Nvidia spowalnia układy A100, aby obejść sankcje antychińskie

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 8 listopada 2022
ikona autora biały
chiny ai nvidia

Nvidia wprowadziła na rynek chiński zamiennik swojego układu A100 o obniżonej prędkości przetwarzania, aby dostosować się do wymogów władz USA. Takie informacje podaje TechCrunch.

Większość kluczowych cech procesora graficznego A800 firmy Nvidia jest podobna do akceleratora A100, z wyjątkiem prędkości transferu danych. Firma obniżyła ją z 600GB/s do 400GB/s, czyli do limitu wydajności ustalonego przez rząd USA. Rzecznik firmy powiedział:

To kolejna alternatywa dla GPU Nvidia A100 dla klientów w Chinach. A800 spełnia wyraźny test ograniczenia kontroli eksportu przez rząd USA i nie można go zaprogramować tak, aby go przekroczyć.

Dodał, że produkcja urządzeń już się rozpoczęła.

Procesor A100 znajduje zastosowanie w superkomputerach, sztucznej inteligencji i wysokowydajnych centrach danych dla różnych branż. Jednym z największych nabywców chipa był chiński gigant technologiczny Alibaba.

Dystrybutorzy chipów w ChRL dodali już A800 do swoich katalogów.

Wcześniej rząd USA umieścił na liście kontroli eksportu układy A100 i H100, należący do Nvidii chip AI dla przedsiębiorstw. Władze USA obawiają się, że ich technologia może zostać wykorzystana przez Chiny do celów militarnych.

Według Nvidii, zakaz eksportu chipów wpłynie na potencjalną sprzedaż w ChRL w trzecim kwartale 2022 roku nawet o 400 milionów dolarów. Nowy akcelerator jest prawdopodobnie próbą naprawienia strat finansowych.

Nvidia to nie jedyna firma spowalniająca chipy

Według dziennikarzy, Nvidia nie jest jedyną firmą spowalniającą chipy w celu obejścia amerykańskich sankcji. Chiński startup Biren również zmodyfikował swój akcelerator AI, aby dostosować się do wymogów władz USA.

Firma zleca bowiem produkcję chipów tajwańskiemu producentowi TSMC. Kontrola eksportu dotyczy wszystkich firm korzystających z technologii amerykańskiej. TSMC może odmówić wydania pewnych produktów, aby uniknąć sankcji.

Przypomnijmy, że we wrześniu rząd USA ograniczył dostawy chipów AI do Chin i Rosji. Zakazane zostały zaawansowane technologicznie produkty firm Nvidia i AMD.

W październiku administracja prezydenta USA Joe Bidena opublikowała zestaw środków kontroli eksportu mających na celu zakazanie dostaw zaawansowanych amerykańskich chipów do Chin. Nowe ograniczenia dotknęły 28 firm z ChRL.

W listopadzie TSMC zawiesiło dostawy chipów do chińskiego producenta akceleratorów AI, firmy Biren, obawiając się amerykańskich sankcji.

Kategoria wpisu:

Podobne tematy

Te akcje spadły o kilkadziesiąt procent od swoich rekordów - Czy to czas, aby je kupić?

Przy niepokojących poziomach inflacji i rosnących stopach procentowych, które wprowadzają na rynek niedźwiedzie nastroje, ostatnie miesiące były trudne dla inwestorów skoncentrowanych na technologii, co widać na wykresie indeksu Nasdaq 100. Tymczasem rynki akcji prawdopodobnie pozostaną niestabilne. Jednak silne spółki będą w stanie przetrwać trudne czasy, a obecna seria problemów makroekonomicznych doprowadziła do obniżenia wycen niektórych […]

Inwestowanie w drony - Wszystko, co musisz wiedzieć

W dzisiejszych czasach ogólnej niepewności, kiedy większość konserwatywnych aktywów nie jest w stanie utrzymać swojej wartości, nie mówiąc już o generowaniu zysków, musimy szukać innych, alternatywnych sposobów inwestowania. Jedną z takich okazji może być rynek dronów, który w ostatnich latach znacząco się rozwija, a także przeszedł duże zmiany legislacyjne. W tym artykule przyjrzymy się bliżej […]

Jakie są alternatywy dla ChatGPT? 

Od momentu uruchomienia, ChatGPT stał się popularnym chatbotem opartym na sztucznej inteligencji i opracowanym przez OpenAI. Umożliwia on użytkownikom uzyskiwanie szczegółowych i ludzkich odpowiedzi na różnorodne pytania. ChatGPT nie tylko udostępnia użytkownikom linki, ale także potrafi rozwiązywać skomplikowane problemy i dostarczać zniuansowanych informacji, co może całkowicie zmienić sposób, w jaki ludzie będą korzystać z wyszukiwarek. […]

Jak korzystać z ChatGPT? 

Do tej pory prawdopodobnie słyszałeś o ChatGPT, prototypie chatbota ogólnego przeznaczenia, na punkcie którego internet ma obecnie obsesję. Szybko stał się dominującym przykładem wpływu treści generowanych przez sztuczną inteligencję w przyszłości, pokazując, jak potężne mogą być te narzędzia. Jest tworzony przez OpenAI, czyli dobrze znanego z opracowania generatora tekstu na obraz DALL-E. Na dzień pisania […]

Programy AI do obrabiania filmów 

Potrzebujesz świetnej, wysokiej jakości filmów, ale brakuje Ci umiejętności lub cierpliwości do edycji? A może uważasz, że programy do edytowania są żmudne i czasochłonne? Dlaczego by zatem nie pozwolić, aby sztuczna inteligencja wykonała za Ciebie te ciężkie zadania? Nie jest tajemnicą, że edycja wideo wymaga wysiłku – od zawsze był to długi i pracochłonny proces. […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
© FintechPortal.pl 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone
star