Neo bank z siedzibą w Londynie – Revolut, rozszerza swoje usługi w Stanach Zjednoczonych. Zamierza tam uruchomić usługę handlu akcjami, która nie będzie obarczona prowizjami.
Według wtorkowego raportu CNBC, platforma fintech zapewniła sobie już licencję brokera-dealera od amerykańskiego Urzędu Regulacji Przemysłu Finansowego (FINRA), na którą czekała 16 miesięcy.
Revolut będzie działał jako broker wprowadzający i nawiązał współpracę z firmą DriveWealth z New Jersey. Firma ta będzie pomagać Revolutowi w rozliczaniu transakcji.
Fintech oferował już podobne usługi na rynkach europejskich, ale model jego nadchodzących usług w USA będzie inny. Podczas gdy firma trzyma się z daleka od kontrowersyjnego modelu płatności za przepływ zleceń (PFOF) w Europie, będzie go wykorzystywać do generowania przychodów w USA.
Co ciekawe, model PFOF jest obecnie pod obserwacją amerykańskiego regulatora rynku finansowego, Komisji Papierów Wartościowych i Giełd. Jednak mimo to, wiodący w kraju, Robinhood, nadal prowadzi swoją działalność w ramach wspomnianego wyżej wzorca.
Wykorzystanie rosnącego popytu na finanse detaliczne
Revolut wszedł na rynek amerykański w zeszłym roku, ponieważ skupił się na agresywnej ekspansji. Jednak większość jego przychodów jest nadal generowana z usług w Wielkiej Brytanii. Założyciel i dyrektor generalny Revolut, Nik Storonsky powiedział w oświadczeniu:
Budujemy jedną aplikację, w której ludzie mogą zarządzać wszystkimi aspektami swoich finansów, od bankowości i wymiany walut po kryptowaluty i handel akcjami. Chętnie przełamujemy powszechne bariery wejścia wokół handlu akcjami, takie jak minimalne depozyty i skomplikowane interfejsy.
Status Revolut jako challenger bank sprawił, że swoje kieszenie na firmę otworzyli topowi inwestorzy. Fintech w lipcu ubiegłego roku zamknął swoją ostatnią rundę finansowania. Pozyskał wtedy 800 milionów dolarów i osiągnął wycenę 33 miliardów dolarów.
Oprócz licencji brokera-dealera, Revolut złożył wniosek o przyznanie mu licencji bankowej w Stanach Zjednoczonych. Pozwoliłaby ona firmie wydawać karty oraz generalnie rozszerzać usługi.