znacznie przyspiesza ten proces. Algorytm nie tylko identyfikuje i klasyfikuje dane, ale także filtruje zakłócenia naziemne.

Oprócz dwukrotnego przyrostu szybkości przetwarzania sygnału w porównaniu z tradycyjnymi metodami, sieć neuronowa pozwala również na rodzaj nieszablonowego myślenia. Ma powiedział:

"Tradycyjne algorytmy pracują z danym zestawem instrukcji zaprojektowanych przez człowieka […]. Model będzie więc wykrywał tylko to, co mu każemy".

Według niego, problem leży w nieznanej naturze sygnałów obcych. Nieszablonowe myślenie sieci neuronowej pomoże lepiej ją badać bez ludzkich uprzedzeń, powiedział naukowiec.

Przypomnijmy, że w grudniu 2022 roku naukowcy wykorzystali AI do wykrycia 1000 nieznanych wcześniej supernowych. W lipcu nauczono algorytm AI klasyfikować tysiące galaktyk w ciągu sekundy.

Kategoria wpisu:

Podobne tematy

Złoto na nowych szczytach, jaka będzie jego przyszłość?

Złoto przełamało psychologiczny poziom 2 000 USD! Poszukiwanie bezpiecznej przystani dla kapitału inwestycyjnego to niekończący się proces, w którym pieniądze są przenoszone z jednego aktywa na drugie, w celu utrzymania wartości kapitału, a najlepiej jej zwiększenia. Złoto w ciągu ostatnich 6 miesięcy wykazało się wzorowym wzrostem - cena tego towaru zyskała ponad 24%. W tym […]

Rosnące stopy procentowe zawsze prowadziły do krachu giełdowego

W tej chwili akcje są mniej więcej na plusie. Jak na razie jest to powściągliwy wzrost, ale z czasem może się to zmienić. Wszystko obecnie kręci się wokół ostatniego posiedzenia Rezerwy Federalnej. My jednak dziś chcemy się skupić na obecnym cyklu stóp procentowych. I pokazać, co działo się z rynkiem akcji w przeszłości, gdy Fed […]

Swift chwali się wynikami pilotażu blockchaina dla danych z działań korporacyjnych

Międzybankowa kooperatywa Swift z powodzeniem zakończyła swój pilotażowy program działań korporacyjnych oparty na blockchainie, opisując go jako "przekonujące rozwiązanie". Pilotaż - przeprowadzony z sześcioma uczestnikami branży papierów wartościowych, w tym American Century Investments, Citi i Northern Trust - miał na celu zbadanie sposobów zmniejszenia kosztownych ograniczeń związanych z komunikowaniem istotnych wydarzeń korporacyjnych inwestorom. W wyniku […]

Amerykańscy scenarzyści porównują AI do plagiatu

Writers Guild of America East (WGA) stwierdziła, że algorytmy sztucznej inteligencji nie powinny być wykorzystywane do pisania. The WGA’s proposal to regulate use of material produced using artificial intelligence or similar technologies ensures the Companies can’t use AI to undermine writers’ working standards including compensation, residuals, separated rights and credits. #WGAStrong 🧵 1/7 — Writers […]

Te akcje spadły o kilkadziesiąt procent od swoich rekordów - Czy to czas, aby je kupić?

Przy niepokojących poziomach inflacji i rosnących stopach procentowych, które wprowadzają na rynek niedźwiedzie nastroje, ostatnie miesiące były trudne dla inwestorów skoncentrowanych na technologii, co widać na wykresie indeksu Nasdaq 100. Tymczasem rynki akcji prawdopodobnie pozostaną niestabilne. Jednak silne spółki będą w stanie przetrwać trudne czasy, a obecna seria problemów makroekonomicznych doprowadziła do obniżenia wycen niektórych […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
© FintechPortal.pl 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone
star