Federalny sąd okręgowy w USA potwierdził, że systemy sztucznej inteligencji nie mogą patentować wynalazków, ponieważ nie są ludźmi. Takie informacje podał portal The Verge.
Zdaniem sędziego Leonarda P. Starka, ustawa patentowa wyraźnie mówi, że prawowitym właścicielem wynalazku może być tylko osoba fizyczna. Zgodnie z orzeczeniem Sądu Najwyższego USA, termin ten „ogólnie oznacza osobę, jednostkę”.
Jest to przypadek, w którym kwestia interpretacji ustawowej zaczyna się i kończy na prostym znaczeniu tekstu […]. Nie ma w tym żadnej dwuznaczności: ustawa o patentach wymaga, by wynalazcy byli osobami fizycznymi, czyli ludźmi.
Decyzja jest najnowszą z serii sądowych batalii pomiędzy naukowcem Stevenem Thalerem a amerykańskim urzędem patentowym. Od 2019 roku inżynier próbuje chronić prawa autorskie do obrazu „Ostatnie wejście do nieba” w imieniu algorytmu o nazwie Creativity Machine. W tym czasie US Copyright Office (USPTO) odmówił Thalerowi rejestracji.
W 2021 roku sąd podtrzymał decyzję USPTO. Teraz federalny sąd okręgowy po raz kolejny podtrzymał wyrok.
Thaler i jego prawnik Ryan Abbott planują odwołać się od decyzji, krytykując „wąskie i tekstowe podejście” sądu do ustawy patentowej. Abbott powiedział:
Ignoruje cel ustawy patentowej i fakt, że wynalazki stworzone przez AI nie mają obecnie zdolności patentowej w Stanach Zjednoczonych. To jest wynik o realnych negatywnych konsekwencjach społecznych.
Przypomnijmy, że w lutym USPTO odrzuciło wniosek o rejestrację własności intelektualnej dla przedmiotu sztuki stworzonego przez algorytm uczenia maszynowego.
W czerwcu pewien wynalazca domagał się na drodze sądowej opatentowania obrazu wygenerowanego przez model AI.
W sierpniu przedstawiciele biznesu i własności intelektualnej w USA wezwali do przerobienia przepisów patentowych dotyczących sztucznej inteligencji.