Meta Corporation w ramach reorganizacji swojej struktury zredukuje zatrudnienie o ponad 11 tys. osób (13% załogi). Mark Zuckerberg skierował do pracowników list otwarty.
Powiedział w nim, że jest odpowiedzialny za błędy firmy i to jego „nadmierny optymizm co do wzrostu” doprowadził do rozrostu kadry. Szef Meta powiedział:
Od czasu pandemii spowolnienie makroekonomiczne, wzrost konkurencji i cięcia reklamowe spowodowały, że nasze przychody są znacznie niższe niż się spodziewałem.
Dodał, że restrukturyzacja zespołów pozwoli na obniżenie kosztów i poprawę efektywności korporacji.
Optymalizacja kadry będzie dotyczyć wszystkich jednostek, ale przede wszystkim zespołów rekrutacyjnych i biznesowych. Ze swojej strony Meta zagwarantowała, że zwolnieni pracownicy z USA otrzymają:
- odprawa w wysokości co najmniej czterech pensji;
- wypłata za niewykorzystany czas urlopu;
- wynagrodzenia w formie akcji;
- 6 miesięcy ubezpieczenia zdrowotnego;
- trzy miesiące wsparcia w znalezieniu nowej pracy;
- wsparcie imigracyjne.
Specjaliści z siedzibą poza USA otrzymają podobną pomoc, z zastrzeżeniem lokalnych przepisów prawa pracy.
Meta przedłuży również zamrożenie zatrudnienia do pierwszego kwartału 2023 roku.
Jak podaje WSJ, kierownicy w wielu częściach firmy zaczęli już powiadamiać swoich podwładnych o zwolnieniach.
Wcześniej publikacja informowała, że korporacja przeprowadzi pierwsze redukcje personelu na dużą skalę 9 listopada. Na koniec trzeciego kwartału miała 87 tys. specjalistów.
Akcje Mety od początku 2022 roku spadły o ponad 70 proc. Firma po raz pierwszy w swojej 18-letniej historii odnotowała exodus unikalnych użytkowników Facebooka.
Reality Labs, oddział metaverse Mety, w okresie od lipca do września zanotował stratę w wysokości 3,7 mld dolarów (9,4 mld dolarów YTD).
W przeddzień publikacji wyników finansowych za trzeci kwartał Meta, prezes Altimeter Capital Management Brad Gerstner wezwał Zuckerberga do obniżenia kosztów personelu o co najmniej 20%, zmniejszenia inwestycji o co najmniej 5 mld dolarów i ograniczenia wydatków na Reality Labs do 5 mld dolarów rocznie.